Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Три великі американські корпорації купили 17 мільйонів гектарів українських сільськогосподарських земель

Фейк. Таку інформацію поширило австралійське медіа Australian National Review. Начебто Cargill, Dupont і Monsanto купили сільськогосподарські угіддя. Через це США й надсилає зброю Україні, щоби захистити свої землі.

Згідно з українським законодавством, іноземцям забороняється купувати землю в Україні. Крім того, автори публікації покликаються на аналітичний матеріал за 2021 рік із ресурсу Ritmo.org, але в ньому немає інформації, що Україна продала свою землю міжнародним компаніям.

Цікаво, що матеріал опублікований ще 27 травня, а російські ЗМІ почали його тиражувати лише від 26 липня.

H&M знову відкрився в москві

Маніпуляція. У соцмережах поширюють інформацію, що начебто у двох торгових центрах москви відкрився H&M і вже вишикувалася черга.

На офіційній сторінці шведський бренд написав, що компанія ухвалила рішення зупинити бізнес у росії. Тому фізичні магазини H&M та H&M Home у росії відкриються тимчасово, щоби розпродати залишки товару.

Однак російські журналісти подають інформацію так, нібито життя стабілізується – великі компанії потроху відновлюють свою роботу.

ООН визнала, що росія має право контролювати морські комунікації України

Фейк. Про це пишуть російські пропагандисти, акцентуючи увагу на Стамбульській зерновій угоді, підписаній між Україною та Туреччиною з ООН та росією та Туреччиною з ООН.

Однак Україна, як суверенна держава, має повне право контролювати свої морські комунікації. Це право зберігається за Україною юридично, попри російське вторгнення. Переважна більшість країн-членів ООН засудили вторгнення росії в Україну.

В Ініціативі про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів написано, що угода передбачає, що контроль портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» повністю залишається за українською стороною.

Також, за словами радника керівника Офісу Президента Михайла Подоляка, жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності російських представників в українських портах не буде, усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби.

російська агресія в Україні може призвести до вагомої продовольчої кризи, — про це говорив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Стамбульські угоди були підписані, щоби дозволити Україні нарешті вивезти зерно, знизити ризики світової кризи, стримати зростання цін на зернові продукти.

Фото з телефона російського солдата, на якій розчленована людина

Маніпуляція. Таку світлину поширюють у соцмережах, з підписом: «Це має побачити весь світ. Фото з телефона російського солдата, якого впіймали». 

Це зображення реальне, проте ніяк не стосується війни в Україні. Це кадр із відео, опублікованого ввечері 30 червня 2017 року, а в 2019 році опублікували його продовження. Події відбувались у Сирії, вбитий чоловік — Мохаммед Таха Ісмаїл Аль-Абдулла Джерело. Серед убивць автори розслідування змогли ідентифікувати бійця «групи Вагнери».

росія готова сісти за стіл переговорів

Маніпуляція. Пропагандисти почали активно використовувати іноземних політиків для просування тези, що росія готова до мирних перемовин з Україною.

Так, сьогодні, 3 серпня, екс-канцлер Німеччини Герхард Шредер заявив про готовність путіна до перемовин.

Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює, що такі заяви — це маніпуляція, мета якої створити навколо рф імідж миролюбної країни. Водночас росія далі продовжує обстрілювати населені пункти України.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.