27–28 січня в Харкові до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту проходитиме фестиваль «П’ятий Харків».

Захід відбуватиметься два дні в PINTAGON art club на вулиці Данилевського, 26.

Розклад подій

27 січня

  • 14:30 — «Українська художня проза про Голокост: дискурс досвідів і травм». Розповідь кандидатки філологічних наук Наталії Горбач. Вона розказуватиме про твори від середини 1940-х років до наших днів, що засвідчують реакцію вітчизняного письменства на трагедію нищення українських євреїв.
  • 15:30 — Розмова Наталії Горбач та української письменниці Софії Андрухович про Голокост в українській літературі в ХХ ст. Чому складна тема може захоплювати митця поза його планами, і чому важливо намагатися її осягнути попри ймовірну неможливість таких спроб?
  • 17:00 — Розмова про комеморацію: Як памʼятати «тяжку історію». Говоритимуть: культурна менеджерка Катерина Семенюк, докторка філософських наук Оксана Довгополова, історик Олександр Воронюк, адвокат Віталій Титич. Модераторка — директорка ЛітМузею Тетяна Пилипчук.
  • 19:00 — Музика й поезія. «Записи вічного спротиву». Кароліна Кудріна та Наталка Маринчак. Кароліна Кудріна представить авторські композиції, а Наталка Маринчак читатиме вірші, написані під час війни.

28 січня

  • 14:30 — «Уявити не можна збагнути. Осмислення Голодомору в українській літературі». Лекція від Дарини Маттінглі про труднощі й перспективи осмислення травми Голодомору в українській літературі.
  • 15:30 — Розмова про геноцид: Голодомор. Дарина Маттінглі, Володимир Діброва, Леся Гасиджак. Модератор — Євген Захарченко.
  • 17:00 — Розмова. Геноцид як явище. Саша Довжик, Віктор Дворніков, Вʼячеслав Ліхачов. Модератор — Артем Харченко. Чому одні події ми називаємо геноцидом, а інші не знаходять у цьому загальне прийняття? Чи не тьмяніє світло майбутнього в суспільства яке втрачає свої культурні скарби, і чи не є їх нищення так само війною проти нас?
  • 19:00 — Концерт «Світло майбутнього». автентика і твори Комітаса, Кофлера, Блоха, Кармінського, Алферакі. Звучатимуть фортепіано, скрипка, дудук, спів, гітара. Ведуча: Юлія Ніколаєвська. Музиканти: Ігор Чернявський, Станіслав Калінін, Ірина Денисенко, Катерина Курдіновська, Олексій Синельник-Щербак, Тігран Сагателян.

Звучатимуть твори, які відгомон страшних трагедій різних народів — юдеїв, вірмен, греків, українців. Але парадоксом і самою суттю мистецтва є те, що важкі теми, проявлені через музику — завжди катарсис. Осягнення трагедії є кроком уперед — за межі горя і страху, як молитва завжди дарує надію.

«П’ятий Харків» — спільний проєкт Харківського літературного музею та Сергія Жадана. За підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також

  • Поетика й політика: у Літмузеї відбувся П’ятий Харків.