В липні у соціальних мережах поширювалась інформація про те, що польське видання Dziennik опублікувало на першій шпальті статтю із заголовком: «Володимир Зеленський планує віддати Україну Польщі» (Wołodymyr Zełenski zamierza oddać Ukrainę Polsce).

Що сталося?

Таку інформацію поширюють російськомовні видання та агрегатори news-front.info, yandex.ru, regnum.ru, glavny.tv, одіозні телеграм-канали СЕПАР ZOV, Типичный Донецк, Наблюдатель та інші. 

Приклад інформаційного повідомлення в телеграм каналі

В статті йдеться про те, що Володимир Зеленський має польське коріння і саме через це він обрав політику, скеровану на Захід, та домовився про передачу України Польщі. Тут активно використовують тези, сказані Анджеєм Дудою в промові до дня конституції Польщі. Її, до речі, російськомовні видання теж активно перекручували та поширювали. 

Насправді у цей день на обкладинці Dziennika Wschodniego була стаття з назвою «Одним тисяча, іншим нічого. Як нагороджує маршалек» (Jednym tysiące, drugim nic. Jak nagradza marszałek), з електронною версією за посиланням. В оригінальній статті розповідали про нагороди, які один із високопоставлених чиновників Любельського воєводства роздав працівникам ужонду.

Порівняння оригінальної та підробленої версії

Порівнюючи дві головні сторінки, бачимо ідентичне оформлення сторінок. У верхній і нижній частині той самий текст. У статті, починаючи з третьої колонки, залишився старий текст. Також треба звернути увагу на шрифти заголовків. Творці підробки, послуговуючись всіма «правилами» розповсюдження дезінформації, акцептують нашу увагу на фразі «віддати Україну Польщі».

27.07.2022 після отримання  інформації від читачів, видання розмістило на своєму сайті статтю «Російська пропаганда підробляє першу сторінку Дзіенніка Всходнего. Що є правдою?» (“Rosyjska propaganda fałszuje pierwszą stronę Dziennika Wschodniego. A jaka jest prawda?”).

У цій публікації вони повідомили, що оригінальна обкладинка була графічно змінена. І висловили здивування тим, що російські пропагандисти підроблюють локальні польські видання. (Rosyjska propaganda sięga nawet po lokalne, polskie tytuły).

Висновок

Цією підробкою пропагандисти вчергове намагались поширити «зраду» в українському суспільстві. Це робиться для того, щоб зіпсувати відносини між країнами та посіяти паніку серед людей. Раніше ми розбирали фейк про передачу земель Польщі та розповідали як російськомовні медіа просувають наратив про «поганих українців».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Ґвара Медіа.

Матеріал підготовлений Віолеттою Стороженко