Відповідно до січня-липня 2022 року експорт товарів у 2023 році зменшився на 11,5% — з $23,4 млрд до $20,7 млрд. 

У 2023 році загальний експорт з України склав 30,3 млрд доларів, що на 8% менше, ніж протягом аналогічного періоду в 2022 році та на 28% менше, ніж було протягом січня-липня 2021-го ( $42,4 млрд). Попри певне просідання, серед експорту товарів найкращі показники у сільгосп сектору та продажу металу. Про це повідомив Опендатабот.

«Разом з тим, якщо порівнювати показники поточного року з результатами відповідного періоду 2021 року, падіння ще помітніше — аж на 36,5%. Зокрема, експорт металів у поточному році, порівнюючи з відповідним періодом 2021-го, зменшився у 3,5 рази — до $2,4 млрд», – ідеться в повідомленні.

За даними Опендатаботу, експорт сільгосппродукції у 2023 році навпаки зріз, порівняно з минулими роками.Так, доходи аграріїв та трейдерів склали $13 млрд — на 4,5% більше, аніж у відповідному періоді 2021 року. Втім, протягом останніх кількох місяців обсяги експорту все ж просідали. Найнижчий показник продажів аграрної продукції за кордон було зафіксовано у липні — $1,3 млрд.

Динаміка сільгосп експорту / Інфографіка Опендатабот

Це пов’язують із припиненням зернової угоди в липні 2023 року. Дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев стверджує, що негативна динаміка спостерігалася ще у червні, адже частина гравців даного ринку почали вичікувати, якою буде ситуація з вивозом продовольства морськими шляхами. 

«Варто говорити про альтернативні шляхи морського експорту. Можливо — про комбінацію «Дунай + територіальні води Румунії», — підкреслює дослідник.

Експерт наголошує, що цей фактор призвів до зниження активності укладання контрактів на перевезення сільгосппродукції.

Читати також:

  • Зернова угода фактично «припинена» — речник Путіна.
  • Майже 50 тисяч гектар землі у Богодухівському районі на Харківщині нашпиговані мінами.
  • Харківська область за півтора року втратила понад 7 тисяч підприємців.