Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Польщі припустили, як можна поділити Україну

Фейк. російське медіа «Комсомольська правда» пише, що на польському телебаченні показали як можна поділити Україну між росією, Польщею, Румунією та Угорщиною. 

Фактчекери Gwara Media перевірили інформацію і з’ясували, що матеріал опублікований ще 12 лютого у 2015 році. 

Сама мапа з’явилася в ефірі польського каналу у березні 2014 року. Мапа, напевне, намальована редакцією польського телеканалу (припускають у StopFake), нею була проілюстрована заява володимира жириновського, коли він сказав, що Україну можна розділити між росією, Польщею, Угорщиною і Румунією та порадив Польщі вимагати проведення референдуму щодо приєднання п’яти українських областей: Волинської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Рівненської.  

Тож звертають увагу, що ЗМІ рф поширювали подібні наративи, щодо «Польща «окупує» Західну Україну», ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Зараз ця тема поширюється сильніше, щоб послабити військову та гуманітарну підтримку, яку надає Польща.  

Володимир Зеленський має намір віддати Україну Польщі

Фейк. У соцмережах поширюють шпальту польського видання «Dziennik Wschodni», в якій сказано, начебто Зеленський віддає території України Польщі. 

Однак медіа «Dziennik Wschodni» самі спростували інформацію про цей матеріал. Вони пишуть, що російські пропагандисти підробили першу сторінку журналу від 19 липня. Насправді у номері за 19 липня на першій сторінці була стаття: «Одна тисяча, друга — нічого. Як нагороджує маршал», про нагороди, надані своїм чиновникам Ярославом Ставярським, маршалком Люблінського воєводства.

https://www.dziennikwschodni.pl/galeria.html?gal=999690065&art=1000311554&f=1

російським окупантам легко вдалося захопити 30% території Харківської області

Фейк. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов спростував це твердження:

«Сьогодні на Ізюмському напрямку також тривають запеклі бої, ворог там щодня зазнає дуже великих втрат. На цьому напрямку інтенсивність бойових дій одна з найвищих в Україні. Отже, за захоплення частини Харківщини ворог заплатив дуже високу ціну і продовжує її платити щодня», – наголосив очільник Харьківської ОВА.

Нагадаємо, що з травня ЗСУ вже звільнили 23 населені пункти Харківської області. 

Захід таємно відправив Україні боєприпаси для HIMARS з дальністю дії 300 км

Фейк. Про це повідомив міністр мзс росії лавров в інтерв‘ю маргариті симоньян. Він пояснює це тим, що начебто Резніков уже хвалиться 300-кілометровими боєприпаси, які отримала Україна. А це становить серйозну загрозу росії, пояснює лавров.

Однак Міністр оборони України Олексій Рєзніков говорив лише про бажання отримати ракети з дальністю 300 км. 

Єдиний, хто повідомляв про такі постачання, – представник так званої народної міліції самопроголошеної ДНР едуард басурін.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.