Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Україні запровадили новий податок на ввезення генераторів

Фейк. Навпаки, згідно до заяви прем’єр-міністра України Денис Шмигаль на засіданні уряду від 8 листопада «від сплати ПДВ і ввізного мита буде звільнено важливі для проходження опалювального сезону товари. Йдеться про газогенератори, електричні двигуни, електрогенератори, установки і електричні перетворювачі, що обертаються, трансформатори, електричні акумулятори, електричні водонагрівачі, обігрівачі».

Тобто податки на генератори, взагалі — скасовують. Як розраховує уряд, це дозволить наповнити ринок дефіцитним обладнанням та при цьому не тільки не піднявши ціни, а напроти, зменшивши їх, через зменшення їхньої собівартості. 

В УПЦ(МП) запропонували канонізувати Кирила Стремоусова

Фейк. Телеграм-канали та інтернет-ресурси масово поширили новину про те, що секретар Кіровоградського єпархіального управління Української Православної Церкви(так званого в народі «московського патріархату») нібито опублікував пропозицію щодо канонізації зрадника України Кирила Стремоусова. 

Проте Кіровоградська єпархія опублікувала спростування фейкової інформації щодо протоієрея Романа Кондратюка на своєму офіційному сайті, а також на сайті УПЦ МП. 

«Офіційно заявляємо, що ця маніпуляційна публікація вийшла зі створеного нещодавно фейкового акаунта та до священника Романа немає ніякого відношення. Саме ж створення та розповсюдження даної інформації служить виключно для розпалювання ворожнечі та дестабілізації у суспільстві», – йдеться у повідомленні.

Також про фейковість сторінки говорить те, що на ній невисока активність та мала кількість постів. Два наявних дописи датуються вчорашнім 10 листопада. Більше жодної інформації на сторінці немає. 

Велика Британія планує скоротити допомогу Україні та українським біженцям

Фейк. Проросійські Телеграм-канали поширюють інформацію, ніби новий прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак відмовився спілкуватись з Президентом України Володимиром Зеленським і має намір скоротити допомогу Україні та українським біженцям.

Це неправда.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, допомога від Британії продовжується. Наприклад, функціонує схема «Дім для українців». Єдине, що через потенційне збільшення біженців з України розглядають різні схеми бюджету, але не скасування допомоги.

Також, як повідомляє Володимир Зеленський, 25 жовтня відбулася перша розмова між президентом України та новим прем’єр-міністром Британії, де Ріші Сунак підтвердив свою «непохитну підтримку» Україні. 

Українські військовослужбовці «здали» Зеленського в полон

Фейк. У мережі з’явилися фото листівок-перепусток для здачі в український полон російських військових. Проросійські телеграм-канали повідомили, що ЗСУ вирішили заповнити одну з таких листівок, на ім’я Президента України Володимира Зеленського. 

Проте, це фейк. У тексті багато помилок, як граматичних, так і за змістом. Також легко прослідкувати відповідність даної новини наративам російської пропаганди. У нашому матеріалі, читайте як саме ми дійшли таких висновків.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.