У перший рік повномасштабної війни команда боту «Перевірка» відчайдушно протистояла поширенню фейків РФ. Та інколи ці псевдоновини були настільки безглуздими, що ми сміялися усією редакцією. Ділимося з вами особистим списком «найкращого» від російських фекоробів.
Фейк: Ворог відстежує вашу геолокацію
Почнемо з фейку, який масово поширювали з 24 лютого. Кодова назва: «Видали мітку».
Не лише у Telegram-каналах, а й у досить поважних ЗМІ з’явилася інформація про те, що ворог використовує геолокацію в телефоні звичайних користувачів для наведення зброї.
Це фейк. Технічну сторону питання у деталях пояснила студентська спільнота КПІ. Якщо коротко, то сигнал GPS — односторонній. Ваш телефон приймає сигнал з кількох супутників і на основі цих даних визначає власне положення. Нічого у зворотному напрямку девайс не надсилає.
Історія з мітками розповсюджувалась доволі потужно на фоні загальної паніки. Ледь не щодня можна було прочитати, нібито ворог створює мітки у Google Maps, світить ліхтариками в небо чи «зчитує» фіолетове світло у вікнах. У ЗМІ навіть з’являлися інструкції, як протидіяти міткам диверсантів.
Жодне з цих повідомлень не було підтверджене, а ось спростовували подібну інформацію неодноразово, в тому числі, Верховна Рада України та Держспецзв’язку.
Фейк: ЗСУ грабують магазини з побутовою технікою
Після деокупації Київщини не тільки Україна, а й увесь світ дізнався, що армія Росії — це армія мародерів. Повідомлення про вкрадені пральні машини, мікрохвильовки, побутові пристрої та особисті речі швидко ширилися мережею. Тому росіянам не залишалося нічого, крім як звинуватити вже українських військових у мародерстві.
Наприклад, у соцмережах пропагандисти поширювали фото, де нібито зображено, як українські військові грабують магазин у Харкові.
Це фото реальне, а от підпис не відповідає дійсності. На знімку зафіксовані події 15 березня, коли Харків учергове обстріляли. Тоді співробітники поліції та ТрО допомагали перемістити техніку з магазину у безпечніше місце, аби її не привласнили мародери.
Фейк: У Німеччині KFС запустили рекламу із сексуальним підтекстом про українок
4 червня перший заступник постійного представника РФ при ООН Дмитро Полянський опублікував твіт, де написав про «реальне ставлення Європи до українців». Він поширив фото, начебто зроблене в Мюнхенському аеропорту. На знімку — білборд від KFC з написом «Chicks from Ukraine are very welcome to Germany», що перекладається як «Крихіток з України дуже чекають у Німеччині».
Звісно, компанія не розміщувала таких бордів. У KFC Deutschland підтвердили, що вони не мають жодного стосунку до зображень.
Були й інші спростування, наприклад, від Booking.com, логотип яких також фігурує на борді. У твіттері вони зазначили, що зображення створене у фоторедакторі.
Згодом журналістка «Суспільного» Юлія Рябчун особисто відвідала вокзал Мюнхена та пересвідчилася, що такого постера там немає.
Подібні фейки про те, що українців не раді бачити у Європі, не новинка. Ми вже розповідали про схожі маніпуляції у матеріалах Фейк: Британський уряд виселяє українських біженців з готелів та Маніпуляція: В Німеччині вимагають повернути допомогу.
Фейк: Україна розпочала процес здачі території Польщі
Ексдепутат Ради Ілля Ківа поширив фейкову новину: на його думку, в Україні вже розпочався процес здачі території Польщі. Про це також написали РИА Новости, РадиоСпутник, Liz.ru, Life.ru.
Привід для вигадки — 11 липня Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про особливий статус поляків в Україні.
Та цей проєкт не передбачає поділ території України. У розробленому за ініціативою президента законопроєкті йдеться про надання громадянам Польщі можливості легально перебувати в Україні протягом 18 місяців з дати ухвалення закону.
В Офісі президента роз’яснили, що це — вдячність польському народу за солідарність з Україною. Права, які надаються громадянам Польщі на території України, аналогічні тим, які Польща запровадила для українських біженців після 24 лютого.
Щодо ексдепутата ВРУ Іллі Киви, то він відомий своєю українофобією, захопленням Путіним та скандалом із плагіатом дисертації. У березні 2022 Киві оголосили підозру в державній зраді та публічних закликах до зміни меж території України.
Російська пропаганда також неодноразово поширювала фейки про поділ України. Більш детально ми розбирали такі наративи у матеріалі Фейк: Немає Польщі без Львова.
Фейк: У метро Вільнюса розмістили банери «Анулюємо Росію»
Україну підтримують багато держав, тому цим також активно користувались.
Наприклад, у соцмережах з’явилось відео, де є нібито кадри Вільнюського метрополітену із банерами «Анулюємо Росію нах*й». З 26 серпня його поширювали у Facebook, Twitter, Telegram та Youtube. Українці раділи підтримці та залюбки долучались до поширення.
Але — упс! — у Вільнюсі немає метро. Вільнюський метрополітен наразі запланований та спроєктований, але його будівництво не розпочалося. Для створення ролику були використані кадри з Гонконзького метро:
Як саме і навіщо фейкороби наклали гнівні написи про РФ на кадри з Гонконгу — читайте у нашому матеріалі.
Фейк: Українські діти «зігують», віддаючи честь військовим
Ще один фотофейк — відео, у якому хлопчик віддає честь автівкам ЗСУ, що проїжджають повз. У цьому відео російська пропаганда знайшла «докази» нацизму серед українських дітей.
За версією проросійських ЗМІ та блогерів, дівчата на відео «зігують». І цей жест, звісно, вкотре «підтверджує» присутність у владі України та її провладних структурах нацистів, що в рамках своїх «навчальних програм» змалечку привчають українських дітей до символіки.
Це відео з нечіткою картинкою — відмінний приклад того, як можна видати бажане за дійсне, інтерпретуючи неякісне зображення. Більше про те, що насправді робили діти у кадрі та звідки цей жест — у розслідуванні.
Фейк: США визнали проведення в Україні біологічних досліджень
Історіям про американські біолабораторії в Україні, де створюють біологічну зброю та проводять досліди над людьми, вже майже 9 років.
Навіть у нещодавній промові, що супроводжувала анексію чотирьох областей України (Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської), Путін згадав «біолабораторії США».
У цьому випадку підґрунтям стала доповідь начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова. Вона стосувалась підсумків зустрічі держав-учасниць КБТЗ у Женеві. Адже саме на цій зустрічі США нібито визнали факт проведення в Україні біологічних досліджень.
Насправді ж, технічні експерти американської та української делегацій надали докази своєї співпраці у сфері охорони здоров’я, що жодним чином не стосується ні «голубів-убивць», ні «нових вірусів», ні «отруйних комарів».
США допомагають Україні розвивати громадські заклади охорони здоров’я, біобезпеку та біозахист у рамках Biological Threat Reduction Program.
Зрозуміло, що інформаційна кампанія РФ має на меті виправдати війну проти України та відвернути увагу населення від інших внутрішніх проблем. Детальніше — у нашому аналізі.
Фейк: Компанія Rovio підтримує «спецоперацію» Росії
Для створення фейків у РФ використовують навіть мультики та відеоігри. Так, мережею ширилося відео, де нібито видно, що компанія Rovio має альтернативний погляд на події російсько-української війни. Як доказ наводять кадри, на яких недвозначно зображена символіка «спеціальної воєнної операції».
Схоже відео справді є на офіційному каналі Angry Birds. Проте вийшло воно ще 7 років тому і є трейлером до нової частини гри Angry Birds під назвою «Angry Birds 2 – Bigger. Badder. Birdier». У самому відео відсутні натяки на будь-яку підтримку РФ. Замість так названого «воzмєздіє» в оригінальному ролику — просто напис Angry Birds. А всі звуки вибухів, українська музика та російські слова не відповідають оригінальній звуковій доріжці.
У цьому можна переконатися, якщо переглянути оригінальне відео та порівняти його з фейковим.
Фейк: Військових ЗСУ за кордоном навчають лише танцювати
Аби довести неефективність західної допомоги, росіяни вигадали чергову брехню.
«Військових ЗСУ за кордоном навчають лише танцювати», — таку тезу поширили російські пропагандисти з посиланням на відео тренувань українських військових у Великій Британії.
Звісно, новина є фейком.
Але відео справжнє — його поширили на сторінці Міністерства оборони Великої Британії.
Так, в дописі повідомили, що 120 інструкторів із Нової Зеландії підтримують навчання українських солдатів. Наразі вже понад 7400 військових пройшли підготовку. У кадрі ж ви бачите символічне привітання військовими Бена Воллеса традиційною гакою.
Фейк: Чехословацький мультик передбачив Україну без цивілізації
Нещодавно у мережі поширили анімаційне відео, де головний герой залишився без електроенергії та інших комунікацій. Все це відбувається під звуки гімну України.
«Позбавлення всіх благ цивілізації, а також здобуття кувалди як нового робочого інструменту завершують інтеграцію України у європейську родину», — пишуть фейкороби.
Цей ретро-мультфільм не має нічого спільного з темою України. Він має назву «Крот уві сні» та датується 1984 роком.
За сюжетом, головний герой бачить сон — про те, як від ери електрики людство повертається до прадавніх часів, коли не було «благ цивілізації». Малюк Крот допомагає чоловіку подолати перешкоди такого життя, потім чоловік прокидається та щасливо їде на роботу разом із малюком.
Фейкороби вирізали з мультфільму деякі сцени та наклали Гімн України — так можна зробити з будь-яким відео.
Фейк: ЗСУ воюють за допомогою отрути від гризунів
Проросійські канали пишуть, що українська армія використовує щурячу отруту для «начинки» артилерійських снарядів. Нібито при потраплянні цієї речовини в кров врятувати людину може лише термінове переливання. Це, на думку пропагандистів, пояснює вигадану ними ж нестачу донорської крові в Харкові.
Доказ — світлина, на якій чоловік тримає пробірку з кульками синього кольору.
Утім, все набагато банальніше. Ми з’ясували, що на фото зображені льодяники для освіження подиху Cool Caps від компанії PaperMints. Популярними вони стали через їхні властивості, а також привабливий дизайн у вигляді пробірки.
Фейк: Коти-зрадники, що навмисне погіршують роботу Starlink
У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит, де йшлося про те, що українські коти нібито визначилися з політичною позицією та блокують обмін даних між підрозділами ЗСУ.
За версією фейкоробів, українські науковці навчили та виховали бойових птахів, але… так і не змогли виховати бойових котиків.
У реальності, якщо переглянути характеристики Starlink, можна дізнатись: при роботі пристрій відчутно гріється та має функцію нагрівання для видалення льоду й снігу. Через це він може бути привабливою «грілкою» для котів, які замерзли.
Наприклад, один з користувачів Starlink Аарон Тейлор, що проживає у Канаді, ділиться: його котики полюбили сидіти на пристрої, через що у нього частково погіршився сигнал.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.