У 2023 році російська пропаганда створила чимало фейків та маніпуляцій для розповсюдження своїх наративів у суспільство. Один із видів такої дезінформації — висвітлення українських мемів або ж найабсурднішої та безглуздої дурні за правду. Тож, ми вирішили зібрати в підбірку ТОП найсмішніших російських фейків цього року.
Фейк: В Україні собак мобілізують до ЗСУ
2023 рік почався з поширення російською пропагандою новини про мобілізацію певних порід собак. Так, до нас у бот бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити новину чи дійсно з першого лютого 2023 року до Збройних Сил України терміново мобілізують собак.
У повідомленні фейкоробів вказано перелік порід, що нібито підлягають мобілізації, дату, до якої необхідно поставити улюбленця на облік, та зазначено: мобілізовані тварини можуть бути залученими до військових дій.
«У разі відмови господар може бути притягнений до кримінальної відповідальності.», — йдеться в оголошенні.
Насправді новина виявилась фейком. Пропагандисти допустилися певних помилок у написанні обʼяви. Більше деталей про спростування цієї новини — читайте у нашому матеріалі.
Фейк: Українці перейменували хімічний елемент «Московій» на «Украіній»
В січні російські Telegram-канали поширювали інформацію, що нібито українці в Періодичній системі хімічних елементів перейменували елемент «Московій» на «Украіній».
Як доказ, пропагандисти використали обкладинку друкованої таблиці, в якій у правому нижньому куті помітний цінник, а нижче зліва — пошта для зворотнього зв’язку.
Тож, ми безпосередньо звʼязалися з видавництвом за вказаною електронною поштою. Детальніше — у нашій статті.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Insta-тур «Відчуй себе на фронті»
Весною ми знайшли фейк-новину, яка спрямована на поширення хибної думки, що ті, хто має більше коштів, насправді не включені до нинішнього стану суспільства, тому купують тури, щоб отримати емоції від перебування на війні.
Так, фейкоробський паблік «Шкварка News» поширив допис, що в Україні з’явилась нова послуга для туристів — Insta-тур «Відчуй себе на фронті». У вартість послуги входять проживання в чотиризіркових готелях Харкова та Києва. Тривалість такого заходу — 4 дні, а коштує він 499€, що за офіційним курсом НБУ станом на 17.04.2023 складає 20 168 грн.
Також в публікації йдеться, що за додаткову плату клієнти мають можливість почути справжню повітряну тривогу, а також сфотографуватися з військовою технікою.
Для викривлення інформації фейкороби змінили елементи, що найбільше привертають увагу на відео, проте вони недбало поставилися до деталей: текст програми не відповідає змісту фальшивого туру. Деталі читайте в нашому аналізі.
Фейк. Чипси Pringles зі смаком «побєди»
Літом Telegram-канал «Валуйки “Z” О” V”» опублікував відео, де на полицях одного з російських супермаркетів продають чипси марки Pringles зі смаком «побєди». Пакування оздоблене георгіївською стрічкою, а вуса Містера Прінгла або Джуліуса Прінгла на логотипі мають кольори російського прапора.
А у дописі з відео на Youtube можна дізнатися більше подробиць: користувач GTA 5 SUPER зазначив, що виробляють чипси в Польщі та продають в Росії.
Проте, ніякої «перемоги», в тому числі серед смаків чипсів Pringles, немає. Ми знайшли декілька невідповідностей у відео, а саме: вертикальний шов стику, застарілий логотип та відсутня підтримка виробника Pringles через повномасштабну російську агресію проти України. Подробиці — на нашому сайті.
Фейк. Петро Порошенко піариться «на передку»
17 серпня 2023 року Telegram-канали, зокрема «Выпускайте Кракена!», «ТелеДНО» та Украина.ру, опублікували відео, на якому колишній Президент України Петро Порошенко, сидячи в окопі, говорить: «Ви чуєте вибухи. Це працює наша арта. Наше РСЗВ».
Так, поверх відео накладено текст: «Петро Порошенко на передку під Бахмутом дає гідну відсіч ворогу!». На переконання пропагандистів з «Выпускайте Кракена!», це — піар.
Ми зʼясували, що ця новина є фейковою. Російська пропаганда вже не вперше застосовує технологію DeepFake, аби паплюжити репутацію осіб. Насправді за аудіодоріжкою Петра Порошенка з відео знайшли оригінал, яке опублікували на YouTube-каналі п’ятого Президента України 11 липня 2022 року, однак Порошенко не тримає в руках автомат та знаходиться в іншому місці. Окрім того, ми проаналізували першоджерело цього відеоролика, а саме TikTok користувач з нікнеймом fatamiimbjn. Деталі — читайте у нашому розборі.
Маніпуляція. Українець змінив ПІБ, аби уникнути мобілізації
Російська пропаганда часто поширює дезінформацію щодо мобілізаційних заходів в Україні. Так, 3 жовтня 2023 пропагандистські Telegram-канали, зокрема «БУДНИ ЧВК», опублікували фото ID-картки чоловіка з наступним ПІБ: «Бронівогневладислав-Едуардолеонардоконстантинослав Володимиренклименжільєнко-Громинревинградинтеменко». Автори допису пояснюють, що чоловік навмисно змінив своє ПІБ, аби уникнути мобілізації.
Насправді громадянин України з таким ім’ям дійсно існує, однак чоловік почав вносити зміни до свого прізвища, ім’я та по батькові з 2010 року, тобто за довго до повномасштабного вторгнення. Більш детально — у нашому матеріалі.
Фейк. В Україні з’явилася церква «Святого пса Патрона»
В листопаді зробила фурор новина про появу в Україні церкви «Святого пса Патрона».
Так, Telegram-канал «Харьковчаночка» поширив допис (архів) в якому стверджується, що в Україні створили церкву «Святого пса Патрона». У відео, що долучили до допису, чоловік у шапці з головою собаки та одягу схожому на одяг священика, вітає прихожан та закликає всіх людей відвідати церкву, що заснували на честь пса Патрона у новорічні свята.
Звісно ж, це цілковита брехня. Цікаво, що в коментарях до допису, більшість користувачів повірили в створення подібної церкви.
Однак, ми знайшли автора відео і безпосередньо звернулися за коментарем до нього. Чи дійсно канонізували песика-розмінувальника — читайте у нашому розборі.
Фейк. Київський метрополітен відкрив вакансію «машиніста-аквалангіста»
Під кінець року фейкороби все неполишали спроб зробити з абсурду новину.
11 грудня 2023 пропагандистський Telegram-канал «ИМПЕРСКАЯ МЯСОРУБКА» опублікував скриншот з українського сайту Robota.ua, що спеціалізується на пошуку роботи, де комунальне підприємство «Київський метрополітен» нібито розмістило вакансію «машиніста-аквалангіста».
Так, пропагнадисти припустилися помилок: невідповідність інтерфейсу мобільного додатку Robota.ua і скриншоту з пабліка, а також ми так і не знайшли цю вакансію на сайті з пошуку роботи. Детальний розбір цього кейсу — читайте на нашому сайті.