Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Згідно зі Статутом ООН Донбас, Запоріжжя та Херсонщина мають право на самовизначення 

Фейк. Інформацію про «законність референдумів» на тимчасово окупованих територіях поширив міністр закордонних справ росії сергій лавров.

Проте, згідно з Декларацією про принципи міжнародного права щодо дружніх відносин та співробітництва між державами, відповідно до Статуту ООН не можуть застосовуватись для виправдання проведення примусових «референдумів» на тимчасово окупованих Росією українських територіях. 

росія порушує пункт статті 2 Статуту ООН, в якому наголошується, що члени ООН не можуть зазіхати на територіальну недоторканність чи політичну незалежність будь-якої держави.

В Україні продають іграшки у вигляді кісток російських військових

Фейк. Російські ЗМІ розповсюджують інформацію, що начебто в українських магазинах з’явились дитячі іграшки у вигляді «кісток російських окупантів».

Однак, якщо переглянути відео, то видно, що стенди в магазині оформлені до свята Хелловін. Тобто ці іграшки з’явились лише до «Вечора всіх святих». Немає жодних вивісок та підписів, що це «кістки російських окупантів».

Німеччина визнала, що Україна не поверне Крим

Фейк. Таке твердження поширюють російські ЗМІ з покликанням на Сара Вебкнехта, депутата німецького парламенту. 

Депутат дійсно вважає, що росію нереально змусити повернути Крим. Утім, аналітики EU vs Disinfo пояснюють, що твердження «повернення Криму Україні неможливе» є думкою члена німецького парламенту, а не узгодженою позицією Бундестагу чи уряду, який завжди підтримував резолюції та дії ООН і ЄС, що засуджують незаконну анексію Криму росією.

Російські пропагандисти спеціально наголошують на цій тезі, щоб підкреслити нібито Крим вже точно не повернути.

В Україні створили телеграм-канал, на якому повідомляють в яку сторону летять ракети

Фейк. У соцмережах поширюють повідомлення про те, що нібито IT-військові створили телеграм-канал, де за допомогою радарів інформують про те, у яку сторону летять ракети, а також ведуть прямі трансляції з фронту.

Фактчекери проєкту Брехунець перевірили телеграм-канал і з’ясували, що повідомлення з каналу часто зникають. А якщо перейти за посиланням, то можна натрапити на сторонній канал, мета якого – набрати аудиторію та «розкрутити» канал.

Україна готується до референдуму у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях

Фейк. Зеленський повідомив президенту Польщі про готовність проведення референдумів у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях для приєднання до Польщі, – розповів Ілля Кива.

По-перше, немає жодного підтвердження та повідомлення про референдуми на Західній Україні. По-друге, меседж «Польща хоче захопити західні області України» є частиною одного з наративів, який роспропаганда активно розповсюджує останні місяці. Ілля Кива вже не вперше поширює цей наратив. Фактчекери Gwara Media розповідали про це раніше. 

В українців паливо дешевше, тому що вони купують нафту в росії

Маніпуляція. У соцмережах набирає популярності допис про те, що Україна купує у росіян дешеву нафту з нафтопроводу «Дружба». Тим часом поляки на знак солідарності з Україною відмовляються від цього, через що платять за паливо вдвічі більше, ніж українці.

Однак, пост містить неправдиву інформацію та стосується різниці цін на паливному ринку кілька місяців тому. І пов’язано це з розміром податку на паливо в обох країнах, а не через те, що поляки відмовилися від дешевої російської нафти, а українці – ні. Сьогодні ціни на пальне в обох країнах однакові.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.