25 серпня з 13:00 до 16:00 у Люботині на Харківщині відбудеться захід «День з Садибою Святополк-Мирських», який присвячений вивченню історичної спадщини регіону. Про це повідомили журналістам Ґвара Медіа організатори події.

На початку фестивалю відвідувачі проведуть у садибі першу половину дня та побувають на екскурсії її територією з 13:10, потім їх чекає перформативна частина та театральний мініворкшоп до 14:30. 

Перша частина поєднується з другою музичною ходою від садиби до тимчасового мистецького простору «Внутрішність» до гаража на Світлій, 1 через яблуневий сад (14:40 – 15:00)

У мистецькому просторі на відвідувачів чекає виставка присвячена журналу «Харківський Демокрит», який видавав у 19 сторіччі один з власників садиби Василь Маслович, пізніше пройде плейбек-перформанс театру «Нема».

Розклад фестивалю «День з Садибою Святополк-Мирських» / Фото: ГО «Трубадури»

На захід можна потрапити за попередньою реєстрацією за посиланням. Кількість відвідувачів обмежена. Подія відбуватиметься ззовні садиби, оскільки перебувати всередині небезпечно. Подію організують ГО «Трубадури» та тимчасовий мистецький простір «Внутрішність»

Історія садиби Святополк-Мирських

Садиба Святополк-Мирських у Люботині знаходиться в історичному місці Гиївка, що раніше була окремим селом. Наразі це занедбана історична памʼятка 19 сторіччя, але раніше її історія тісно перепліталася з історією Харкова та видатних діячів, пов’язаних з ним. 

Першим власником території садиби ще за козацьких часів кінця XVII сторіччя був Григорій Донець-Захаржевський перший харківський полковник. У ті часи в Гиївці був зведений дерев’яний маєток. Наприкінці XVIII сторіччя чернігівський майор Йона Познанський викупає цю територію в спадкоємців Донець-Захаржевських та починає будівництво власного кам’яного палацу.

Закінчує його вже його вихованець Василь Маслович – харківський байкар та письменник, засновник першого в Україні гумористичного часопису «Харківський Демокрит», у якому серед інших видавався Григорій Квітка-Основ’яненко. Саме у «Харківському Демокриті» вперше з-поміж українських часописів було видано тексти українською мовою. 

Невістка Масловича, Віра, була донькою Петра Ольховського – власника, мабуть, найвідомішого палацу Слобожанщини, Шарівського. Врешті-решт садиба в Гиївці потрапляє у власність харківського генерал-губернатора князя Дмитра Святополк-Мирського. Після більшовицького перевороту її націоналізують. Аж до 1990-х років там розташовується школа-інтернат. Наразі палац знаходиться у критичному стані.

Читайте також

  • У Харкові готують виставу про 1920-ті, період Червоного ренесансу і Розстріляного відродження.