На сайті Офісу Президента з’явилася петиція щодо впровадження механізму реагування на повідомлення про сексуальні домагання та насильство за ознакою статті в ЗСУ.

Авторами петиції стали Гендер у деталях спільно з організаціями Жіночий Ветеранський Рух, Юридична сотня та Інститут гендерних програм подали петицію.

Вони звертаються, аби влада впровадила вже розроблений механізм протидії сексуальним домаганням та насильству в ЗСУ та припинити безкарність тих, хто чинить насильство в армії.

У команді людей, які працювали над петицією, і військові жінки, й авторки соціологічного дослідження «Невидимий батальйон», які говорять про цю проблему останні 4 роки, пояснює комунікаційниця «Гендер у деталях» Альона Грузіна.

Вона розповіла, що ідея написати петицію з’явилася напередодні 8 березня.

«Сексизм та домагання в армії — тема відкрита. Про це нібито всі знають, але мало хто наважується відкрито говорити. Армія завжди була інституцією з переважно чоловічим складом, і той факт, що відсоток жінок в українській армії чи не найвищий у світі, не змінює армійських традицій. До російського військового вторгнення 2014 року й ще трохи пізніше українська армія спадкувала переважно радянську з усіма її проблемами, серед яких і відсутність права жінок обіймати переважну більшість бойових та керівних посад. Доступ до посад з’явився, але побутовий сексизм не зник», — зазначила представниця організації.

За її словами, були зафіксовані випадки, коли керівництво було проти жінок, коли чоловіки відмовляються служити під командуванням жінки, а також існує проблема сексуальних домагань.

«Окремо варто поговорити про проблему сексуальних домагань у Збройних Силах України. Це явище трапляється в усіх країнах світу в абсолютно різних сферах життя, зокрема у військовій. Як і деінде, постраждалі не мають великого бажання публічно говорити на цю тему, а в нас вони ще й бояться бути звинуваченими в дискредитації армії в країні, яка воює», — каже Альона.

Вона розповіла, що державна гаряча лінія, куди можна повідомити про випадки домагань чи насильства, не анонімна. Дослідження «НБ 5.0. Моніторинг рекомендацій і результатів досліджень із циклу «Невидимий Батальйон» фіксують, що випадки сексуальних домагань на військовій службі на своїх «гарячих лініях» документують громадські організації, такі як Всеукраїнська громадська організація «Юридична сотня», Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем», «Ла Страда — Україна». Крім того, результати дослідження свідчать, що сексуальні домагання можуть стати підставою для звільнення постраждалої особи із лав ЗСУ.Насильство та домагання стосуються не лише жінок, але й чоловіків.

«Це дуже комплексна проблема. До повномасштабної війни Генеральний штаб не встиг призначити людей на посади підрозділу ґендерної інтеграції в Апараті Головнокомандувача ЗСУ. За цим слідувало б ухвалення Інструкції із запобігання сексуальним домаганням та ґендерній дискримінації в ЗСУ, яка до 24 лютого 2022 року пройшла погодження зі всіма командуваннями. Таким чином, ані запропоновані механізми, ані будь-які інші так і не були затверджені й утілені. Тому ми закликаємо сприяти системній протидії сексуальним домаганням та гендерному насильству у військовій сфері, яка відповідатиме сучасним підходам до управління військовим та цивільним персоналом у Силах оборони держави», — зауважила Альона.

Станом на 11 березня 16:15 петиція набрала 1085 підписів з 25 000 необхідних.

Читайте також

  • Чому 8 березня — це не свято краси та жіночності?