Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Іноземні найманці стріляли по мирним жителям

Фейк. російські медіа, зокрема «Life.ru», «5tv.ru» повідомляють, нібито на Харківщині ЗСУ з іноземними найманцями стріляли по цивільному населенню, яке не хотіли поступатися своїми будинками, внаслідок обстрілів загинуло 9 осіб. 

Подібну інформацію російські пропагандисти поширювали неодноразово, у такий спосіб вони намагаються дискредитувати українських військових. Однак, Центр протидії дезінформації при РНБО зазначає, що це дезінформація

Варто зазначити, що інформація про обстріли з’явилась після того, як Amnesty International опублікували скандальний звіт. В ньому йшлося про те, що українські військові наражають мирне населення на небезпеку. Gwara Media писала про це в деталях.

Наступного ж дня російські журналісти опублікували матеріал про обстріли мирного населення.

У Харкові готують масові репресії

Фейк. За даними «Іди дивись», у Харкові планують масштабну перевірку громадян. «До Харкова будуть відправлені оперативники з решти України для повної перевірки всіх громадян», – розповіло джерело каналу. Такі заходи планують розпочати з вересня місяця.

Зазначається, що раніше таку операцію проводили у Миколаєві. Місто було заблоковано, а у квартирах містян проводились масові обшуки. 

«Іди дивись» – це телеграм-канал, в якому публікують російську пропаганду. Крім того, інформацію повідомляє анонімне джерело.

Щодо Миколаєва, то раніше у місті запроваджували комендантську годину на вихідні з метою виявлення колаборантів. За цей час затримали близько 400 людей, це були як звичайні правопорушники, так і особи, які передавали ворогу цінну інформацію.  
Інформація про те, що у Харкові запроваджують подібні заходи, немає. Такі повідомлення поширюють для залякування населення.

У КНДР направлять північнокорейських солдатів воювати разом з росіянами проти України

Маніпуляція. Про це заявив в ефірі російського державного телебачення журналіст Ігор Коротченко. За його словами, «Є 1000 добровольців, готових воювати проти України». 

Наразі Пхеньян не підтверджує інформацію, проте російська пропаганда вже підхопила повідомлення про “інтернаціональну допомогу КНДР”, – пояснюють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Фактчекери з Gwara Media пишуть, що рф неодноразово використовує технології пропаганди, обману, маніпуляцій, щоб дестабілізувати ситуацію. В тому числі й інформація про «1000 добровольців» є маніпуляцією з метою залякати Україну та Захід.

Українські військові обстрілюють власні церкви

Фейк. російське видання «Украина.ру» пише, що ЗСУ цілеспрямовано обстрілює церкви. Як доказ додають фотографію з розбитим храмом. 

Зворотний пошук показав, що фото – кадр з відео за 2015 рік. На ньому Іверський монастир, який був знищений під час боїв у Донецьку, – пишуть фактчекери зі «StopFake».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.