Мережею Tik-Tok шириться новина про нібито ліквідацію мобільного оператора «Київстар». У зв’язку з цим, абонентів закликають переводити свої номери на іншого оператора. Для того аби це зробити «правильно», треба перейти за посиланням у шапці профілю. Що ж справді знаходиться за цим посиланням – розбиралися фактчекери Ґвара Медіа.
Що сталося?
15 жовтня у соціальній мережі Tik-Tok поширили відео про створення нового оператора мобільного зв’язку UKRSTAR, що має замінити нині існуючий Київстар. Відео має неабияке розповсюдження, адже станом на 20 жовтня це відео подивилося майже мільйон користувачів, а саме 843, 3 тисячі.
Автор відео Dayly Update. UA зазначає, що «Київстар» належав російському олігарху, тому СБУ планує націоналізувати його найближчим часом.
На відео також доданий скриншот зі сторінки видання «ТСН» із заголовком:
«Як перенести свій номер на UKRSTAR? Ліквідація Київстару вже 20 жовтня»
Надавши усі «докази», Dayly Update. UA повідомляє, що інструкція з переходу на іншого мобільного оператора знаходиться на Telegram-каналі, посилання на який можна знайти у шапці його профілю.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
«Ліквідація» Київстар
Насамперед ми перевірили інформацію про націоналізацію Службою безпеки України мобільного оператора Київстар.
Так, шостого жовтня СБУ дійсно повідомила про накладання арешту на всі корпоративні права в Україні, що належали підсанкційним російським олігархам: Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову. Це рішення стосувалось 20 компаній, проте їх назви розкрито не було.
«Серед заблокованих активів – фінансові та страхові компанії, підприємства мобільного зв’язку та сфери ІТ, а також заводи мінеральних вод», – дописує СБУ.
Шостого жовтня у статті видання «Економічна правда» зазначили:
«За даними джерел ЕП, серед арештованих активів – 100% ПрАТ “Київстар”, які КОНТРОЛЮЮТЬСЯ цими олігархами через нідерландську компанію VEON Ltd.. А також належні вже самому “Київстару” частки в інших компаніях, зокрема ТОВ “Хелсі Україна”, у розпорядженні якої медичні дані більшості українців, які уклали декларацію з сімейним лікарем», – йдеться у статті з назвою «”Київстар”, “Хелсі” та інше: суд арештував корпоративні права Фрідмана, Авена та Косогова в Україні».
Проте у статті також навели цитату з публікації СБУ, що мова наразі йде тільки про корпоративні права:
«Арешт цього майна не дозволить російським власникам «переписати» його на підставних осіб, щоб уникнути подальшої передачі активів в дохід України».
10 жовтня пресслужба компанії Київстар оприлюднила допис про роботу у звичайному режимі.
«Підсанкційні особи не є кінцевими бенефіціарними власниками Київстару, а володіють міноритарними частками, які не дають можливості здійснювати вирішальний вплив на управління чи господарську діяльність оператора, та не отримують дивідендів від діяльності компанії», — зазначають на сайті оператора.
12 жовтня материнська компанія «Київстару» «VEON» також опублікувала допис про продовження роботи у звичному форматі.
Звертаємо увагу, що у публікації СБУ від шостого жовтня також підкреслюють:
«Арешт накладено на корпоративні права з метою збереження речових доказів. Накладення арешту на корпоративні права українських компаній не впливає на захист інтересів іноземних інвесторів та власників часток корпоративних прав, не перешкоджає їх господарській діяльності та можливості отримання дивідендів».
Тож, як бачимо, мова про націоналізацію наразі не ведеться ані. Також підкреслимо, що арешт корпоративних прав, не має жодного впливу на пересічного користувача мобільного зв’язку.
Стаття ТСН: «Як перенести свій номер на UKRSTAR? Ліквідація Київстару вже 20 жовтня»
Один з доказів правдивості слів на відео у Тік Тоці, є стаття видання ТСН із заголовком «Як перенести свій номер на UKRSTAR? Ліквідація Київстару вже 20 жовтня». Її нібито дев’ятого жовтня о 16:25 опублікувала авторка Ірина Лаб’як.
Ми перевірили сайт видання ТСН. Насправді стаття опублікована Іриною Лаб’як дев’ятого жовтня о 16:25 дійсно існує. Проте, має назву: «Київстар» зробив заяву про начебто «арешт 100% активів».
У самій статті йдеться про те, що «Київстар» продовжує роботу у звичному режимі.
Новий оператор UKRSTAR
За допомогою сервісу YouControl ми перевірили компанії з назвою UKRSTAR або УКРСТАР й не знайшли жодної, яка б займалась діяльністю у сфері безпроводового електрозв’язку.
Пошукова мережа Google також не має даних про зазначеного псевдооператора.
«Інструкція» у шапці профілю
Але якщо Київстар не націоналізують, що ж за інструкцію розмістив Dayly Update. UA на своєму Telegram-каналі?
Отже, посилання у шапці профілю Dayly Update. UA веде до Telegram-каналу «4ch Україна Новини».
Ми надіслали запит з прохання приєднатися до пабліка. У відповідь отримали повідомлення від бота «❗️Продолжение».
Бот запропонував підписатись на інші закриті ресурси за допомогою клікбейтних повідомлень:
«Щоб побачити продовження, необхідно підписатися на два канали», «Підтвердіть свій вік» тощо.
Ми також надіслали запит на доєднання до перших трьох каналів. Проте не отримали жодної відповіді чи реакції. Наступного дня від бота «❗️Продолжение» надійшло нове повідомлення з опитуванням про балотування Володимира Зеленського на другий термін.
Під дописом про Зеленського було приховано посилання на Telegram-канал «Радар🚀повітряна тривога🚨».
Тож, ми надіслали запит й туди. Замість підписки – знов отримали повідомлення від чергового бота «Сповіщення📢». Бот запросив нас до каналу «Офіційний Радар».
Адміністратор «Офіційного Радара» покликав нас підтвердити, що ми не робот шляхом доєднання до ще одного пабліка «Блок ППО | Радар».
Кожен новий канал надсилав нам різні клійбейтні повідомлення з закликом долучитись до наступного пабліка. Так, ми отримали повідомлення від 10 різних ботів.
Більшість повідомлень стосувались потреби «підтвердити свій вік» чи «вказати, що ви не робот». Проте деякі клікбейти «погрожували» користувачу видаленням акаунту чи підозрою в знаходженні у Росії.
Також ми отримали «опитування» про рівень довіри до Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Варто зазначити, що за добу ми надіслали близько 15 запитів до різних Telegram-каналів. Проте доєднатись до жодного з них не вдалось.
Ба більше, доєднатися до Telegram-каналу «4ch Україна Новини», що нібито мав інструкція з переведення номера, у нас так і не вийшло.
Раніше ми уже досліджували подібний клікбейт. Але тоді ми з’ясували, що метою поширення маніпуляційної інформації було саме залучення авдиторії до Telegram-каналів. Цього разу, мета поширення фейкового відео про ліквідацію «Київстару» наразі є невідомою.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Профіль автора відео Dayly Update. UA
Наступним кроком, ми перевірили профіль Dayly Update. UA в Tik-Tok, що поширив цей допис. На його сторінці ми знайшли велику кількість подібних публікацій, що закликають «перейти за посиланням у шапці профілю».
Так, заклики перейти за посиланням мають відео: про нібито відключення світла, скасування заборони виїзду чоловіків за кордон, та дізнатися подробиці розмов тощо.
Також на сторінці чоловіка ми знайшли подібне відео про фейк, що нещодавно спростували фактчекери Ґвара Медіа.
Висновки
Отже, ми дослідили інформацію про нібито ліквідацію мобільного оператора «Київстар» й з’ясували, що поширене відео є усього лише спробою долучити користувачів мережі TikTok до численних Telegram-ботів.
Наразі ми продовжимо відповідати на численні запити ботів, аби все ж таки з’ясувати мету поширення подібних відео.
Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Топольник Юліана
Читайте також
- Фейк. Українські мобільні оператори пропонують безкоштовний річний тариф;
- Фейк. Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier;
- Фейк. В Україні вимагають прибрати з лоба Гаррі Поттера «Z» символіку.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!