Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

10 найсмішніших російських фейків 2022 року

Підбірка. У перший рік повномасштабної війни команда боту «Перевірка» відчайдушно протистояла поширенню фейків РФ. Та інколи псевдоновини були настільки безглуздими, що ми сміялися усією редакцією. Ділимося з вами особистим списком «найкращого» від російських фейкоробів.

За час нашого спостереження у 2022 році російська пропаганда поширила досить багато абсурдних фейків. Вони розповідали й про те, що коти в Україні навмисно блокують роботу терміналів Starlink, а українські артилеристи додають щурячу отруту до боєприпасів. За їх вигадками чехословацький мультфільм 1984 року передбачив блек-аут в Україні, а військових ЗСУ діти зустрічають традиційним нацистським вітанням. Крім того, на думку фейкоробів, українських військових у Великобританії навчають лише танцювати, а США визнали існування біолабораторій в Україні. 

Жодна з цих новин не є правдивою та є вигадкою російської пропаганди. Читайте підбірку з найсмішніших фейків на нашому сайті

«Чорна» трансплантологія на Харківщині

Фейк. Наратив про торгівлю органами військовослужбовців ЗСУ російська пропаганда поширює з 2014 року. Та саме у грудні 2022-го ми зіткнулися з новою формою реалізації «старої» теми. Повідомлення на цю тему поширюються в багатьох формах та рівнях. Наприклад, у такому виданні як «Комсомольська правда», 21 грудня вийшла стаття під назвою «Зниклі українські військові стають жертвами “чорних” трансплантологів».

Наратив також поширюють у твіттері: тут розповідають про старшого лейтенанта, який нібито віддає накази присипляти людей.

https://twitter.com/simonovkvramble/status/1604374819474120705?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1604374819474120705%7Ctwgr%5E50476f2e6e456066330b6af2f4879f52896101f7%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fgwaramedia.com%2Ffejk-chorna-transplantologiya-na-harkivshhini%2F

Поширюючи новини про «чорну» трансплантологію, російська пропаганда не діє в площині аргументів. Саме тому такі фейки складно спростовувати — за «докази» тут видають буквально будь-що. Наприклад, експертну думку військового журналіста Алексія Борзенка (у статті видання «360»).

Колаж Gwara Media
Колаж Gwara Media

У цілому, докази наявності «чорної» трансплантології на Харківщині, що наводять російські канали, або дуже слабкі, або взагалі належать до категорії чуток.

Слід зазначити, навіть й сама процедура трансплантації — не така легка, як видається фейкоробам. Адже для якісного проведення складної операції потрібні комплексні аналізи, суворий температурний режим, особливі стерильні умови. Також ця процедура передбачає низку відповідних дозвольних документів для подальшого транспортування органів за кордон.

Думка про те, що трансплантація людських органів на полі бою — це легко, може виникнути тільки в дуже непоінформованих читачів. Очевидно, така аудиторія задовольняється бездоказовими думками «експертів», які з однаковою впевненістю розповідають, як про «чорних» трансплантологів Харкова у 2022 році, так і про «львівських фашистів» у 1982-му.

Детальне спростування читайте у нашому матеріалі.

Зеленський в США. Як російська пропаганда висвітлювала візит президента України

Лише на 300-й день від початку повномасштабного вторгнення, Володимир Зеленський здійснив виїзд за кордон. Першою країною, яку відвідав президент України, стали Сполучені Штати Америки. Звісно, російська пропаганда не змогла залишити цю подію поза увагою та скористалась інфоприводом, аби видати нову порцію фейків та маніпуляцій. Тому ми вирішили зробити огляд цих тез у нашому матеріалі. Ось деякі з них:

Фейк. Невдале фото сім’ї Байденів та Зеленського

Це фото є черговою невдалою роботою з фоторедактором.

Користуючись зворотним пошуком у Google, ми відшукали оригінал. Його оприлюднила дружина Джо Байдена — Джилл Байден на своїй сторінці у Twitter. 

Фейк. Байден одягнув краватку в кольорах георгіївської стрічки

Російські Telegram-канали почали активно поширювати інформацію про те, що під час візиту Зеленського до США Байден нібито одягнув краватку, що має кольори георгіївської стрічки. Тому в президента України незадоволене лице, пояснювали у пабліках.

Насправді ж тут видають бажане за дійсне. Вираз обличчя Зеленського та подібність кольору краватки до георгієвської стрічки спровоковані сонцем. Через яскраве сонце Зеленський примружив очі, а темно-синя краватка президента США стала радше чорною на фото.

Якщо взяти інше фото з Байденом у той день, помітно, що цей аксесуар — синьо-жовтого кольору, а не чорно-помаранчевого

Українська сім’я дала своєму сину ім’я Байден

Фейк. Новина, де стверджують, що 1 грудня у Хмельницькій області народився Байден Валерійович. шириться проросійськими ресурсами. За докази фейкороби використовують наступне фото:

Проте, насправді ми знайшли ознаки фоторедагування на даному зображенні.

Тому варто підтвердити неправдивість наданої фейкоробами інформації.

Україна йде до перемоги, про яку мріяв Бандера

Фейк. Саме так на пропагандистському ресурсі Voblya прокоментували виступ Володимира Зеленського.

Проте насправді Президент України сказав наступне:

Україна йде до перемоги, про яку мріяли покоління наших людей. Зараз мріють наші діти. Мріяли наші батьки, дідусі. Усі покоління від часів Богдана до національно-визвольної боротьби ХХ століття. Те, чого не досягли раніше, буде в нас. І це можливо завдяки тому, що вперше за кілька століть у нас є одночасно загальнонаціональна єдність, своя власна держава, що функціонує, і максимальне єднання світу заради підтримки нашої прекрасної України».

Повний виступ президента ви можете переглянути за посиланням.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.