В російському інфопросторі користувачі обурюються українською русофобією: мовляв, у Львові тепер можна зробити ДНК-тест, що доведе у вас відсутність генів «москаля». Чи дійсно це так — розбирались фактчекери Gwara Media. 

Що сталось?

У пропагандистському Telegram-каналі поширили фото дошки оголошеннь, що, згідно публікації, знаходиться у львівській клініці. Особливу увагу привертає реклама нової послуги — ДНК-тесту, за результатами якого ви отримуєте офіційний документ про те, що є чистокровним українцем.

Це оголошення не має нічого спільного з реальністю та є фейком — розбираємо його у деталях.

Аналіз

Аби з’ясувати, про яку саме львівську клініку йдеться, ми проаналізували зміст інших об’яв на дошці.

На фото поруч з рекламою ДНК-тесту бачимо інформаційну брошуру про можливість зробити тест на COVID-19 в аеропорту. 

Через війну всі рейси цивільної авіації в Україні скасовано, тому жоден аеропорт не може зараз працювати.

Далі ми спробували знайти українську клініку, що надавала б таку послугу саме в приміщенні аеропорту. Таке оголошення ми знайшли на сторінці Міжнародного аеропорту «Київ» ім. Сікорського. 

У зв’язку з карантинними заходами, послуга тестування на COVID-19 користувалась великим попитом. Це дозволяло людям, які не мали при собі результатів тесту, зробити його перед вильотом та не скасовувати подорож, або ж уникнути обов’язкової самоізоляції.

Утім, про повноцінну медичну лабораторію з широким переліком послуг не йдеться. На базі пункту в Міжнародному аеропорту «Київ» не проводили тести ДНК. При цьому варто зауважити: на фото в оголошенні про ДНК-тест вказано, що роблять його саме у клініці — на місці.

Для створення такої брошури фейкороби обрали схожий на оригінальний дизайн — аби сформувати враження, що це інформаційна дошка одного закладу. Проте навіть використання слова «клініка» свідчить: об’ява не має нічого спільного з двома іншими на дошці, оскільки вони розміщені в аеропорту, а не у медичному закладі.

Окремо варто дослідити питання ДНК-тестів на приналежність до певної нації. Дізнатись своє етнічне походження дійсно можна за допомогою такого тестування — послуга є загальнодоступною. Існують два різновиди тесту: за материнською та батьківською лінією.

За допомогою дослідження батьківської лінії, що відбувається через аналіз Y-хромосоми, відсутньої у жінок, можна дізнатись карту міграції ваших предків, інформацію про відомих осіб тощо. Таке тестування роблять, зокрема, для того, щоб встановити спорідненість за відсутності батька, адже результати показують близьких та далеких родичів.

Аналіз материнської лінії відбувається через мітохондрії. Це дослідження також допоможе дізнатись карту міграції предків або ж довідатись, чи є у роду знаменитості.

Проте точно ідентифікувати країну проживання ваших найближчих предків неможливо, оскільки цей тест розкриває лише дуже давні лінії: ви скоріше дізнаєтесь про «родичів», що жили 150 тис років тому, ніж про тих, хто жив 200-500 років тому.

Отож, хоч ДНК-тест і дає можливість дослідити власне походження, визначити, що ви є «100% українець», він банально не може.

Висновок

Просуваючи ідею української русофобії, фейкороби припустилися помилок як у візуалізації дезінформації, так і показали банальне незнання природи тесту ДНК.

Крім того, фейковість оголошення підтвердив також Центр протидії дезінформації про РНБО.

Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації. Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Над матеріалом працювала Алєся Ященко