Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У найближчі 10 років Польща планує напасти на росію

Фейк. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ, обгрунтовуючи це тим, що заступник міністра оборони Польщі Марцін Очеп повідомив: Польщі планує переозброїти своє військо.

Утім, рішення переозброювати свої Збройні сили – необхідність захищатись від кремлівської агресивної політики. Про це говорив заступник міністра оборони Польщі Марцін Очеп.

Анатолій Шарій несподівано змінив свою думку і назвав Путіна злочинцем, а все, що відбувається, – війною

Маніпуляція. З початку війни Анатолій Шарій підтримував росію і був серед тих, хто впевнений, що Київ візьмуть за три дні. Однак російський блогер та політик Марк Фейгін опублікував аудіозапис Шарія з суду, де можна почути слова Шарія про війну в Україні. 

Дійсно, діяльність Анатолія Шарія в Україні не була проукраїнською. Наразі за ініціативою СБУ суд заборонив діяльність партії Шарія.

Попри це, ми не можемо підтвердити факт того, що на записі, опублікованому Фейгіном, говорить саме Шарій. Хоча схожість в голосі присутня.

Наразі ми не можемо говорити про зміну риторики. Наприклад, його дружина все ще продовжує поширювати прокремлівську пропаганду. Тому Gwara Media не підтверджує достовірність аудіозапису та факт зміни риторики. 

росія нічого не втратила у «спецоперації» в Україні

Фейк. Про це заявив путін 7 вересня на Східному економічному форумі у Владивостоку, де він вчергове говорив про необхідність війни в Україні.

путін запевнив, що «росія нічого не втратила і не втратить у ході проведення спеціальної військової операції в Україні, країна лише зміцнила свій суверенітет».

Також диктатор відзначив: «ми нічого не розпочали з погляду воєнних дій, а намагаємось лише закінчити те, що почали у 2014 році», – такі тези виявив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

По-перше, Генштаб кожен день зранку публікує втрати ворога. За їх даними, кількість загиблих російських військових перевищила позначку 50 тисяч. Тому теза про те, що росія нічого не втратила – неправдива, до того ж, вона знецінює людські життя. 

А по-друге: з майже аналогічної фрази Путіна у липні «ми ще нічого не починали…» зникло «ще». І це перетворило його вихваляння у липні на виправдання у серпні. Замість погроз: «ще як почнемо!», тепер звучить жалюгідне «це не ми почали!».

В новій картині путіна «спеціальна воєнна операція» 2022 року – це російський контрнаступ після української агресії 2014-го. От тільки не зрозуміло, до чого тоді були Мінські угоди, і хто їх зрештою порушив.

російські військові готують провокацію з обстрілом шкіл на тимчасово окупованих територіях

Провокація. Про це попереджає Центр протидії дезінформації при РНБО: «фахівці зафіксували, що починаючи з початку навчального року на ТОТ рф активно готує підґрунтя для здійснення кривавих провокацій». 

31 серпня міноборони рф опублікувало та направило до ООН та до міжнародних гуманітарних організацій та Україні, адреси та точні координати всіх шкіл, які почали роботу на ТОТ.

Тобто, існує висока ймовірність того, що буде вибрано один або декілька об‘єктів із наданого переліку, для здійснення звірств, з подальшим звинуваченням у цьому ЗСУ.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.