Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Україні створили медаль «За оборону України», яка нібито має свастику

Маніпуляція. У серпні на російських ресурсах активно поширювали новину про те, що «Зеленський заснував медаль “За оборону Україні” з мечами, що нагадують свастику».

Президент України Володимир Зеленський дійсно запровадив нову відзнаку. Проте інформація, що вигляд відзнаки нагадує свастику, є оціночним судженням і не є фактом, який можна перевірити. Це маніпуляція на основі здогадки, – пояснюють фактчекери Gwara Media.

Вовчанськ зайняли війська НАТО

Фейк. Таку інформацію активно поширюють у російських групах та у телеграм-каналах. «Пишуть звідти, що українських нацистів у місті практично немає. Багато чорношкірих та англомовних. Така сама ситуація в Козачій Лопані», – йдеться у повідомленні. 

На це звернув увагу блогер та офіцер ЗСУ Анатолій Штефан («Штірліц»). І нагадав, хто саме звільнив Вовчанськ, додавши фото українських воїнів на тлі українського прапора над адміністративною будівлею міста.

У Запорізькій області українські військові застосували хімічну зброю проти російських солдат

Фейк. У цьому українських військових звинувачує міноборони росії. Нібито у шпиталь поблизу окупованої Василівки, що в Запорізькій області, 31 липня доставили російських військових, постраждалих від сильного отруєння.

Однак жодних доказів застосування хімічної зброї в Запорізькій області немає. Найімовірніше, російські солдати отруїлися простроченою консервацією, пояснюють фактчекери з VoxCheck.

Про отруєння неякісними сухпайками також говорить Руслан Лєвієв, аналітик із команди розслідувачів Conflict Intelligence Team, та Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента.

США вважають, що допомагати Україні було помилкою

Фейк. Про це пишуть російські ЗМІ, посилаючись на статтю «Winners and Losers in the Ukraine War» американського видання The American Conservative. Автор матеріалу начебто вважає, що саме Америка винна в ескалації у Східній Європі. І американська влада це визнає: «Коли ми прийняли практично всю Східну Європу в НАТО, саме ми, а не путін, зробили їхню незалежність від Москви й союз із Заходом питанням, заради якого взяли на себе зобов’язання розпочати ескалацію», — йдеться у матеріалі.

Утім, в оригінальній статті не говориться, що США вважає помилкою допомогу Україні. Крім того, це — думка окремого журналіста, а не позиція уряду країни. У своєму матеріалі Б’юкенен розмірковує, кого можна буде вважати переможцем, а кого — тим, хто зазнав поразки у війні в Україні. Він пише, що між США та росією розпочалась нова «холодна війна», але чи відповідає вона інтересам США та наскільки успішною була зовнішня політика — відкрите питання.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.