У Харкові пройшла церемонія весілля двох жінок: військовослужбовиці Аліни та харківської активістки Станіслави.
Хоча пара реальна, весілля — ні. Це перформанс, який повторює святковий день, який міг би бути у жінок, але вони не мають можливості узаконити стосунки.
Одна з частин шлюбної рівності – святкування весілля. Тому спочатку наречені разом з друзями та гостями прикрашали автівку. Потім церемонія весілля розпочалася біля будівлі РАЦСу та Сумській. Тут жінки пройшли традиційний український обряд — їх посипали цукерками, рисом, монетами та фотографувалися з гостями. Далі наречені рушили прогулюватися містом. Частиною перформансу стало кидання букетів, а також молоді прикріпили замок, який символізуватиме їхні міцні стосунки.
«З одного боку, це відсилка до нашої першої в Харкові ЛГБТ-акції, що мала бути перформансом про шлюбну рівність, але тоді на нас напали на вулиці Сумській. Відтоді, як ми почали ХарківПрайд, намагаємося робити речі, які б допомогли зробити питання шлюбної рівності більш видимим, — каже Анна Шаригіна, ЛГБТ-активістка та співзасновниця лесбійсько-феміністської організації «Сфера» в Харкові. — Зараз це питання стало ще більш актуальним. Одна з наших дівчат, що грає наречену — військова. І це дійсно пара, яка мала б одружитися».
Тому Анна Шаригіна вважає, що необхідно порушувати питання одностатевих шлюбів, оскільки неодружені люди не мають можливості допомогти один одному в кризових ситуаціях.
Активістка також розповідає, що ЛГБТ-спільнота часто стикається з проблемою щодо доречності боротьби за свої права під час військових дій, коли всі зосереджені на перемозі.
«Але ЛГБТ-люди змушені це робити, а, окрім цього, вони також долучаються до різних заходів, які сприяли б перемозі. Зокрема, Харків Прайд присвятили нашому збору для Національної Гвардії України, спілкуємося з волонтерами», — додала Анна Шаригіна.
Зараз в Україні намагаються розробити закон про цивільні партнерства. Це механізм, який не лише розширює юридичні можливості для всіх громадян, а й може стати першою сходинкою на шляху до легалізації одностатевих шлюбів в України
Ситуація з одностатевими шлюбами в Україні
- Улітку 2022 року опублікували петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. У відповіді президент зазначив, що уряд працює над варіантами рішень щодо легалізації таких союзів. Втім, неможливо внести зміни до Конституції під час війни. Тоді Зеленський доручив розробити законопроєкт про цивільні партнерства.
- 13 березня 2023 у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств» для забезпечення можливості створення в України союзів, які будуть доступними як для одностатевих, так і для різностатевих пар.
- 10 квітня законопроєкт про цивільні партнерства підтримали в першому комітеті Верховної Ради.
- Однак Міністерство оборони України не підтримало його. Обґрунтовуючи це тим, що документ прирівнює реєстроване партнерство до шлюбу всупереч Конституції.
- 28 березня Петро Жерух створив петицію на підтримку законопроєкту № 9103. Потрібну кількість голосів вона зібрала 26 квітня.
- 2 травня Комітет із питань євроінтеграції одноголосно підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств».
- 26 травня Володимир Зеленський відповів на петицію про підтримку законопроєкту. Він зазначив, що над законопроєктом про цивільні партнерства працює Мін’юст, однак документ ще в процесі. Щодо проєкту № 9103 Інни Совсун, є зауваження та пропозиції, що потребують доопрацювання.
Ситуація щодо цивільних партнерств має кілька думок: одні активісти їх підтримують, інші вважають, що потрібно одразу ухвалювати одностатеві шлюби, оскільки цивільні партнерства майже не гарантують жодних прав. Водночас народна депутатка Інна Совсун, яка є однією з авторок законопроєкту № 9103 зазначає, що цей перехідний етап проходять майже всі країни. У нашому випадку, воєнний стан може тривати ще довго, тому легалізація цивільних партнерств залишається зараз перспективним варіантом.
Дивіться також
- Як містяни ставляться до ХарківПрайду 2023 та легалізації одностатевих шлюбів.