Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Документ про втрати ЗСУ

ІПСО. Російські телеграм-канали поширюють документ в якому начебто вказано реальні втрати українських військових.

Документ є фейковим, оскільки містить помилки, не притаманні українському діловому мовленню: у шапці документа написано «Секретарю Ради національної Безпеки і оборонІ України». Проте, вірно буде: «Секретарю Ради національної безпеки і оборонИ України».

Також міститься багато росіянізмів: «інформації О загиблих», «отриманих поранення», «числяться (щодо Збройних сил)».  

Згідно з правилами офіційного документообігу (ДСТУ 4163:2020), штрих-код проставляють у центрі нижнього поля першої сторінки документа.  

Також нещодавно Валерій Залужний озвучив кількість загиблих українських військових – 9 тисяч осіб. 

В тимчасово окупованій частині Запорізької області окупанти приховано проголосили про незалежність регіону від України

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють у телеграм-каналах з покликанням на Інститут вивчення війни. Крім того, повідомляється, що на кордоні з підконтрольною територією встановлять пункти для електронної реєстрації громадян.

Російська окупаційна влада в Запорізькій області проголосила незалежність регіону від України та фальшиво класифікує всіх українців, які потрапляють на окуповані території Запорізької області, як біженців, які рятуються від переслідувань в Україні. 

Класифікуючи всіх українців як біженців, російська окупаційна влада встановлює нову правову категорію, яка може мати власні обмеження.

Наприклад, влада рф може використовувати статус біженця для обмеження українців, які тимчасово повертаються на окуповані території після евакуації з них. Або це може бути підставою для проведення референдуму. Адже прессекретар путіна дмитро пєсков, що вони виконують бажання українського народу – відділитись від України.

При цьому всьому, це незаконно захоплена територія України, тому ці рішення не мають юридичної сили.

НАТО має намір напряму втрутитись у конфлікт в Україні

Фейк. Російські ЗМІ поширюють новину, що сили НАТО запланували втрутитись в конфлікт в Україні. Пропагандисти пишуть, що США, Великобританія та Польща вже не приховують готовності ввести війська на територію України, лише шукають для цього привід.  

Фейк про «вторгнення НАТО в Україну» з’явився після постійних російських обстрілів Запорізької атомної електростанції. Після того, як Великобританія та США заявили, що атака росії ЗАЕС стане порушенням статті 5 статуту НАТО. 

США збираються заснувати колонії на території країн Балтії, України та Польщі

Фейк. Про це повідомив білоруський блогер Юрій Уваров з покликанням на Хілларі Клінтон каналі ABC News в YouTube. За його словами США хочуть заснувати колонію на території Балтії, України, Польщі та переселити туди своїх громадян, а мешканців цих країн заслати до Африки.

Це твердження немає нічого спільного з реальністю. Інтерв’ю про яке говорить Юрій Уваров, немає. А інформація, що Хілларі Клінтон нібито проговорилася й озвучила плани США щодо України та інших європейських держав в інтернеті поширюється принаймні з середини квітня 2016 року, пояснюють фактчекери з Delfi.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.