Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Поляки ділять Україну (нове життя старого фейку)

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити відео, де демонструється мапа України, розділена між Польщею й іншими країнам Європи. Це відео активно поширювалося ще до початку повномасштабного вторгнення, також і під час. Проте цього разу воно одночасно з’явилося на декількох пропагандистських Telegram-каналах. Один із них — канал Іллі Ківи.

Тут ми спостерігаємо, як один з улюблених наративів російської пропаганди — «Україна Заходу не потрібна», виключно українські території — запускають знову.

Проте це — черговий фейк, покликаний надати актуальності наративу.

Відео створено польським каналом TVP1 у 2014 році. Воно ілюструє пропозицію заступника голови Держдуми РФ Володимира Жириновського Польщі, озвучену в листі, а саме: вимагати референдуму щодо прихильності до Польщі у п’яти західних областях України. До переліку увійшли Волинська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська та Рівненська області.

За інформацією каналу, схожу «пропозицію» отримали Угорщина та Румунія щодо Закарпатської та Чернівецької областей. У межах України, таким чином, мала залишитися лише її центральна частина.

Як повідомляли журналісти Wiadomości TVP1, МЗС Польщі схарактеризувало лист як «курйозний». Водночас у міністерстві повідомили, що Жириновський отримає «ввічливу відповідь без посилання на зміст його листа».

Більш детально цей фейк про поглинання Польщею України розбирали у статті видання «Детектор медіа». Раніше ми також аналізували різні прояви цього наративу: Фейк: Орендодавці у Львові готуються до польської окупації, Фейк: На ТБ у Польщі показали мапу, де Львів — польське місто, Фейк: Немає Польщі без Львова.

Відео з промовою від нібито військовослужбовця ЗСУ щодо відсутності мотивації до бою

Фейк. Мережею шириться відео, де нібито військовослужбовець ЗСУ зі сльозами на очах жаліється, як йому складно і все несправедливо.

Перед нами дуже неякісний фейк. І геть не через відсутність української мови, і не через те, що чоловік не називається, не розповідає у якому військовому підрозділу служить, і у майже трихвилинному відео, не називає жодних фактів, які можна було б перевірити. Аби спростувати його, достатньо звернути увагу на ліву руку військовослужбовця, де видно татуювання «За ВДВ».

Повітряно-десантні війська РФ мають традицію набивати татуювання саме на лівій руці, згідно з інформацією російських соцмереж:

«Має давні коріння… Коли під час свята п’ють третій тост, десант мовчки випиває чарку лівою рукою».

Девід Гетта зіграв ремікс «Червоної калини» у виконанні Андрія Хливнюка

Фейк. У бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно Девід Гетта на одному зі своїх виступів зіграв ремікс «Червоної калини» у виконанні Андрія Хливнюка.

Проте, це фейк.

Звук накладено на відео, взяте з британського музичного фестивалю Creamfields. В оригіналі ролика з цим відеорядом звучить інша композиція.

Українські танкісти не хочуть повертатися додому після навчання у Великобританії

Фейк. До нас на перевірку потрапила новина: українські танкісти не хочуть повертатися додому після навчання у Великій Британії. За даними російських пропагандистів, йдеться про те, що британський інструктор Джон Батлер заявив, нібито українці максимально зверхньо ставились до своїх обов’язків з навчання. Фото, що ілюструє новину, посилається на видання The Guardian.

Обкладинка статті видання The Guardian.

Почнімо з того, що насправді українські танкісти, як свідчить саме видання The Guardian, повернулися додому. Ні про якого Джона Батлера у статті не згадується, ми також не знайшли у відкритих даних жодного британського інструктора на ім‘я Джон Батлер. Натомість міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес заявив, що українські військові:

«…повертаються на батьківщину краще оснащеними, але з не меншою небезпекою… Дійсно надихає спостерігати за рішучістю українських солдатів, які завершили навчання на британських танках Challenger 2 на британській землі. Ми продовжуватимемо підтримувати їх і робити все можливе, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно».

Також у статті The Guardian згадується лейтенант Джон Стоун, який керував навчальною місією:

«Для команди центру бойових маневрів було честю провести це навчання для наших українських партнерів. Ми всі були надзвичайно вражені продемонстрованим рівнем компетентності, і ми не сумніваємося, що наші друзі використовуватимуть танки Challenger 2 найефективніше в майбутніх боях, коли вони будуть боротися за свою батьківщину».

Під час підготовки цього матеріалу стало відомо, що над темою також працювали й наші колеги — фактчекери зі VoxCheck, тож наводимо і їхню статтю.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.