Фейк. У Харкові армія РФ вбила понад 60 найманців з Франції

Назар Гламазда - 19 Лютого 2024 | 10:38

Після ракетної атаки армії РФ по Харкову, що сталася 16 січня, у міністерстві оборони РФ заявили, що внаслідок обстрілу були вбиті понад 60 французьких найманців. Згодом цифра за інформацією російських медіа зросла до 130. Що ж сталося насправді — читайте у нашому розслідуванні. 

Що сталося? 

Оскільки ця історія має масове поширення з заявами офіційної влади РФ ми хочемо детально зупинитися на хронологічному висвітленні подій.

16 січня 2024 року Міністерство оборони Росії повідомило (архів), що під час ракетної атаки 16 січня був уражений пункт тимчасової дислокації іноземних найманців, більшість з яких були французами. Уточнюється, що вбили понад 60 бойовиків та понад 20 доставили до лікарень. 

18 січня 2024 року російське інформаційне агентство «ТАСС» повідомило (архів), що міністерство закордонних справ РФ викликали представника Франції в Росії, для обговорення ситуації, пов’язаної зі знищенням російськими військами пункту тимчасової дислокації французьких найманців у Харкові.

22 січня о 9:33 російське видання «‎РИА-новости» повідомило (архів), що французькі волонтери з організації «SOS Donbass» передали їм список з 13 французьких найманців, які загинули у Харкові внаслідок атаки російських військових. 

О 16:18 того ж дня кількість загиблих французьких найманців, за інформацією (архів) «РИА-новости» зросла до 130 людей :

«Під час бойових дій в Україні було знищено близько 130 найманців з Франції, повідомило РИА-новости джерело».

 

Ця новина стрімко поширилась в російському інформаційному просторі. 

Telegram-канал «Украина-ру» опублікував допис (архів), в якому міститься інформація про Алексіса Дріона, одного з «найманців» зі списку «РИА», який нібито загинув під час ракетного удару. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Російський обстріл Харкова 16 січня 

Коментуючи російську атаку 16 січня міський голова Ігор Терехов зазначив, що дві ракети РФ призвели до пошкодження 19 житлових будинків. 17 містян отримали поранення, з яких 14 госпіталізовані, один знаходиться у важкому стані. 14 автомобілів пошкоджені.

Наше видання Ґвара Медіа зібрало всі офіційні заяви влади та правоохоронних органів, що були оприлюднені 16 січня 2024 року.

Офіційна реакція міністерства закордонних справ та посольств Франції на заяви РФ

18 січня 2024 року міністерства закордонних справ Франції у відповідь на запит французьких видань «France 24» та «AFP» спростували не тільки загибель, але й саму присутність так званих французьких найманців в Україні. 

«Франція не має «найманців» ні в Україні, ні де-небудь ще, на відміну від деяких людей», — повідомили «AFP» у МЗС.

У французькому відомстві також зазначили, що «це просто чергова груба російська маніпуляція. Ми не повинні надавати їй більшого значення, ніж попереднім або тим, які обов’язково будуть».

Хочемо звернути увагу, що на сайті французького МВС за 16 січня була оприлюднена інформація тільки про атаку на атаку місто Ербіль.

Важливо зазначити, що жодної реакції від посольства Франції у РФ оприлюднено не було.

Списки загиблих «французького найманця

Після оприлюднення списків вбитих «найманців», Алексіс Дріон, чиє ім‘я було серед загиблих, опублікував повідомлення на своїй сторінці у Facebook, де спростовував інформацію про свою смерть, називаючи це російською дезінформацією.  Проте згодом він видалив свій допис. 

Але вже 26 січня у французькому виданні «RFI» вийшов матеріал з коментарем Алексіса, де він спростовував своє перебування в Україні. 

«17 січня 2024 року я був у Пеї-де-ла-Луар, у Франції, я не помер, я живий. У мене все йде дуже добре… Відповідно до інформації, яку я маю, жоден француз не зазнав поранень в результаті цих ударів. Це російська пропаганда, щоб налякати людей або спробувати втягнути Францію в конфлікт»,  — заявив Дріон. 

Також у матеріалі «RFI» згадується ім’я ще одного француза Беранже Міно, який також був у списку вбитих найманців, що подали «РИА-новости». Беранже Міно заперечив не тільки свою смерть, але й також зазначив, що інші люди у «списку загиблих французьких найманців» також живі.

«Я повністю підтверджую, що мене там (у день бомбардування Харкова – прим. ред.) не було просто тому, що я повернувся до Франції кілька місяців тому. У цьому списку є й інші, яких я безпосередньо не знаю, але з якими я спілкуюся і які дійсно живі, і яких теж там не було» — розповів Міно. 

Фото Алексіса Дірона та Беранже Міно. 

SOS Donbass

Оскільки видання «‎РИА-новости» посилалися щодо списків загиблих на дані французькіх волонтерів з організації «SOS Donbass», ми спробували знайти цю організацію.

При використанні зворотного пошуку Google за запитом «SOS Donbass», нам не вдалося знайти жодної інформації про цю організацію.

Замість цього, ми натрапили на українську організацію з назвою «Донбас SOS». Тож, ми припустили, що мова йде саме про них, і звернулися для отримання коментаря та уточнення інформації стосовно можливого зв’язку з заявами видання «‎РИА-новости».

У відповідь ми отримали наступну інформацію:

«Ми знаємо про існування “організації”  SOS Donbass, яка не має ЖОДНОГО відношення до нас.

Чи пов’язані організації Донбас SOS та  SOS Donbass? — жодним чином. ЖОДНИМ.

Чи працюють французькі волонтери у Донбас SOS?- Ні, не працюють. Усі співробітники Донбас СОС — громадяни України.

Чи веде свою діяльність Донбас SOS на території Харківщини? — Донбас СОС консультує постраждалих від війни в Україні незалежно від регіону. Ми маємо гарячу лінію, на яку надходять запитання, в тому числі з Харкова та області. Офіс організації — в Києві. Структурних підрозділів в Харкові — НЕ маємо».

Припускаємо, що схожа назва могла бути обрана свідомо, задля дискредитації української організації. 

Поширення наративу

Акцентуємо вашу увагу, що така активність матеріалів спрямованих про Францію не випадкова. 16 січня Еммануель Макрон повідомив, що Франція передасть Україні 40 далекобійних ракет SCALP EG, в цей же день відбувся масований ракетний обстріл Харкова з подальшими заявами про французьких найманців. Вже 18 січня міністр оборони Умєров розповів, що Франція поставить Силам оборони 6 САУ Caesar найближчими тижнями. Також Франція здатна виготовити 72 додаткові САУ для України цього року.

Вже 26 січня у пресрелізі міністерство збройних сил Франції заявило, що виявило «скоординований маневр Росії» з поширення неправдивої інформації щодо своєї країни.

«Зіткнувшись з інтенсифікацією французької військової допомоги Україні, ми очікуємо, що цей маневр російського одурманення продовжиться: ми засуджуємо це та зміцнюємо нашу систему моніторингу цих маніпуляцій », — сказав глава міністерства Себастьєн Лекорню.

Тож бачимо, що насправді вся інформація про французьких найманців є свідомою дезінформацією задля дестабілізації французько-українських відносин. 

Висновок: Фейк

Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Юліана Топольник

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.