Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Постійний представник України при ООН Кислиця заявив, що лише 58 зі 193 країн-членів ООН підтримали резолюцію, яка засуджує дії російської армії на території України

Фейк. Таку інформацію поширюють російські телеграм-канали. Начебто 2 березня резолюцію підтримала 141 країна, а зараз всього 58.

Інформація не відповідає дійсності. Перша резолюція, яка вимагала від росії негайного припинення застосування сил, була дійсно прийнята 2 березня і її підтримала 141 країна.

А за другу резолюцію ще ніхто не міг проголосувати, тому що вона лише буде розглядатись на 77-й сесії Генеральної асамблеї ООН у вересні. Про це заявив Володимир Зеленський. 

На офіційних сторінках Сергія Кислиці теж не було жодних подібних заяв. 

85% населення світу не запровадили санкції щодо росії

Маніпуляція. Про це написав у своєму твіттері представник МЗС Китаю Чжао Ліцзянь. Одразу цю новину підхопили російські ЗМІ. 

Зі 197 країн світу застосували санкції 60 країн – це весь Європейський Союз, США, Японія, Великобританія, Україна, Канада, Австралія, Норвегія. В сукупності це дійсно становить близько 15% населення.

Але ці держави є найавторитетнішими на політичній арені та соціально й економічно розвиненими, – пояснюють Factcheck.kg.

росія сповільнила воєнну кампанію керуючись необхідністю зменшити жертви серед цивільного населення

Фейк. Про це заявив міністр оборони рф шойгу.

Розвідка Великої Британії вважає, що це дезінформація. Російський наступ забуксував через низьку ефективність російських підрозділів та запеклий спротив українців. Російська армія ніяк не може вкластись в часові межі, визначені для “спецоперації”, – йдеться в огляді розвідки про російсько-українську війну за 26 серпня.

В Україні прибрали одноразові виплати сім’ям полеглих захисників України

Фейк. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ. Начебто ухвалили Закон, який прибирає такі виплати.

Представниця Міноборони Ганна Маляр наголосила, що уряд України ще 28 лютого ухвалив рішення про виплату сім’ям загиблих захисників України 15 млн грн., і це рішення ніхто не скасовував. 

Заступниця міністра запевнила, що усі родини загиблих отримають передбачені виплати. За її даними, виплати вже здійснюються: ті, хто надав необхідний пакет документів, уже отримали кошти.

Жителі Британії передумали витрачати свою електрику на українських біженців

Фейк. Про це повідомляють російські ЗМІ. Оскільки держава затримує субсидії, а електрика стала надто дорогою, британці відмовляються допомагати біженцям з України. 

Ця інформація не відповідає дійсності. Уряд Британії наразі розглядає збільшення у розмірі 350 фунтів стерлінгів щомісячних виплат громадянам країни, щоб, навпаки, спонукати їх довше залишати українських біженців у своїх домівках. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.