Цього разу місце має відомий наратив російської пропаганди про біолабораторії на території України. Раніше фактчекери Ґвара вже спростовували брехню про біологічні дослідження. Тоді нам вдалося з’ясувати, що фейкороби створили фейки, підкріплені псевдофактами та вигадками. Тепер вони знову повідомляють про цинічність українців — спецслужби країни нібито підкинули дітям луганської школи гроші, заражені туберкульозом. Що сталося, читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

11 квітня співголова російської Комісії з розслідування діяльності американських біолабораторій в Україні Ірина Ярова повідомила телеканалу «Звезда», що її організації вдалось зафіксувати акт біотероризму, вчиненого українцями. 

За словами Ярової, комісії вдалось підтвердити, що фальшиві купюри, які були розкидані на території школи в Луганську, були штучним шляхом заражені штамом азійського туберкульозу. За словами чиновниці, навіть після подвійної обробки купюр на них залишились активні бактерії.

Цю новину почали поширювати у квітні 2023 року після затвердження підсумкової доповіді Ярової Держдумою. Але насправді ця новина є набагато старішою. Детальніше у нашому аналізі.

Аналіз

Після публікації цієї новини саме 11 квітня 2023 року вона набула широкого розголосу російським сегментом інфопростору. Лише від поширення на каналі пропагандиста Соловйова новина отримала понад 220 тисяч переглядів.

Про новину, як про «актуальну», розповідає й один з ватажків окупаційної влади Луганщини Дмитро Хорошилов.

«Зокрема, йшлося про розкидані фальшиві грошові купюри, заражені штамом азійського туберкульозу. Це вкотре доводить, що з боку України ворожі війська, за сприяння Заходу, здійснюють геноцид проти нашого народу», — сказав Дмитро Хорошилов.

Це підтверджує факт, що такі звинувачення позиціюють як актуальні. Цьогоріч Ірина Ярова та Міністерство оборони Росії розповідали, що інцидент трапився у 2020 році.

Вперше про цю новину повідомили в ефірі луганського телебачення. У Радіо Свобода повідомляють, що під час випуску пропагандисти розповідали про скинуті з безпілотних літальних апаратів купюри поблизу луганської школи.

На відео була жінку, яка подивилась на купюри через мікроскоп та повідомила, що з поверхні грошей було взято аналіз ПЦР.

Тоді видання також навело декілька фактів, що спростовували слова фейкоробів. Так, наприклад, дослідники вказали, що ПЦР-тест можливо провести лише з використанням біоматеріалів. Отримати такі результати для певної поверхні неможливо.

Про це розповів лікар-інфекціоніст Дмитро Яковенко у коментарі Радіо Свобода.

Проте ми звернули увагу на ще деякі аспекти цієї брехні. Найбільш детально про цю ситуацію розповіли саме у 2022 році. Тоді Міноборони РФ мало достатньо часу для того, щоб підготувати «змістовні докази» власних слів та представити їх 11 травня 2022 року.

Ми знайшли слайд, який використовували під час брифінгу для підтвердження правдивості слів фейкоробів.

Так, наприклад, у 2022 році повідомляли, що ситуація трапилась в населеному пункті Степове Луганської області, що за 30 км від обласного центру. Проте у 2023 році Ярова розповідає саме про школу Луганська.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Також звертаємо увагу: у 2022 році штам, яким нібито заражено купюри, називають стійким до ліків, що свідчить про його рукотворність. Для цього існує спеціальний термін — «лікарсько-стійкий штам туберкульозу». Він дійсно є стійким до перелічених на слайді лікарських засобів. Проте це жодним чином не пов’язано з його рукотворністю.

Всесвітня організація охорони здоров’я детально вивчає питання цього штаму туберкульозу та має розроблені рекомендації стосовно лікування цієї хвороби. Одна з причин, чому у людини може виникати стійкість до лікування — це некоректне застосування антибіотиків, що викликає звикання та адаптацію організму до активних речовин. Існувала ця проблема й до того, як пропагандисти повідомили про створення заражених купюр українськими біолабораторіями. 

Проте вже у 2023 році Ярова розповіла про інший штам — азійський. Наразі не існує жодного наукового підтвердження існування цього різновиду захворювання. Інформація про такий штам шириться лише неофіційними джерелами.

Його вигадали в Росії. Таким терміном у 2005 році назвали захворювання, що стійке до медикаментів, працівників з країн Середньої Азії.

Використання цього терміну в офіційному спілкуванні підкреслює необізнаність російських пропагандистів у темі.

Також звертаємо увагу на те, як саме може поширюватися туберкульоз. Міністерство охорони здоров’я України розповідає, що інфікування туберкульозом відбувається саме повітряно-крапельним шляхом. Проте, навіть перебуваючи з хворим в одному автобусі, ризик захворіти є низьким, оскільки для інфікування потрібен постійний контакт з хворим, що кашляє та не лікується.

Тому інформація про можливість зараження від купюр є досить сумнівною.

Зауважимо: під дією ультрафіолету палички туберкульозу гинуть за 2-3 хвилини. Це саме відбувається й під дією прямих сонячних променів. 6 хвилин потрібно розсіяним сонячним променям для того, щоб вбити збудник захворювання.

Повернемось до того, яким чином заражені купюри потрапили до населеного пункту Степове. За даними фейкоробів, купюри розкидали саме з БПЛА. Відстань від Степового до найближчої підконтрольної Україні до повномасштабного вторгнення території близько 5 кілометрів.

Ми переглянули інформацію про деякі БПЛА, які можуть виконати «місію із зараження», що використовувала Україна до початку повномасштабного вторгнення.

Наприклад, безпілотник одеського виробництва «Sparrow». Його максимальна швидкість 100 км/год.

Або БПЛА PD-1, який може розігнатися до 140 км за годину.

Хоч насправді в реальних бойових умовах крейсерська швидкість безпілотника є нижчою за максимальну, ми підрахували, скільки часу потрібно було б такій пташці для того, щоб долетіти до Степового.

При швидкості 140 кілометрів на годину дрону знадобиться 2,8 хвилини для того, щоб подолати потрібні п’ять кілометрів. Певний час польоту займає зниження та прицілювання біля місця «атаки». Також варто враховувати: для того, щоб купюрам дістатись до землі, їм також потрібно певний час знаходитись у повітрі та під прямими сонячними променями.

У випадку проведення такої операції вночі ризик захворювання від купюри є ще нижчим. Оскільки концентрація бактерій на купюрах, що тривалий час провели на відкритому просторі, є мінімальною.

Висновок

Всі згадані вище факти підтверджують, що російська пропаганда вирішила надати розголос старому фейку. Ймовірно, пропагандисти вирішили, що не досягли бажаної реакції поширенням цієї новини три роки тому. 

Наразі немає жодних підстав вважати, що зараження туберкульозом через грошові купюри є можливим. Окрім того, немає доказів існування біолабораторій і Україні. Цей фейк ми спростували у минулому розслідуванні.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!