Влада Харкова готується до окупації міста російськими військами, а на Масницю підпалили військовослужбовця з Харкова. Харківська деза березня  

Фактчек Редакція - 12 Квітня 2024 | 13:47

Найактуальніші харківські фейки та маніпуляції березня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті Харківської дези.

Фейк. Влада Харкова готується до окупації міста російськими військами

Російське видання «БлокнотРУ» на платформі «Дзен» опублікували новину (архів), що міська влада розпочала екстрено ремонтувати дорогу на західному виїзді з міста. Зазначено, що під керівництвом мера Ігоря Терехова міська влада знайшла і виділила значні фінансові ресурси на відновлення доріг у районі Люботина та Коротича. На думку аналітиків видання це все є підготовкою для екстреної евакуації з міста через ймовірний наступ Росії.

Також Telegram-каналі «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував інформацію (архів), що командири 125 бригади ТрО готують особовий склад до здачі Харкова, за доказ адміністратори каналу приводять скриншот листування двох військовослужбовців, де обговорюються плани здачі Харкова російським окупантам.

Ми з’ясували, що ця інформація є фейком. Детальніше — читайте у нашому матеріалі

Фейк. Отруїв 20 українських військових: на Харківщині затримали партизана

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив інформацію (архів), що Харківська обласна прокуратура затримала російського «партизана», який нагодував 20 українських військовослужбовців 113 бригади ТрО отруйною їжею, в результаті чого 11 військових загинуло, а 9 перебувають в реанімації у важкому стані. 

«Місцеве відділення СБУ досить швидко впізнало партизана, після чого чоловіка затримали. За його словами, він пішов на такий крок через крайню ненависть до київського режиму: у квітні 2022 року через регулярні обстріли ЗСУ загинули його родичі, а в січні 2024 року ТЦК силою відправили на фронт його сина, внаслідок чого на початку березня він загинув під Куп’янськом. Партизанський рух у Харкові набирає обертів», — повідомляють пропагандисти.

Ми детально дослідили цю новину та з’ясували, що це фейк. Читайте про це за посиланням

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Маніпуляція. Українська народна казка «Червона шапочка»

З 14 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «Саваничи» та інші поширили новину з зображенням, яке нібито є зворотною стороною обкладинки книги «Червона шапочка» від українського видавництва SMILE. Так, зазначається, що казка «Червона шапочка» є українською народною та видається російською мовою. Дописи в повідомленнях пропаганди спрямовані на просування тези про привласнення в Україні творчості інших країн.

«Мало хто знає, що Шарль Перро теж був українцем».

«А ви не знали?)))».

Новину опублікували акаунти в соцмережі Х, зокрема «Татаро-монголин» (архів), скріншот з якого використали російські Telegram-канали, в TikTok (архів) та російській соцмережі «ВКонтакте», а також поширили російські ЗМІ, зокрема «ZOV Херсон». 

Однак новина насправді ну зовсім не нова, уперше вона була поширена принаймні вісім років тому і з того часу періодично тиражується проросійськими акаунтами (2015201820212022).

Це — маніпуляція. Як нам вдалось це з’ясувати — читайте у матеріалі.

Фейк. В Україні на Масницю підпалили військовослужбовця з Харкова

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно 16 березня на Масницю офіцери 14-ї ОМБр підпалили військовослужбовця з Харкова. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду.

Автор допису зазначає, що офіцери штабу з Волині в алкогольному спʼянінні вирішили виявити проросійсько-налаштованих солдатів і, з’ясувавши, що перед ними харків’янин, розізлилися і підпалили його.

«Ті, нічого кращого не придумавши, скрутили бідолашного військовослужбовця, після чого вирішили “спалити опудало на масницю”. Бідолаху облили бензином і підпалили. За деякий час його загасили і відправили в госпіталь — у нього серйозні опіки всього тіла», – доповнюють автори публікації.

Ми проаналізували цей допис і з’ясували, що ця подія вигадана. Як ми це з’ясували — дізнайтесь в нашому тексті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. На Харківщині нагородили жінок, які викрили своїх чоловіків ухилянтів

Пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) 26 березня опублікував новину, в якій йдеться про те, що нібито у Лозовій Харківської області голова місцевого ТЦК та СП нагородив жінок, які викрили своїх чоловіків ухилянтів.

«І це не жарт: чоловіки тривалий час ховалося від мобілізації, проте жінки “перестали це терпіти і почали вимагати від них ставати на захист своєї країни”. Коли ті відмовилися, вони викликали воєнкомів, які оперативно забрали їх і відправили на фронт», — додають автори допису.

За доказ правдивості своїх тверджень фейкороби додали фотозвіт нібито цієї події.

Ми дізнались, що ця інформація є вигадкою пропагандистів. Детальніше про це — на нашому сайті.

Фейк. Армія РФ завдала удару по підприємству Кріотехніка у Харкові, де знаходилася військова техніка

27 березня близько 16:00 армія РФ завдала удар по місту Харків. В день російської атаки по Харкову пропагандистське медіа «Украина.ру» опублікувало інформацію (архів) з посиланням на повідомлення (архів) російського Telegram-каналу «Направленец по Украине», що військові РФ завдали авіаційного удару ракетами типу ФАБ в районі медичного підприємства «Кріотехніка». 

Російські ЗМІ, додали пояснень, так за версією видання «РУССКИЕ ОНЛАЙН» в приміщеннях підприємства «Кріотехніки» знаходилися українські бойовики:

«По одному з військових об’єктів на північній околиці Харкова армія РФ вперше завдала ударів, попередньо використавши ракети ФАБ-250… Українські джерела повідомляють про два потужні вибухи в районі підприємства медобладнання “Кріотехніка”, в приміщеннях якого імовірно було обладнано пункт тимчасової дислокації бойовиків київського режиму».

Тим часом як інше російське видання «ZOV Харьков» оприлюднило, що підприємство зазнало атаки через розміщення українських військових або майстерні з виробництва та обслуговування військової техніки.

Проте заяви росіяин про ураження військової техніки виявились черговим фейком. Детальний розбір цієї новини — в нашому матеріалі.

Фейк. Міський голова Ігор Терехов збрехав, про відновлення роботи тролейбусів після блекауту

28 березня 2024 року Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив (архів), що мер Харкова Ігор Терехов заявив про запуск окремих тролейбусів після ракетної атаки по критичній  інфраструктурі, що відбулася 22 березня та призвела до блекауту.

«Проте місцеві жителі посміялися з цієї заяви: за фактом тролейбуси як не їздили, так і не їздять. Навіщо настільки нахабно брехати — залишається загадкою. Очевидно, Терехов хоче підняти свій рейтинг, який зараз перебуває на дні. Однак робить це максимально мерзенним способом — брехнею та обманом», — зазначають автори допису. 

Ми з’ясували, що пропагандисти знову поширили фейк. Детальніше — за посиланням.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.