Правоохоронці за рік зафіксували понад 60 тисяч воєнних злочинів, скоєних військовими РФ в Україні, пишуть у правозахисній організації ZMINA.
Упродовж року за воєнні злочини засудили 24 росіян, які обстрілювали цивільну інфраструктуру, мародерили, катували та викрадали людей, або скоювали сексуальне насильство. З них 10 вироків оголосили особисто, а решту — винесли заочно.
ZMINA зібрала інформацію про всіх, кому винесли вироки:
Вадим Шишимарін, 21 рік. Вбив цивільного в Сумській області
Це була перша справа від початку повномасштабного вторгнення, за яку винесли вирок. Призначено найвищу міру покарання — довічне ув’язнення. Потім засуджений подав апеляцію та дістав пом’якшення покарання — 15 років позбавлення волі.
Олександр Бобикін та Олександр Іванов. Обстріляли з «Граду» цивільну інфраструктуру
23-го лютого засуджені були в Бєлгородській області, звідки наступного дня завдали удару. Унаслідок чого в селищі Козача Лопань та місті Дергачі Харківської області було пошкоджено електричну підстанцію, повітряні лінії електропередачі, житлові будинки та навчальний заклад «Ветеринарний ліцей».
31 травня суд присудив військовослужбовцям по 11,5 років ув’язнення. У листопаді Іванова обміняли.
Сергій Захаров. Вкрав жіночі прикраси
На Київщині разом з іншими російськими військовими вдерлися в приватний будинок та пограбували його. За пограбування Захарова засудили 3 серпня на 12 років позбавлення волі, а вже в листопаді обміняли.
Михайло Куліков. Вистрілив із танку по житловому будинку
Вистрілив осколково-фугасним снарядом по житловому будинку в Чернігові за наказом командира, якому здалося, що біля об’єкта знаходиться ДРГ. 8 серпня засудили до 10 років позбавлення волі.
Микола Філатов. Вкрав золотий ланцюжок у цивільного
1 березня в селі Халявин Філатов із кількома російськими військовими намагалися викрасти генератор. Коли з дому вийшов власник, Філатов наставив на нього зброю та наказав зняти із шиї золотий ланцюжок. Саме за крадіжку прикраси 31 серпня суд присудив танкісту 8,5 років ув’язнення, а привласнення генератора можна виправдати військовою необхідністю.
Сергій Штайнер. Віддавав накази грабувати та залякувати людей
Це перший військовий РФ, якого засудили заочно. Його ж змогли ідентифікувати журналісти.
На початку березня Штайнер перебував у селі Лук’янівка на Київщині. За словами потерпілого, за його наказами, російські солдати ходили по домах, відбирали речі, залякували людей, встановлювали військову техніку біля приватних будинків. За даними прокуратури, Штайнер також віддавав накази розстрілювати колони цивільних автомобілів.
Йому, як командиру, що віддавав злочинні накази, 26 вересня присудили 9 років ув’язнення.
Руслан Кулієв та Андрій Чудін. Сексуальне насильство та побиття цивільних
На початку березня заселилися в приватний будинок Чернігівської області до літньої жінки з онуком та неповнолітньою онукою. Кулієв неодноразово сексуально домагався та намагався зґвалтувати дівчину, погрожував вбити брата. Зазначається, що росіяни били бабусю і дітей.
Командиру Кулієву суд призначив 12 років позбавлення волі, підлеглому Чудіну — 10.
Баясхалан Шультумов та Павло Аганаєв. Катували цивільних та викрали гроші
Вдерлися до приватного будинку Бучанського району, де ховалися кілька родин. Військові погрожували їм зброєю та фізичною розправою, били чоловіків. Після цього, обшукали будинок — забрали понад 60 тисяч доларів та коштовності.
17 листопада Шальтумову та Аганаєву заочно винесли вирок — присудили по 12 років ув’язнення.
Анвар Ірісханов. Викрадав, катував та незаконно утримував цивільних
Був одним із тих, хто командував росіянами в селах Старий та Новий Биків на Чернігівщині.
За місяць російські військові заїхали на подвір’я родини, чию доньку росіяни викрали раніше. Будинок почали обшукувати, подружжя та сусідку, яка знаходилася поруч, змусили стояти на колінах обличчям до стіни. Згодом Ірісханов зав’язав жінці очі та вивів її з будинку у Новий Биків, де випитували розташування українських військових, звинувачували дочку в співпраці зі ЗСУ та погрожували. Після чого жінку кинули в підвал і заборонили знімати скотч з очей.
24 листопада суд заочно призначив Ірісханову 10 років позбавлення волі.
Олексій Оконніков. Погрожував зброєю та катував цивільних
У селі Новий Биків разом з іншими солдатами, Оконніков вдерся до будинку, де ховалися дві родини з неповнолітніми дітьми. На цивільних наводили зброю, намагалися зґвалтувати неповнолітню дівчину, а єдиного дорослого чоловіка вивели на вулицю, змусили пити горілку та кричати «За Росію».
25 листопада заочно засудили на 11 років ув’язнення.
Михайло Іванов, Руслан Колєсніков, Максим Вольвак та Валентин Бич. Катували колишніх учасників АТО
Засуджені в селі Борова Харківської області викрадали колишніх учасників АТО та катували їх, а потім повертали в село.
Суд прийняв у справі пом’якшувальні обставини — щире каяття та активне сприяння розслідуванню. 23 грудня кожному присудили по 11 років ув’язнення.
Шолбан Куулар. Незаконно утримував цивільних у підвалі
Він є одним з 17 встановлених російських військових, які скоювали злочини проти цивільних у селі Ягідне на Чернігівщині.
10 січня 2023 року заочно засудили до 10 років позбавлення волі.
Разом з Кууларом служили Іван Ооржак, Шактар-оол Кежік-оол та Чаян Чинан, які також незаконно утримували цивільних у підвалі, катували їх.
21 січня всіх трьох засудили до 12 років ув’язнення — заочно.
Андрій Тішенін, Артур Шамбазов — українці з Криму, які перейшли на бік ворога
У 2015 році на півострові вони викрали та катували активіста Олександра Костенка.
Суд призначив їм 9 та 10 років ув’язнення заочно. Це перший із початку міжнародного збройного конфлікту вирок за воєнний злочин, що український суд виніс колаборантам у тимчасово окупованому Криму.
Костянтин Качаров — російський військовий, який проводить незаконну мобілізацію у військкоматі Алушти. Його засудили заочно до 11 років позбавлення волі.
Читайте також:
- Звірства в Ізюмі: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 1
- Зруйнована Харківщина: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 2
- Звільнена Борова: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 3
- Знайдені документи у Боровій: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 4