Шахраї щодня вигадують схеми як нажитись на довірливих людях. У соціальних мережах з’являються дописи, що пропонують громадянам отримати грошову допомогу. Цього разу в коментарях до популярних дописів фактчекери помітили «державні виплати». Що насправді ховається за такими коментарями — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
Коментарями в Facebook ширяться повідомлення, що кожен українець має право на виплати від держави у розмірі 4780 гривень. У самому коментарі зазначено: виплата доступна для всіх карток найбільших банків України.
На сторінці коментатора є повний допис, де вказано, що гроші надані «Оон». Також є посилання на сайт Дії.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Помилки
Перед тим, як перейти по лінку за «виплатами», звертаємо увагу на кількість помилок в оголошенні.
- «ОбмежАна» замість «обмежена»;
- Оон замість ООН;
- «украї нцям» з пробілом перед літерою «н».
Відсутність логіки
Також звертаємо увагу на невідповідність допису і картинки, а саме:
Виплати від держави та українських банків на картинці перетворюються на виплати від ООН
До того ж 64 млн гривень, які нібито виділила ООН, вистачило б на 13 389 людей. Проте, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень, станом на 1 січня 2023 року чисельність населення України становила від 28 млн до 34 млн.
64 000 000/4780 = 13 389
13 389/28 000 000 = 0,047%.
Тож, така сума ООН змогла б покрити тільки 0,047% населення України.
Посилання
При переході за посиланням бачимо сайт, на якому пропонують отримати кошти. Зауважимо, що сайт має подібний до сайту Дія вигляд.
Насправді це фішинговий [фішинг — один з різновидів шахрайства в інтернеті з метою отримання незаконного доступу до конфіденційних даних користувачів — ред.] сайт. Порівняємо URL-адреси шахрайської та оригінальної Дії. Збігів немає.
При виборі опції «отримати кошти» сайт пропонує обрати, на картку якого банку отримати гроші. Якщо користувач обере будь-який, окрім ПриватБанку, то йому запропонують надати номер телефону та картки, а також PIN-код, що є прямою ознакою шахрайства.
Також зауважимо: якщо спробувати перейти на сторінки в Facebook, Instagram тощо, то сайт оновиться, але на інші сторінки користувача не перенесе.
Продовжуючи тему функціонала: адреса, вказана в нижній частині сайту, є заблокованою та попереджає про загрозу.
Якщо обрати «Приват», то користувача перенесе на ще один фішинговий сайт, який маскується під сторінку банку. Тут шахраї запропонують не тільки отримати фінансову допомогу, а й поповнити мобільний рахунок або переказати гроші на іншу картку, але лише після «реєстрації», де у користувача також вимагатимуть PIN-код.
Висновок: Фейк
Над матеріалом працювали: Назар Гламадза, Топольник Юліана
Читайте також
- Дайджест. Захід обіцяє Україні багаторічну війну, а Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС. Фейкотня 14.08 – 20.08;
- Маніпуляція. NOVUS продає енергетичний напій UKIE, що призначений для безоплатної передачі військовим;
- Бракує доказів. «ТСН: Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС». Чому цій новині не варто довіряти — пояснюють фактчекери Ґвара Медіа.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!