Дайджест. Bellingcat у дезінформаційній кампанії російської пропаганди

Фактчек Редакція - 30 Червня 2024 | 13:49

Від початку цього року наші фактчекери Ґвара Медіа зафіксували неабияку хвилю поширення російською пропагандою фейкових відеосюжетів нібито від міжнародних ЗМІ про розслідування Bellingcat.

Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків, що поширювали пропагандисти в період січня-червня цього року.

Фейк. Bellingcat встановили зв’язок сина Джо Байдена з виробництвом церковних свічок в Україні

Пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив публікацію, в якій стверджує, що у BBC опублікували ролик про розслідування Bellingcat щодо зв’язків Хантера Байдена з виробництвом церковних виробів в Україні.

Однак насправді сюжет BBC про те, що розслідувачі Bellingcat встановили причетність Хантера Байдена до виробництва церковного приладдя в Україні є підробленим. Жодних даних про цей ролик на сторінці BBC немає. А засновник Bellingcat  спростував факт існування такого розслідування. Детальний розбір – за посиланням.

Фейк. Bellingcat: Україна витратила 1,2 мільярда доларів на створення фейків про армію

Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) поширив новину про те, що журналісти BBC нібито зробили сюжет про дослідження Bellingcat, щодо купівлі Україною «фейків про армію».

«Bellingcat повідомляє: Протягом усього 2023 найбільші піар-компанії Британії створювали фейки про перемоги української армії на фронті. Але в результаті Єрмак відмовився продовжувати контракт на 2024 рік з англійцями, тому що їхня діяльність “ніяк не допомогла підвищити привабливість мобілізації в Україні”», – дописують фейкороби.

Наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це фейк. Так, сюжет, що знятий нібито від імені BBC, є підробкою, а засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс на своїй сторінці підтвердив, що інформація про це розслідування є фейком. Деталі – у нашому матеріалі.

Фейк. Розслідування Bellingcat: Залужний отримав 53 млн доларів за відмову від боротьби за пост президента 

З 9 березня російські Telegram-канали почали масово поширювати новину про те, що колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито отримав «компенсацію» у розмірі 53 мільйони доларів за відмову від боротьби за президентський пост. Стверджується, що таким чином президент України Володимир Зеленський «відкупився від політичних амбіцій» Валерія Залужного.

Новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, де в титрах повідомляється, що за результатами розслідування Bellingcat, Валерій Залужний за відмову від своїх політичних амбіцій отримав 53 млн доларів та посаду посла у Великобританії.

Проте це фейк. Так, відеоролик містить в собі й кадри, що за змістом та проміжком часу не співпадають, а журналіст Христо Грозєв, уривок з яким використали в відеосюжеті, вже рік не співпрацює з Bellingcat. Окрім того, Еліот Хіггінс повідомив нашим фактчекерам, що команда дослідників не проводила відповідного дослідження – деталі у нашому матеріалі.

Фейк. Відеосюжет EuroNews: журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона

22 березня пропагандистські Telegram-канали «Шейх Тамир», «Оптимистка в штатском», «ПРАВДА ЗА НАМИ!!!!!ВАША НАДЕЖДА!» та інші поширили новину з відео нібито від телеканалу «Euronews», стверджуючи, що журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона, таким чином його нібито змушують до ескалації «українського конфлікту». Ба більше, у дописі йдеться про те, що шантаж президента Франції нібито здійснюється з використанням відео сексуального контенту за його участі.

Однак, насправді, дослідивши поширене пропагандистами відео, ми зʼясували, що відеосюжет є фейковим монтажем з використанням елементів телеканалу «EuroNews» та загальнодоступних кадрів, жодним чином не пов’язаних з погрозами та шантажем президента Франції. Ба більше, ми безпосередньо звернулися до директора Bellingcat – детальніше про це у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024

Проросійські Telegram-канали, зокрема «Оптимистка в штатском», «Шкварка News» та інші почали поширювати у квітні новину про те, що журналістам у Франції ввели жорстку цензуру стосовно проблем, пов’язаних з олімпійськими іграми. Нібито до французьких редакцій надійшли «рекомендаційні листи» з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Ба більше, стверджується, що після цієї «гестапівської» рекомендації, журналістам довелося навіть спростовувати вже опубліковану інформацію про проблеми, пов’язані з іграми.

Як доказ, новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, в якому йдеться, що це редакція Bellingcat в приватній розмові з журналісткою французького телеканалу TF1 Самірою Ель Гадір дізналася про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа.

Однак насправді наші фактчекери дослідили поширене пропагандистами відео і зʼясували, що відео є фейковим. Окрім того, за докази, використаний відеоряд зі спростуванням підроблених відеосюжетів від французьких фактчекерів. Ці відеосюжети поширювали російські пропагандисти протягом березня 2024 року. Детальніше – читайте у нашому аналізі.

Фейк. Bellingcat: у НАТО незадоволені результатами рішення про призупинення консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку

З 14 травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналісти Bellingcat нібито з’ясували, що у НАТО незадоволені результатами рішення українського уряду щодо обмеження консульських послуг для українців мобілізаційного віку через те, що воно повинно було повернути біженців в Україну, однак не спрацювало.

Ба більше, стверджується, що генерал П’єр Шиль, начальник Генштабу ЗС Франції нібито розкритикував Зеленського через те, що той пообіцяв вирішити питання українськими силами, щойно «вони отримають всю необхідну зброю», однак не вживає рішучих дій, щоб «повернути своїх людей на фронт і дати їм у руки нашу зброю» через побоювання внутрішніх заворушень.

Однак насправді відео є фейковим монтажем, що зроблений з уривків загальнодоступних відео та зображень. Окрім того, Bellingcat та директор організації Еліот Хіггінс на своїх сторінках у соцмережі X спростували інформацію про дослідження та оригінальність даного відео. Детальніше – читайте у нашому аналізі.

Фейк. Сюжет BBC. Директор Bellingcat припускає, що Макрон подасть у відставку до Олімпійських ігор

4 червня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Мисливец Егор», «Военный обозреватель» та інші з посиланням на Bellingcat почали поширювати новину про те, що Президент Франції Еммануель Макрон нібито піде у відставку за тиждень до Олімпійських ігор. Стверджується, що через перемогу правої партії на виборах до Європарламенту, підвищений рівень терористичної загрози та погану готовність Парижу до проведення Олімпійських ігор 2024, Еммануель Макрон може спробувати «врятувати обличчя», оголосити про відставку і звалити всі проблеми на новий уряд країни.

За доказ у публікації каналу «Шкварка News» використовують відео з логотипом американської новинної служби BBC. В титрах до відео стверджується, що директор та засновник Bellingcat Еліот Хіггінс нібито прокоментував ймовірну відставку Макрона як «стрибок із палаючого літака». Також у відео Еліот Хіггінс припускає, що своєю відставкою Макрон зніме з себе відповідальність за можливі огидні події під час Олімпійських ігор.

Проте наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це фейкова новина. Так, жодної відповідної інформації ані Bellingcat, ані Еліот Хіггінс не публікували. На ресурсах BBC News також відсутній поширений відеосюжет та новини з відповідним контекстом. Насправді пропагандисти використали уривки з відео за участі Хіггінса, які жодним чином не пов’язані з контекстом новини. Детальний розбір – на нашому сайті.

Фейк. Bellingcat: «Звіт Microsoft виявився замовленням МОК»

8 червня прокремлівські Telegram-канали «Шкварка News» та «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» опублікували відеосюжет з логотипом медіакомпанії BBС, в якому повідомляється, що нібито нещодавній звіт компанії Microsoft про намагання Росії зірвати Олімпійські ігри в Парижі – є замовленням Міжнародного олімпійського комітету (МОК). Про це стало відомо з розслідування Bellingcat.

Насправді це фейк. Так, на офіційних ресурсах Bellingcat та BBC немає жодної інформації про дане розслідування, а саме відео містить в собі й кадри, що за змістом та проміжком часу не співпадають. Окрім того, ми звернулися безпосередньо до Bellingcat – деталі у нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.