Харківський бізнесмен Володимир Литвин може бути реальним власником мережі телеграм-каналів «Труха» («Труха Харьков» , «Труха Украина» та інших), стверджують журналісти видань NGL.media та «ҐРУНТ» у розслідуванні.
Публічно єдиним засновником каналу називає себе Максим Лавриненко.
«У своєму блозі на Medium Максим Лавриненко стверджує, що «Труху» заснували троє людей: він, «друг-айтівець» та «гуру маркетингу» на ім’я Сергій», — йдеться у розслідуванні.
У розслідування журналісти навели докази зв’язку «Трухи» з Литвином.
«У Харкові ще з 2019 року ходили чутки про те, що канал спонсорує місцевий бізнесмен Володимир Литвин — засновник компанії для просування бізнесу Turboseo та приятель сина ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова», — йдеться у розслідуванні.
Лавриненко, як офіційний засновник, спільно з колегами запустив онлайн-курс про заробіток у телеграмі, а оплата за участь переказувалася на рахунок ФОП Смаракової Олександри Анатоліївни, яка пізніше вийшла заміж за голову Полтавської ОВА Дмитра Луніна.
«Раніше Олександра Луніна працювала СЕО компанії з пошиття одягу SL.IR, названій на честь дизайнерки і засновниці бренду Ірини Слоневської, яка зараз живе у Росії. А власником торгової марки SL.IR є уже загаданий Володимир Литвин, він сам про це казав», — зазначають розслідувачі.
Зв’язки з Аваковим
Володимир Литвин став відомим через справу з «рюкзаками Авакова» у 2018 році. Його звинуватили у розтраті 16 млн грн під час закупівель для Міністерства внутрішніх справ. У цій справі Литвин фігурував разом з Олександром Аваковим, сином тодішнього міністра ВС Арсена Авакова. Втім, умовне покарання призначили лише Литвину.
Після цього стосунки між Литвином і Аваковими залишалися невідомими, зазначають журналісти. На каналі «Трухи» були публікації про Арсена Авакова, де він представлявся як експерт і благодійник. Проте з лютого 2023 року згадки про нього припинилися.
Труха в Телеграм
Телеграм-канал «Тру Харьков» створили в листопаді 2019 року. Він публікував події в Харкові, зокрема ДТП, вбивства тощо. На початок повномасштабного вторгнення канал мав аудиторію 190 тисяч підписників.
«У червні 2023 року “Труха” навіть отримала від Харківської ОВА почесну грамоту за “боротьбу на інформаційному фронті”», — йдеться у розслідуванні.
Водночас «Труху» публічно звинувачували у поширенні фейкових новин, підігруванні російській пропаганді й публікації відео та фото «прильотів», що порушує законодавство. Проєкт «Фільтр» від Мінкульту розробив інструкцію, яка допомагає визначити, чи можна довіряти анонімним телеграм-каналам, і в цій інструкції «Труху» було визначено як «інформаційний смітник».
Читайте також
Захід обіцяє Україні багаторічну війну, а Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС. Фейкотня 14.08 – 20.08
«ТСН: Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС». Чому цій новині не варто довіряти — пояснюють фактчекери Ґвара Медіа
Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії, а МЗС України вимагають мобілізувати до лав ЗСУ росіян з ЄС. Фейкотня 31.07 – 06.08