25 лютого стартує експериментальний VR-проєкт «Історія мого міста VR». У ньому буде поєднано імерсивний сторітелінг і плейбек-театр.

Простими словами механізм такий: хтось із глядачів розповідає свою історію, пов’язану з містом, у якому він/вона живе, актори її показують, художньо переосмислюючи, все це в реальному часі, а паралельно відбувається зйомка, на основі  якої буде створено відео для перегляду  у VR-окулярах – таким чином кожен згодом зможе  пережити реальний і художній досвіди. 

Продюсер і режисер проєкту Олексій Мирошникова і фасилітаторка плейбек-театру Ольга Прибильська розповіли нам про все докладніше.

Що таке імерсивний сторітелінг? Які він має форми/жанри?

Олексій: Загалом сторітелінг – це спосіб розповісти історію так, щоб вона сподобалась. А імерсивний (від англ. immersive – із зануренням) надає розповіді більшої глибини за допомогою, наприклад, використання технологій віртуальної реальности. Глядач не просто слухає та дивиться – він відчуває себе на місці події або героєм події. Це поняття таке нове, що формування напрямів і жанрів ще не категоризоване, – все відбувається на наших очах. Найчастіше така технологія застосовується у журналістиці, рекламі та продажах, едьютейнменті (навчання через гру). 

Ольга Прибильська
Ольга Прибильська

Чим плейбек-театр відрізняється від інших театрів?

Ольга: У класичному театрі зазвичай використовується заздалегідь підготовлений сценарій, тоді як у плейбек-театрі історія одного з глядачів твориться тут і зараз. Таким чином передається унікальний досвід однієї людини іншим. А кожен глядач має змогу побачити справжню історію не тільки так, як її бачить розповідач,  а і її приховані грані, що їх зображують актори. Таким чином вдається побачити та осягнути всю глибинність переживань.

актори плейбек-театру Suncity
Актори плейбек-театру Suncity

Чи багато таких театрів в Україні? Як вони розвиваються?

Ольга: Так, уже складно порахувати. У великих містах України, наприклад, у Києві – приблизно 7-10. З минулого року в Україні діє Школа плейбек-театру, тому плейбек-театри активно розвиваються, але до цього їх було не так багато. У Херсоні є один плейбек-театр, та це ненадовго. 

Чому було обрано міську тематику для VR-відео?

Олексій: Зазвичай плейбек-театр відіграє особисті історії конкретних людей. Спроба розширити ці історії до історій міста здалася нам цікавою. 

Чому саме поєднання плейбеку і VR представлено у проєкті?

Олексій: Ці обидві явища нам дуже близькі. Ми знімаємо віар-відео в Херсоні вже понад два роки, приблизно стільки ж працюють у Херсоні наші друзі з плейбек-театру «СанСіті». Ефект занурення є в обох випадках, але по-різному, тому нам дуже цікаво спробувати це поєднання. 

Якщо ви не бачили це у VR, вважайте, що взагалі не бачили

Які ваші очікування та плани щодо проєкту?

Олексій: Ми очікуємо дуже цікаву творчу колаборацію та сподіваємося, що вона буде доволі плідна та результативна, щоб це дало поштовх наступним експериментам й іншим колегам з України. А щодо планів, ми із задоволенням оголосимо їх на презентації, що відбудеться в зумі 25 лютого. У ній братимуть участь й інші плейбекери, а також фахівці з ЄС, залучення яких до проєкту стало можливим завдяки підтримці з боку програми Європейського Союзу «House of Europe». Для того щоб потрапити на подію, потрібно попередньо зареєструватися.

Який вигляд матиме кінцевий продукт і кого він має зацікавити?

Олексій: Це буде відео у сучасному форматі VR180 зі стереозображенням, завантажене на YouTube. Передусім воно розраховане на власників VR-шоломів (звичайний дешевий пристрій Google Cardboard також підійде). Щодо цільової авдиторії, то це ще буде визначатися на першому етапі, коли розглядатимуться теми та можливі сценарії. 

Олексій Мірошніков
Олексій Мирошников

Яка місія подібних проєктів?

Ольга: Ми хочемо творити нові ідеї, об’єднувати людей та міста, розвиватися та йти в ногу з часом.

Олексій: Об’єднувати людей, зацікавлювати, розважати – ось наша місія. Нести певний меседж та сценарну ідею. Розвивати технології та спрямовувати їх для вирішення соціальних завдань і об’єднання. 

Ви починаєте з Херсону. Які міста далі плануєте залучати?

Олексій: Спеціально не плануємо нікого залучати. Тільки якщо колегам-плейбекерам з інших міст така ідея сподобається, тоді поширення отриманого досвіду стане можливим. 

Чи вже є домовленості з плейбек-театрами інших міст, які працюють над схожими проєктами або завершили щось подібне?

Олексій: До проведення презентації – ще ні. Запрошуємо всіх послухати та вирішити для себе, приєднатися до робочої групи відразу як співавтори сценарію або дочекатися результату і приєднатися потім. 

Як будуть задіяні глядачі? Чи потрібні їм окуляри, щоб взяти участь?

Олексій: Глядачі будуть запрошені, щоб дивитися. Так, окуляри знадобляться. Хоча відео можна дивитися і на звичайному ПК, але ефект занурення тоді втрачається. Це добре пояснює слоган розробника VR-шоломів, який можна перекласти приблизно так: «Якщо ви не бачили це у VR, вважайте, що взагалі не бачили». 

VR Suncity плейбек Харків
Джерело: Hammer & Tusk / Unsplash

Де можна буде глянути VR-відео, яке створять під час проєкту?

Олексій: На ютуб-каналі Sun Media Group та на спеціалізованих платформах.

Читайте також про суперсилу сторітелінгу і те, як VR впливає на наш мозок.

Теги:

#VR-проєкти #театри