Чим загрожує неявка по повістці у військкомат: штрафи та кримінальна відповідальність

Ґвара Медіа - 13 Лютого 2023 | 16:13
неявка по повістці у військомат

У 2023 році на території України продовжує діяти воєнний стан та загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну. А отже, громадяни віком від 18 до 60 років можуть отримати повістку для уточнення даних, проходження медкомісії або ж мобілізаційне розпорядження для несення військової служби. Розповідаємо детальніше про види повісток, терміни виконання вимог, а також нагадуємо, чим загрожує неявка по повістці в військкомат чи в пункт збору.

Перш за все, ваші дії після отримання повістки залежать від її виду та змісту. Це саме стосується і покарання за неявку в військкомат.

Повістка для уточнення військово-облікових даних

Повідомлення зобов’язує громадянина України з’явитися у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (до січня 2023 року – військовий комісаріат) для актуалізації даних військовозобов’язаного. Потрібні дані стосуються складу сім’ї, працевлаштування, наявності дітей, стану здоров’я тощо. На підставі отриманих даних можуть бути виявлені підстави для звільнення від військової служби.

Неявка по повістці у військомат для уточнення даних несе за собою адміністративну відповідальність.

Штраф за неявку в військкомат для уточнення даних може становити від 1500 до 3400 гривень. А от повторне вчинення порушення протягом року може стати причиною для більшого штрафу розміром до 5100 гривень. Питання регулює стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Повістка для проходження військово-лікарської комісії

Це повідомлення з підписом військового комісара, що зобов’язує отримувача пройти медичне обстеження (військово-лікарської комісії – ВЛК). Після обстеження ви отримаєте документ з висновком про придатність, часткову придатність або непридатність для військової служби.

  • Висновок про придатність є підставою для отримання мобілізаційного розпорядження, коли в цьому буде потреба.
  • Якщо військовозобов’язаний отримав інформацію про тимчасову непридатність, повторний огляд може відбутися через 2-6 місяців.
  • Якщо у висновку вказана непридатність до військової служби, повторне обстеження може знадобитися через 6-12 місяців.

Висновок встановлюється на основі висновку про стан здоров’я від хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, офтальмолога, стоматолога, дерматолога і, за потребою, інших спеціалістів.

Зазначимо, за Законом України люди з інвалідністю не підлягають мобілізації, проте також повинні з’являтися у військкомат після отримання повістки.

Вручення повісток для уточнення даних і проходження ВЛК не означає, що вас обов’язково мобілізують. Проте у повідомленні ви знайдете конкретну дату для явки у Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП). Покаранням за неявку може стати адміністративний штраф від 1500 до 3400 гривень. Штраф може бути більшим, якщо правопорушення повторюється протягом року.

Мобілізаційне розпорядження

Після уточнення даних, проходження ВЛК і отримання висновку про придатність для військової служби ви можете отримати мобілізаційне розпорядження. Таке повідомлення зобов’язує громадянина України з’явитися у вказаний призовний пункт протягом 24 годин. Саме це повідомлення означає безпосереднє зарахування і відправки до війська.

За неявку у пункт збору і порушення мобілізаційного розпорядження передбачена кримінальна відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу України. Таким чином, ухилення від призову карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років. Ухиляння може включати не лише неявку військовозобов’язаного, але й підробку документів, незаконний виїзд в іншу країну тощо. Суд також може призначити іспитовий термін для виправлення порушення. 

Повістка на призов до армії (зараз не видається)

Також існує ще один, мабуть, всім відомий вид повістки – для призову на строкову службу. В повідомленні вказаний термін для явки у призовну дільницю. Проте через загальну мобілізацію, яка продовжується і у 2023 році, весняний призов не проводиться і такі повістки призовники не отримують.

Проте звертаємо увагу: і в цьому випадку неявка по повістці у військомат може призвести до кримінальної відповідальності з обмеженням волі на строк до трьох років (стаття 335 Кримінального кодексу України).

Зверніть увагу, що повістка – це офіційне письмове повідомлення. Тож будь-яке усне сповіщення, телефонний дзвінок, смс чи повідомлення у месенджерах не передбачені законом і не є чинними. Відповідно, жодної відповідальності за невиконання вимог у такому форматі немає.

Де можуть вручати повістки

Немає інформації, яка б обмежувала місця для видачі повісток. Її можуть вручити за адресою прописки, на роботі, у громадських місцях чи на блокпостах. Повідомлення має містити ваші дані, заповнені правильно. В іншому випадку, уповноважена особа може внести інформацію про військовозобов’язаного після встановлення особи (нагадуємо, що під час воєнного стану всі громадяни України повинні завжди мати при собі документи, що посвідчують особу). Також в повістці зазначається дата вручення, адреса територіального центру комплектування та час, в який потрібно туди прийти.

Повістку можуть вручати:

  • співробітник ТЦ КСП,
  • уповноважені органи місцевого самоврядування;
  • керівники підприємств, установ та організацій, що пов’язані з особою;
  • управителі багатоквартирних будинків.

Повістка обов’язково повинна бути вручена в руки тій особі, якій вона адресована.

А чи можна відмовитися?

Так, ви можете відмовитися від повістки, але лише якщо для цього є підстави, а саме:

  • в повідомленні зазначені не ваші дані або некоректна інформація.
  • повістку вручає особа, що не має таких повноважень.
  • відсутня печатка або підпис військового комісара.

Після вашого зауваження передбачене складання акту про відмову від отримання повістки. Для цього буде потрібне підтвердження свідків, а справу відправлять на розгляд керівникам ТЦКСП.

Повістки нового зразка 2023 року

З січня 2023 року в Україні з’явився новий зразок повісток. З нововведень – у повідомлення почали вказувати Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки замість військових комісаріатів. Крім того, побільшало пунктів у списку документів, які потрібно брати з собою для уточнення даних. З’явилася також інформація про несення відповідальності за неявку до територіального центру без поважної причини.

Повістка нового зразка

Повістка нового зразка 2023
Зразок: https://yaizakon.com.ua/v-ukrayini-zatverdili-novi-povistki/

Отож, повістку можуть вручати в будь-якому місці, проте лише уповноважені особи. Якщо військовозобов’язаний не з’явиться у військкомат після отримання повістки для уточнення даних або проходження медичного огляду, для нього передбачена адміністративна відповідальність і сплата штрафу. За неявку у пункт збору, вказаного в мобілізаційному розпорядженні, військовозобов’язаний ризикує потрапити за ґрати на термін до 5 років.

Читайте також: Комендантська година в Харкові та областях України у 2023 році.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.