fbpx

Де навчитися психології, філософії та риторики для життя і дозвілля

Чотири освітні проєкти Харкова

Курс з уміння красиво й захопливо говорити на будь-яку тему. Курс філософа Олександра Філоненка «Мрія та уява». Лекція Катрін Малабу про зв'язок між філософією і розвитком мозку. Курс «Хто я?». Онлайн-інтенсив «Як не паритися, що про мене думають інші?».

Влаштовують усі ці події й багато інших – курси, інтенсиви, лекції, семінари, тренінги, дискусії, терапевтичні групи й клуби однодумців – чотири харківські проєкти: школа акторської майстерности «Актор-псих», школа мислення «Cowo.guru», інтелектуальний медіахаб «Бодлер» і компанія, що «топить за ментальне здоров'я» «Моя Кімната».

Як у них усе відбувається і чого від них можна навчитися – розповідають організатори проєктів.

Актор-псих – психологічна сімейна школа, де викладають акторське мистецтво і психологію, допомагають учням почуватися впевненішими. Тут вчать грати різні ролі на сцені і спонукають краще розуміти себе та усвідомлено «грати» свою «життєву роль».
Моя Кімната – проєкт для тих, у кого в дитинстві також не було своєї кімнати, як у Вані з команди проєкту: для тих, хто іноді вигорає, губиться на життєвому шляху чи хоче відчепитися від себе, тих, кому бракує справжнього спілкування у безпечному просторі.
Cowo.guru – освітні курси для дорослих і для бізнес-проєктів. Разом з фахівцями учасники курсів вчаться мислити глибоко, оцінювати складні суспільні, політичні, філософські явища й таким чином розуміти краще світ довкола, самого себе і куди рухатися.
«BAUDELAIRE» – інтелектуальний медіахаб, де відбуваються лекції відомих в Україні і світі науковців, семінари, дискусії, розмовні клуби. Тут жага до знань перетинається з творчістю, думкою та свободою.
Навчитися імпровізувати й
бути розкутими
Анастасія Євсюкова
засновниця та керівниця
школи акторської майстерности «Актор-псих»
Наші курси для всіх. Можна прийти на перший пробний урок, щоб подивитися, де і як відбуватимуться заняття, хто буде тренером, що буде у програмі, чи чіпляє вас такий формат, чи сходитеся ви з людьми, які будуть у вашій групі. До нас приходять зовсім різні люди з різними потребами та запитами. Це люди різного віку і статі, тож щоразу утворюються зовсім не схожі одна на одну групи, які відрізняються від попередніх.

Можуть бути запити класно провести час, виплеснути накопичені емоції, отримати нові знання, змінити коло спілкування, почати займатися новою професією або новою справою, знайти друзів або кохання. Може бути запит у тому, щоб прибрати в собі тілесні, емоційні або мовні зажими, побороти страх публічних виступів, навчитися керувати своїм голосом або просто навчитися говорити те, що ти думаєш. А ще: навчитися працювати в команді, імпровізувати, перемикатися з одного стану в інший.

Є люди, які точно знають, чого вони хочуть. З ними працювати трохи легше ніж з тими, хто приходить заради того, щоб гарно провести час. Наприклад, люди на керівних посадах розуміють, що їм необхідно вміти володіти авдиторією, правильно озвучувати свою думку.
Хтось бажає перейти до такої посади і розуміє, що шляхом ораторського мистецтва йому необхідно набратися впевнености в собі. Хтось дуже боїться бути смішним / смішною, мати безглуздий вигляд – це поширена проблема. У таких випадках ми зазвичай бачимо, що в людини є якийсь шаблон «правильности» і намагаємося його побороти. У IT-спеціалістів є запит на спілкування. Зараз під час карантину дуже актуальними стали групові заняття, адже нам важливо бачити одне одного, чути один одного. Люди і раніше мали проблеми зі спілкуванням, а карантин загострив цю ситуацію.

Ми позиціонуємо себе як сімейна психологічна школа і намагаємося створювати комфортний простір довіри, де люди розкриваються, почуваються впевнено, зближуються з іншими та швидко отримують результати. Найважливішою в тому, що ми робимо, для нас є людина. Важливо розуміти, що, купуючи наш курс, вона робить внесок у свій розвиток. Ми ж зі свого боку постійно вкладаємо у розвиток наших тренерів, системи, приміщення і дуже піклуємося про кожного, хто є в нашому просторі.

Один з основних моментів – це те, що людина потрапляє в коло однодумців. Наші учні багато спілкуються між собою, дружать поза межами занять, разом ходять у театр. І це дуже цінно, адже курс закінчується, а дружба і стосунки – ні.

Наразі в нас є сім різних груп для дорослих, для дітей, підлітків; корпоративне та індивідуальне навчання, майстер-класи, вечори настільних ігор та театр. На сьогодні у школі працює вісім викладачів. Усі вони з різних театральних установ, хтось працює актором, хтось актором та режисером, хтось має свою справу, хтось займається психологією. Усі вони працюють в різних напрямках і мають різний досвід.
Навчитися краще розуміти себе
Ярослава Матвейчук

головна з навчальних програм «Моєї кімнати»
«Моя Кімната» – це майданчик для всіх, хто хоче розібратися в собі та зробити своє життя зрозумілішим. Вона називається саме так, адже це безпечний простір, де ти можеш усамітнитися або, навпаки, куди можеш покликати друзів і побалакати з ними.

Ми самі дуже давно в терапії і зрозуміли, що важливо розповідати людям про ментальне здоров'я, soft skills, комунікацію та інше. Спочатку зробили формат курсів у записі і подумали, що нехай усі самі собі навчаються, а ми зробимо офлайн-формат і будемо збирати терапевтичні групи в «Кімнаті». Тоді ми винайняли будинок, встигли провести декілька великих курсів та воркшопів. Було гарно, тепло, атмосферно, але черговий карантин завадив і далі збиратися. Я була противником того, щоб робити щось в онлайні, але врешті ми зрозуміли, що у Zoom можемо відтворювати атмосферу «Моєї Кімнати», можемо створювати безпечний психологічний простір. І це було те, що потрібно людям, особливо в пандемію, коли їм просто не вистачало справжнього спілкування.
Спочатку ми займаємося вибудовою довіри та безпеки, а вже потім розвиваємо навички та скіли. Розроблюючи курси, ми виходимо з власних запитів і потреб. Наприклад, під час розробки курсу «Як перестати паритися» ми самі як команда та організатори ще трохи парилися щодо думки інших про нас. Коли придумали курс «Вигорання» – самі перебували в цьому стані і подумали, що потрібно якось і себе поберегти, й інших навчити. «Базова комунікація» – це Біблія, у нашому випадку – та, яка вчить ненасильницького спілкування, вирішення конфліктів та коучінгу. Це те, що знають і вміють усі в нашій команді, і нам хочеться, щоб це знали і вміли всі люди, які до нас приходять. Це дуже полегшує життя. Навіть тренінги для команд, які ми проводимо, пропускаємо через особистий досвід, нічого не вигадуємо; не беремося за те, чого не вміємо. Тобто в усьому, що ми створюємо, ми відштовхуємося від особистої потреби, а не від запиту. Напевно, це погана стратегія, але поки що вона працює.

Наша особливість в усьому. По-перше, в команді. Мені здається, що таких команд існує не дуже багато у світі. У мене є відчуття, що ми можемо бути собою, що ми вільні в цьому, що ми чесні, що ми поважаємо та любимо одне одного. Якщо щось не так, то це не про людину, а про її роль або роботу, і це не заважає нам залишатись у хороших стосунках. По-друге, це проста мова, якою ми говоримо і в якій використовуємо мат. Це особливість, адже не всі можуть собі це дозволити. І по-третє, відчуття безпеки. Для нас вона дуже важлива, і я знаю тільки декілька освітніх проєктів, які дійсно цінують це і спочатку працюють над тим, щоб люди повірили в те, що тут безпечно і розслабилися, а вже після цього навчалися чогось. Для нас це першочергово. Тож загалом наша особливість – у створенні безпечного простору і тих темах, що ми їх у ньому порушуємо.
Навчитися мислити та використовувати
філософію для життя
Андрій Мельник
засновник проєкту «Cowo.guru»
Проєкт Cowo.guru почався з двох питань-історій. По-перше, з проєкту незвичайних подорожей MyEvent, який я заснував з приятелем у двадцять років. Ми організовували мандрівки по Україні, під час яких бачили, як вимирають села та міста у віддалених куточках країни, де все одно живуть люди. Відтак я отримав сильне враження від Нідерландів під час подорожі каналами, коли зупинявся у віддалених від звичайних туристичних маршрутах точках і бачив доглянуті містечка та села, в яких естетично було приємно. По-друге, я маю досвід трьох неуспішних і двох успішних підприємницьких проєктів. Отже, врешті в мене викристалізувалися два питання: перше – чому одним націями вдається утримувати країну в порядку, а нам не дуже; і друге – чому одні люди успішно реалізують ідеї, а інші – ні.

Ці два питання вивели мене на пошук елементу, який може відповісти на них. Цей елемент – мислення, яке може допомогти реалізувати нематеріальні ідеї в матеріальному світі. Так виникло завдання з'ясувати, що таке мислення і як його розвивати. На етапі випуску з Києво-Могилянської бізнес-школи і разом з власниками різних бізнесів ми запустили клуб, де почали працювати над своїм мисленням, запрошуючи філософів, нейрофізіологів та психологів. Спільне навчання в цьому клубі вивело нас на новий рівень роботи з ідеями і їхню реалізацію в наших бізнесах.
Ми читали важливі цивілізаційні тексти, обговорювали їх з фахівцями й реалізовували ці ідеї. Клуб згодом згорнувся, але саме з нього я взяв за основу для Cowo.guru кілька обов'язкових елементів: присутність фахівця, якій нас піднімає на вищий рівень розуміння; самостійна робота без фахівця, яка піднімає нашу здатність до самостійного мислення; робота в малих групах через ведення діалогу. Тобто класична форма в Сowo – це присутність дуже якісних провідників, наявність самостійної роботи і ведення діалогу в малих групах.

Зараз у Cowo.guru є дві основні категорії: освіта дорослих та робота з бізнесом. Освіта дорослих розподіляється на три основних напрямки: Cowoріум, практикуми та Cowo.коло.

Cowoріум – це програма, яка складається з двох послідовних рівнів: на першому ми даємо певні навички для роботи, на другому – пропонуємо курси з розуміння філософських, економічних, політичних ідей, у яких живемо, а також ознайомлюємося з історією та мистецтвом, а відтак – з практичними кейсами та проблемами і переходимо до теми управління та до реалізації спільного проєкту у групі.

Практикуми – це відкриті курси, до яких можуть приєднатися усі охочі. Переважно це робота з художніми, сакральними, філософськими текстами та бізнес-літературою. Cowo.коло – це спільнота випускників Cowo.guru, в якій відбувається закрите навчання, дослідження та спільне інтелектуальне дозвілля випускників.

У ядрі Cowo.guru є концепт, який ми створили разом з нашими фахівцями та командою, – «мирієвець» – це скорочення від поєднання чотирьох спроможностей: мислення, мріяння, міра, діяльність. Разом вони відкривають шлях мирієвця, спрямований на творення майбутнього у взаємодії з іншими мирієвцями.
Навчитися філософствувати та дискутувати
Роксана Окунєва
співзасновниця та контент-продюсерка
інтелектуального медіахабу «BAUDELAIRE»
Ми з Вадимом Мірошниченком, ідейним керівником проєкту, кандидатом культурології та викладачем в академії культури, обговорювали власні мрії про місце в Харкові, де можуть бути втілені наші найбожевільніші ідеї: від онлайн-лекцій крутих всесвітньо відомих вчених до саєнс-кемпів та подорожей невеличкими інтелектуальними компаніями на цікаві заходи по всьому світу. Ми також хотіли мати місце, де можна було б викладати самостійно розроблені дисципліни в комфортній субакадемічній атмосфері та просто весело проводити час у компанії однодумців. Це були тільки мрії, а з початком пандемії вже почало здаватися, що ці мрії пролежать на полиці ще декілька років…

Однак ми побачили в цьому нові можливості й навесні 2020 року виникло інтелектуальне ком'юніті «Партизани культури», яке почало проводити невеликі закриті наукові заходи в режимі онлайн. І це було прекрасно, хоча ми розуміли, що хотіли б чогось масштабнішого: об'єднувати наукову громаду Харкова, створювати платформу для знайомств і комунікації студентів, а також покращувати співпрацю між українськими та закордонними фахівцями в нашій сфері. Нашим першим відкритим онлайн-заходом була лекція професорки Катрін Малабу на тему «Філософія і мозок».

Ми називаємося «Бодлер», тому що маніфестуємо свободу, одночасне перебування в контекстах і дистанціювання від них. До того ж «Бодлер» є філософськи й естетично наповненим концептом, що для нас вкрай важливо. Ми не обмежуємося тільки французьким контекстом, хоча й маємо до нього певні сентименти. Серед наших гостей – відомі вчені з різних країн і континентів.
Ми не намагаємося комусь сподобатися. Ми робимо те, від чого кайфуємо, що нас заводить; запрошуємо тих людей, яких хотілося б послухати нам самим. Якщо говорити про формальні речі, то, хоча ми не інституція, фактично виконуємо її функції. Ми запрошуємо найвідоміших сучасних мислителів, проводимо спікінг-клаби, щоб наші слухачі згодом могли вільно спілкуватися зі спікерами, запускаємо медійні проєкти з гуманітаних наук тощо.

Ми віримо у гнучкість освіти майбутнього. Ми підтримуємо ідею про те, що не повинно бути жодних обмежень з отримання нового досвіду в навчанні та пошуку однодумців по всьому світу. Доступ до якісної освіти має бути в кожного, тому наші заходи безкоштовні. Ми не знаємо, що буде далі. Проєкт хабу потребує чималих вкладень як часу, так і коштів, а інтелектуальна / наукова українська спільнота, на жаль, у скрутному економічному становищі. Усе, що ми можемо сказати напевно: ми не плануємо перетворюватися на абсолютно комерційний проєкт: навіть якщо доступ до деяких заходів буде за попередньо придбаними квитками, їхня вартість буде підйомна, оскільки метою квитків буде не прибуток, а компенсація витрат на проведення заходів (оплата Zoom, залучення перекладачів, компенсація лекторам, а також оренда приміщення та інше, коли ми матимемо фізичний простір хабу).

Ми також будемо дуже вдячні всім, хто вирішить підтримати нас фінансово, оскільки ближче до літа ми відкриємо акаунт на Patreon. Проте вже зараз кожен лайк, репост, використання тегу й позначення наших сторінок також має колосальне значення, і ми дуже вдячні за цю і будь-яку іншу підтримку.
Інтерв’юерка: Ната Попова
Редакторка: Олена Руда
Фото надали проєкти