Українська влада не відправлятиме на фронт школярів через так званий “кадровий дефіцит”. Це фейк, який розповсюдили російські медіа riafan.ru, bloknot.ru, utyug.info, tehnowar.ru і телеграм-канали: Readovka, Оперативные сводки та інші.
В чому справа?
У мережі поширили документ начебто від Міністерства освіти і науки України, в якому йдеться, що “в умовах воєнного стану потрібно скласти списки випускників призовного віку з характеристиками для оцінки військово-патріотичного виховання”.
“З урахуванням особливостей розвитку кожного окремого учня потрібно визначити в осіб чоловічої статі наявність почуття вірності своїй Вітчизні, конституційному і військовому обов’язку в умовах мирного і воєнного часу, високої відповідальності і дисциплінованості”, — йдеться у документі, який начебто підписаний заступницею міністра Вірою Роговою.
Цей документ з’явився у телеграм-каналі Readovka: до редакції начебто особисто звернулися з ним батьки учнів. Сервіс перевірки фото показав, що документ Міністерства освіти є фейковим — шапка для нього взята з іншого файлу.
“До редакції Readovka звернулася мешканка Черкаської області України зі скаргою на керівництво країни, яке розпорядилося підшукувати 17-річних хлопців із позитивною характеристикою для служби у лавах ЗСУ. Класні керівники збирають інформацію про старшокласників: як дитина ставиться до війни і чи не збирається вона одразу після школи йти до армії. Батьки шоковані: «Зеленський переходить усі межі!»”, — пишуть адміністратори каналу.
Крім документа з нібито профільного міністерства телеграм-канал додає скріншоти з Viber, аби точно запевнити — інформація правдива, батьки обурюються.
“Я довго мовчала, намагалася не лізти в цей дурдом, що коїться. Але сьогодні це стосується моєї дитини! Хочу, щоб люди побачили, куди це все веде. Б’ють по хворому – дітям! Начебто нам і без цього легко живеться”, — начебто пише жінка, яка звернулась до редакції проросійського телеграм-каналу.
Сервіс перевірки фото показує, що скріншот начебто з батьківського чату “11-ВИПУСКНИЙ” теж підроблений.
Ще один проросійський телеграм-канал “Оперативные сводки” інформує: “характеристика має повідомляти відомості про стан здоров’я кожного учня випускних класів, його ставлення до військової служби та конфлікту на Донбасі”.
Але фейк про те, що школярів відправлятимуть до лав ЗСУ, побудований не лише на цих фото.
Частина російських медіа, наприклад, vesti.ru, розповідають, що “Зеленський захотів поставити під рушницю студентів”.
“Замість таких свідомих патріотів як Кошовий (Євген Кошовий, актор студії “Квартал 95 – ред.) воювати кличуть школярів”, — пишуть “Вести”.
В даному випадку росіяни зманіпулювали цитатою президента Володимира Зеленського з промови 23 червня перед академічною спільнотою провідних навчальних закладів Ізраїлю.
Зеленський заявив про наміри Україні в майбутньому змінити підхід до призову в армію. За його словами, влада розглядає декілька моделей майбутньої реформи Збройних сил України, і одна з них — ізраїльська модель, коли дівчат та юнаків перед вступом до ВНЗ призивають на строкову службу до армії.
Але, звісно, російські пропагандисти не навели повний виступ президента — лише вирвали фразу з контексту і написали, що в Україні “воювати закликають школярів”.
Висновок
Школярів не призиватимуть до лав ЗСУ. Своїми фейками росіяни лише намагаються дискредитувати українську армію та українців. Це легко підтвердити за допомогою технологій Forensically для перевірки фото і скріншотів. Збройні сили України вже котрий місяць відбивають російські атаки, аби здобути перемогу на фронті.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.