Офіс Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, розробив інтерактивну мапу, на якій відображені місця ймовірного зникнення українських військових. Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

«Слід зазначити, що всю інформацію про ймовірне місце зникнення чи останнє відоме місцезнаходження військовослужбовця, якою володіють родичі зниклих безвісти, варто передавати до Офісу Уповноваженого», — зазначили у штабі.

Станом на кінець квітня безвісти зниклим вважають близько семи тисяч військових, сказав уповноважений із питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олег Котенко. За його словами, до цієї категорії входять як загиблі, про яких немає відомостей, так і захоплені в полон.

Крім цього, через складну бойову ситуацію в певних місцях можуть виникати труднощі з евакуацією тіл загиблих воїнів. Відновленням контакту з загиблими та поверненням їх тіл також займається Офіс. Після звільнення та розмінування території пошукові групи проводять відповідні роботи в цих районах.

Коли людина вважається зниклою безвісти

Зниклими безвісти близькими або родичами вважаються ті, з якими втрачено зв’язок у зв’язку зі: збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією, надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

Якщо близькі не можуть встановити зв’язок зі зниклою людиною більш ніж три доби, потрібно розпочинати офіційний процес розшуку.

З чого почати пошук і куди потрібно звертатися

Спочатку необхідно звернутися до поліції. Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.

У заяві необхідно вказати:

  • паспортні дані;
  • опис зовнішності з особливими прикметами в разі наявності таких (особливості зовнішності, наявність татуювань та шрамів, також у що була вдягнена людина на момент зникнення тощо);
  • інші відомості, що можуть допомогти в пошуках (номер мобільного телефона, дані про автомобіль та інше).

Якщо йдеться про військового, треба звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, щоб отримати акт службового розслідування, термін — 30 робочих днів, пояснює регіональний координатор Офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Євген Артюх.

Після отримання акту службового розслідування потрібно заповнити анкети в структурах та організаціях, які офіційно беруть участь у розшуку зниклих безвісти, зокрема:

  • Об’єднаний центр СБУ з пошуку та звільнення полонених;
  • Національне інформаційне бюро (гаряча лінія — 1648);
  • Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими (сформований при Головному управлінні розвідки);
  • представництво Міжнародного комітету Червоного Хреста;
  • Офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Із січня 2023 року розробили новий інструмент пошуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Українці можуть звертатися до уповноваженого стосовно отримання або перевірки даних про зниклих безвісти осіб, які можуть перебувати на території РФ або на тимчасово окупованих територіях України. Звернутися можна за телефоном гарячої лінії 0800–50–17–20, 044–299–74–08.

Читайте також: Харківський координаційний штаб звільнив 16 українців з полону за 3 місяці.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.