VR і плейбек для соціальних рішень. Проєкт «Історія мого міста VR»

Влада Міронова - 22 Лютого 2021 | 14:38
VR Харків плейбек-театр Suncity

25 лютого стартує експериментальний VR-проєкт «Історія мого міста VR». У ньому буде поєднано імерсивний сторітелінг і плейбек-театр.

Простими словами механізм такий: хтось із глядачів розповідає свою історію, пов’язану з містом, у якому він/вона живе, актори її показують, художньо переосмислюючи, все це в реальному часі, а паралельно відбувається зйомка, на основі  якої буде створено відео для перегляду  у VR-окулярах – таким чином кожен згодом зможе  пережити реальний і художній досвіди. 

Продюсер і режисер проєкту Олексій Мирошникова і фасилітаторка плейбек-театру Ольга Прибильська розповіли нам про все докладніше.

Що таке імерсивний сторітелінг? Які він має форми/жанри?

Олексій: Загалом сторітелінг – це спосіб розповісти історію так, щоб вона сподобалась. А імерсивний (від англ. immersive – із зануренням) надає розповіді більшої глибини за допомогою, наприклад, використання технологій віртуальної реальности. Глядач не просто слухає та дивиться – він відчуває себе на місці події або героєм події. Це поняття таке нове, що формування напрямів і жанрів ще не категоризоване, – все відбувається на наших очах. Найчастіше така технологія застосовується у журналістиці, рекламі та продажах, едьютейнменті (навчання через гру). 

Чим плейбек-театр відрізняється від інших театрів?

Ольга: У класичному театрі зазвичай використовується заздалегідь підготовлений сценарій, тоді як у плейбек-театрі історія одного з глядачів твориться тут і зараз. Таким чином передається унікальний досвід однієї людини іншим. А кожен глядач має змогу побачити справжню історію не тільки так, як її бачить розповідач,  а і її приховані грані, що їх зображують актори. Таким чином вдається побачити та осягнути всю глибинність переживань.

Чи багато таких театрів в Україні? Як вони розвиваються?

Ольга: Так, уже складно порахувати. У великих містах України, наприклад, у Києві – приблизно 7-10. З минулого року в Україні діє Школа плейбек-театру, тому плейбек-театри активно розвиваються, але до цього їх було не так багато. У Херсоні є один плейбек-театр, та це ненадовго. 

Чому було обрано міську тематику для VR-відео?

Олексій: Зазвичай плейбек-театр відіграє особисті історії конкретних людей. Спроба розширити ці історії до історій міста здалася нам цікавою. 

Чому саме поєднання плейбеку і VR представлено у проєкті?

Олексій: Ці обидві явища нам дуже близькі. Ми знімаємо віар-відео в Херсоні вже понад два роки, приблизно стільки ж працюють у Херсоні наші друзі з плейбек-театру «СанСіті». Ефект занурення є в обох випадках, але по-різному, тому нам дуже цікаво спробувати це поєднання. 

Якщо ви не бачили це у VR, вважайте, що взагалі не бачили

Які ваші очікування та плани щодо проєкту?

Олексій: Ми очікуємо дуже цікаву творчу колаборацію та сподіваємося, що вона буде доволі плідна та результативна, щоб це дало поштовх наступним експериментам й іншим колегам з України. А щодо планів, ми із задоволенням оголосимо їх на презентації, що відбудеться в зумі 25 лютого. У ній братимуть участь й інші плейбекери, а також фахівці з ЄС, залучення яких до проєкту стало можливим завдяки підтримці з боку програми Європейського Союзу «House of Europe». Для того щоб потрапити на подію, потрібно попередньо зареєструватися.

Який вигляд матиме кінцевий продукт і кого він має зацікавити?

Олексій: Це буде відео у сучасному форматі VR180 зі стереозображенням, завантажене на YouTube. Передусім воно розраховане на власників VR-шоломів (звичайний дешевий пристрій Google Cardboard також підійде). Щодо цільової авдиторії, то це ще буде визначатися на першому етапі, коли розглядатимуться теми та можливі сценарії. 

Яка місія подібних проєктів?

Ольга: Ми хочемо творити нові ідеї, об’єднувати людей та міста, розвиватися та йти в ногу з часом.

Олексій: Об’єднувати людей, зацікавлювати, розважати – ось наша місія. Нести певний меседж та сценарну ідею. Розвивати технології та спрямовувати їх для вирішення соціальних завдань і об’єднання. 

Ви починаєте з Херсону. Які міста далі плануєте залучати?

Олексій: Спеціально не плануємо нікого залучати. Тільки якщо колегам-плейбекерам з інших міст така ідея сподобається, тоді поширення отриманого досвіду стане можливим. 

Чи вже є домовленості з плейбек-театрами інших міст, які працюють над схожими проєктами або завершили щось подібне?

Олексій: До проведення презентації – ще ні. Запрошуємо всіх послухати та вирішити для себе, приєднатися до робочої групи відразу як співавтори сценарію або дочекатися результату і приєднатися потім. 

Як будуть задіяні глядачі? Чи потрібні їм окуляри, щоб взяти участь?

Олексій: Глядачі будуть запрошені, щоб дивитися. Так, окуляри знадобляться. Хоча відео можна дивитися і на звичайному ПК, але ефект занурення тоді втрачається. Це добре пояснює слоган розробника VR-шоломів, який можна перекласти приблизно так: «Якщо ви не бачили це у VR, вважайте, що взагалі не бачили». 

VR Suncity плейбек Харків
Джерело: Hammer & Tusk / Unsplash

Де можна буде глянути VR-відео, яке створять під час проєкту?

Олексій: На ютуб-каналі Sun Media Group та на спеціалізованих платформах.

Читайте також про суперсилу сторітелінгу і те, як VR впливає на наш мозок.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.