У скрутні часи зловмисники вигадують все нові способи ошукати українців та нажитися на війні.
За перші чотири місяці 2023 року зареєстровано більше кримінальних проваджень за статтею 190 ККУ про шахрайство. Це вже на 2887 справ більше, ніж за весь 2021 рік. Про це повідомляє Опендатабот, посилаючись на дані Генеральної прокуратури України.
Якщо порівнювати січень-квітень 2023 року з аналогічним періодом у 2021 році — зареєстровано вдвічі більше кримінальних проваджень за статтею про шахрайство. Та в понад 4 рази більше ніж за відповідний період торік.
«Порівнюючи 2021 та 2022 роки, можемо констатувати, що у Харківській області зберігся приблизно однаковий рівень шахрайства, на жаль. Ми також бачимо збільшення кількості шахрайств, пов’язаних з війною», – повідомив на брифінгу начальник ГУ НП у Харківській області Володимир Тимошко.
Водночас до суду доходить лише кожна дев’ята справа про шахрайство. Відтак, за чотири місяці 2023 року до суду дійшло лише 11% від загальної кількості зареєстрованих проваджень.
У 2022 році в цей же період суд розглянув 14% справ за статтею 190 ККУ, а у 2021 — 19%.
Найпопулярніші схеми шахрайства під час війни
- Оренда неіснуючого житла або псевдоевакуація
Насамперед зловмисники можуть використовувати схеми з надання в оренду неіснуючого житла або пропонувати псевдоевакуаційні перевезення. У таких випадках вони просять передплату за послуги, а потім просто зникають.
Нагадаємо, нещодавно у Харкові затримали чоловіка, який на початку повномасштабного вторгнення запевняв людей, що віддалено займається організацією перевезень з гарячих точок Харківщини, доставкою продуктів харчування, ліків, палива та продажем генераторів. А коли потерпілі надсилали кошти, очікуючи допомогу, зникав.
- Фейкові соціальні виплати
Для цього аферисти, як правило, розповсюджують посилання на фішингові сайти. На таких ресурсах громадянам пропонують вказати дані банківських карток нібито для зарахування грошей. Зібравши необхідні відомості, зокрема номер, термін дії картки та CVV-код, зловмисники привласнюють гроші з рахунків потерпілих.
Як виявити фішинговий сайт?
- Варто звернути увагу на те, що фішинговий сайт виказує в першу чергу відмінність в URL-адресі: можуть бути зайві символи або неправильне написання.
- Завжди необхідно уникати підозрілих гіперпосилань та не вводити конфіденційні дані. Тому інформацію про соцвиплати краще отримувати з офіційних сторінок державних органів.
Також у травні вже запрацювала система фільтрації фішингових доменів, яка б мала протидіяти одержанню платіжних даних українців шахраями. Однак, правозахисники, які опікуються питанням свободи слова в мережі, бачать ризики, оскільки система автоматично отримуватиме дані про користувача, який намагався перейти на заблокований ресурс.
- Фейкові грошові збори
Ще один ймовірний сценарій шахрайства. Зловмисники можуть видавати себе за благодійників, які збирають гроші на потреби потерпілих, однак насправді витрачати їх на власні потреби.
Аби не потрапити у пастку, дотримуйтесь таких рекомендацій:
- отримуйте інформацію лише з офіційних джерел.
- Зверніть увагу, що офіційні сторінки державних органів, благодійних організацій, банківських структур у месенджерах та соціальних мережах мають бути верифікованими;
- не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс. Ніколи не вводьте конфіденційні дані, зокрема дані банківських карток на підозрілих сайтах;
- надайте перевагу післяплаті послуг;
- якщо бажаєте «задонатити», переказуйте гроші на рахунки офіційних фондів або відомих громадських активістів. У багатьох застосунках онлайн-банкінгу зібрано перелік найпопулярніших фондів і зробити волонтерський внесок можна в декілька кліків;
- не повідомляйте нікому дані банківської картки, особливо CVV-код, термін дії картки, одноразові паролі з SMS, дані авторизації в онлайн-банкінгу.
У разі, якщо ви потрапили у пастку шахраїв, телефонуйте на спецлінію 102 або подайте звернення на сайті кіберполіції.
Читайте також:
- Обіцяв евакуацію, а потім зникав: у Харкові судитимуть чоловіка, який наживався на війні
- В Україні запрацює центр із протидії шахрайським операціям — МВС
- У Раді розслідуватимуть шахрайства кол-центрів та фінансових пірамід
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.