Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українські військові вчергове влучили в російський військовий корабель

Фейк. У фейсбуці поширюють відео на якому начебто видно, як українські протикорабельні ракети Р-360 «Нептун» нещодавно влучили та потопили російський військовий корабель. «Знову!! Збройні сили України застосували протикорабельну ракету Р-360 «Нептун» для знищення російського військового корабля», – йдеться у заголовку відео.

Ракетами «Нептун» був знищений лише російський корабель «Москва» у травні, повідомляє CBS News. За даними аналітичного центру Oryx, який відстежує втрати під час війни, українські військові пошкодили 11  військово-морських кораблів, у тому числі «Москву». Усі судна, окросійськихрім «Москви», були вражені безпілотниками Bayraktar TB2 або іншими системами озброєння.

Це вже не перший випадок, коли в соцмережах поширюються заяви про збитий російський корабель, – пояснює Check Your Fact

У Польщі не переселенці, а біженці, а в Україні не війна, а збройний конфлікт

Маніпуляція. У  блозі юридичної польської фірми Lega Artis опублікували текст, який маніпулює змістом повідомлення Польського агентства преси. Слово «біженці» замінили на «переселенці», а «вторгнення росії в Україну» назвали «ескалацією збройного конфлікту, який триває вже вісім років на сході України».

Українці, які тікають від війни, не є «переміщеними особами». Це є елементом наративу дезінформації, що українці приїхали до Польщі не з власної волі, а їх примусово переселили за таємною змовою влади. 

Словосполучення «ескалація збройного конфлікту» розмивають відповідальність росії за війну і нівелюють серйозність ситуації, яка склалася в лютому 2022 року у зв’язку з повномасштабною атакою.

Називати нинішню війну «ескалацією збройного конфлікту, який триває вже вісім років на сході України» в контексті допомоги біженцям, які звідти тікають, є маніпуляцією, пояснюють фактчекери з Demagog.

У Німеччині через велику кількість біженців посилився брак учителів

Маніпуляція. Про це повідомляють російські медіа з покликанням на німецьке видання Die Welt. 

Редакція Factcheck.kz перевірила, чи відповідає повідомлення та його заголовок змісту статті у Die Welt, і як справи з навчанням дітей з України в Німеччині. 

В оригінальній статті Die Welt йдеться про те, що школярі з України мають добрий шанс інтегрувати в німецьке суспільство – їх знання та компетенції перебувають на достатньому рівні, проте нестача вчителів, що існує вже багато років, може перешкодити українським школярам освоїти німецьку мову та отримати адекватну допомогу. Мова про брак викладачів через потік біженців не говориться. Дослідження Інституту економічних досліджень (Ifo) при Мюнхенському університеті, на яке посилається Die Welt, також не робить такого висновку.

Байден заробляє на війні в Україні 

Маніпуляція. У фейсбуці опублікували відео з виступу Дональда Трампа з підписом: «Байден заробляє на війні в Україні – Дональд Трамп». Відео та супровідний опис загалом створюють враження, що Дональд Трамп говорить про повномасштабну війну росії в Україні та гроші, які Джо Байден заробляє на ній.

Однак відео на якому Дональд Трамп звертається до Джо Байдена, є відеозаписом із других президентських дебатів 2020 року. До цього часу повномасштабна війна Росії в Україні ще не почалася. Слова Дональда Трампа не стосуються російсько-української війни. Другі президентські дебати, які тривали понад 1 годину 30 хвилин, торкалися різноманітних актуальних питань. Байден і Трамп обговорювали такі питання, як: коронавірус, національна безпека, економіка, імміграція, расова нерівність, зміна клімату.

Тобто, Дональд Трамп, не заявляв, що Джо Байден заробляє на війни в Україні.

Мешканцям найближчих міст до Запорізької АЕС почали роздавати йод у разі викиду радіації

Фейк. Таку інформацію поширюють у телеграм-каналах з покликанням на мера Енергодара Дмитра Орлова.

Інформація не відповідає дійсності. Дмитро Орлов повідомив лише, що в Енергодар з обласного резерву доставлено 25000 таблеток калію йодиту.

«Наголошую увагу! Наразі радіаційний фон на проммайданчику та безпосередньо в місті відповідає нормі та не є перевищеним. Приймати препарат для профілактики заздалегідь НЕ потрібно. Тільки за командою, в разі реально підтвердженої небезпеки», – пише мер Енергодара.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.