В мережі з’явилися фото листівок-перепусток для здачі в український полон російських військових. Проросійські телеграм-канали повідомили, що ЗСУ вирішили заповнити одну з таких листівок на ім’я президента.
Що сталося?
Проросійський канал «Укропский фреш» поширив новину про те, що на позиції ЗСУ привезли нові агітки для армії Росії. Це шаблон-перепустка для здачі в український полон. Проте, за словами фейкоробів, українські військові не тільки не оцінили подібний шаблон, але ще й використали один з бюлетенів, аби внести особисті дані президента України. Адже згідно з логікою російської пропаганди, ЗСУ не схвалють дії української влади.
«Українські військові “гумор” не оцінили (враховуючи втрати останніх тижнів) та відповіли на неадекватність начальників своїм варіантом заповнення перепустки», — повідомляється в дописі.
Ми проаналізували це фото та з’ясували, чому не можна довіряти цій новині.
Аналіз
В дописі надається фото двох листівок, ймовірно, саме двох сторін. Варто детальніше поглянути на елементи передньої сторони.
Насамперед варто звернути увагу на логотип. Це ілюстрація українського художника Олександра Кирилова. Вона розміщена на сторінці онлайн-провайдера мікростоків Dreamstime. Відповідно, не має жодного стосунку до логотипів Збройних Сил України чи інших організацій, що займаються питаннями полонених.
Для того, щоб завантажити це зображення, потрібно оформити підписку. Її вартість коливається від 75 до 8000 злотих. При цьому 5% від продажів ілюстрацій українських художників йде на допомогу Україні.
Хоча для нових користувачів існує можливість завантажити декілька фото безкоштовно, нам невідомо, чи діяла ця акція під час створювання фейку, чи все-таки 5% платежу фейкоробів пішло на допомогу Україні.
Окрім логотипу, питання викликають помилки в написанні українських слів.
Варто зауважити, що помилки трапляються лише в словах, написаних українською мовою. Тому російське походження фейку не викликає сумніву.
На другій сторінці ми теж знайшли елементи, що мають мало спільного з реальністю.
Так, у листівці вказано, що відповідно до Женевської конвенції військовополонений набуває статусу особи без громадянства. Ця інформація не відповідає дійсності. Громадянство військовополоненої особи зберігається за нею. Більше того, згідно з Женевською конвенцією представником цієї особи може бути тільки та особа, яка має однакове із полоненим громадянство.
Окремо варто поглянути на контакти для зв’язку, залишені на листівці.
Номер телефону належить Офісу Президента України. А посилання веде на особисту сторінку президента у Twitter.
В Україні працюють спеціальні організації та установи, які займаються питаннями полонених, зокрема Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Тому доречніше було б вказувати саме їх контактний телефон та посилання на сторінку.
На нашу думку, такий вибір фейкоробів націлений саме на дискредитацію Володимира Зеленського.
Звертаємо вашу увагу: для того, щоб здатися в полон українській армії, наявність паспорта не є обов’язковою. Про це пишуть й самі читачі пропагандиських каналів.
Хоча про те, що у військового може не бути паспорта, росіяни здогадались, та проаналізувати інші дані їм не вдалось.
Висновок
На щастя довга історія російської пропаганди аж ніяк не впливає на її якість. Перед вами — неякісний віральний фейк, який можна легко спростувати, уважно проаналізувавши зображення.
Закликаємо вас завжди перевіряти інформацію та довіряти лише перевіреним ресурсам.
Традиційно нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».
Над матеріалом працювала: Алєся Ященко