Теза про те, що українських солдат перед відправкою на фронт заражали інфекційними хворобами чи проводили над ними досліди, є абсурдною.

Немає жодних обґрунтованих підтверджень, що це правда. Росіяни пишуть про аналіз крові, в якому виявлено велику кількість «відповідних речовин», що нібито підтверджують зараження українських солдат різними вірусами. Про які саме речовини говориться – інформація відсутня. 

Що сталось?

Віцеспікери держдуми росії Костянтин Косачов та Ірина Ярова заявили, що аналіз крові українських військовослужбовців показав: на них проводили «секретні експерименти», які перетворювали їх на «жорстоких монстрів».

За словами Косачова, аналіз крові українських полонених військовослужбовців показав вміст речовин, притаманний низці захворювань, нетипових в Україні. Показники нібито у кілька разів перевищують допустимі норми. 

Своєю чергою Ярова заявила, що в аналізі крові полонених виявили сліди наркотиків, гепатиту А та вірусу Західного Нілу.  

Проте жодних доказів ні Косачов, ні Ярова не надали. 

Інформацію про це розповсюджують такі медіа: Коммерсантъ, Eadaily, Вести недели.

Ось так виглядає матеріал у виданні “Коммерсантъ”

Спростування

Заяви про те, що в Україні ставили досліди на солдатах, почали поширювати після заяви генерал-майора Ігора Конашенкова 6 березня. Той заявив, що Україна разом із США розробляє біологічну зброю.

Хоча сам наратив про те, що Пентагон спонсорує та допомагає створювати біологічну зброю в Україні, а також що у нас знаходяться спеціальні біолабораторії, поширюється ще з 2018 року. Його досліджували фактчекери Snopes.

Цю тему активну використовували російські пропагандисти, стверджуючи, нібито це одна з причин вторгнення росії на територію України.

В реальності ж Міністерство оборони США з 2005 року працює у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України над покращенням охорони здоров’я в країні.

Однак, повернімося до заяв віцеспікерів. Цікаво, що навіть російський генетик Кирило Вовков не підтверджує слова спікерів. У російському виданні «Коммерсантъ» вчений зазначив, що заяви посадовців перебільшені.

Розберемося тепер з біологічними захворюваннями: Гепатит А та Лихоманка Західного Нілу. Наскільки вірогідно, що українські солдати перехворіли на ці захворювання?

Виявити, що людина перехворіла на гепатит А можливо, але дуже важко, адже в Україні широко застосовується вакцинація проти цієї хвороби, тому українці мають імунітет, – пояснює The Insider. 

Лихоманка Західного Нілу в Україні зустрічалась дуже рідко. До прикладу, за 2021 рік було виявлено всього 5 випадків такого захворювання. росіяни ж стверджують, нібито серед полонених є 20% тих, хто переніс лихоманку Західного Нілу.

Виходить, за версією рф, у полон якимсь дивовижним чином масово потрапляли саме ті військові, які перехворіли. Та навіть якби це було так, дані не збігаються з кількістю зафіксованих випадків.

Висновок

російські пропагандисти постійно поширюють заяви про те, що в Україні наявні біолабораторії, де розробляють біологічну зброю та проводять досліди на військовослужбовців.

Детально цей наратив розібрала та спростувала незалежна фактчекерська організація Snopes.

Сполучені Штати теж спростовують заяви росії про те, що Вашингтон «керує лабораторіями біологічної зброї» в Україні, та називають ці твердження «абсурдними».

На сьогоднішній день немає жодних справжніх доказів, які підтверджували б цю конспірологічну теорію.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.