Російська пропаганда вже не вперше надає викривлену інформацію щодо втрат української армії. Цього разу російські Telegram-канали поширили відео нібито від «1+1», де йдеться про поховання воїнів ЗСУ в екокапсулах. Чи дійсно український телеканал є автором поширеного сюжету — читайте у матеріалі.

Що сталося?

14 вересня 2023 пропагандистський Telegram-канал «ZERGULIO🇷🇺» опублікував відео, де демонструється сюжет нібито українського телеканалу «1+1». У ролику йдеться про те, що екологи запропонували ховати загиблих українських військових у спеціальних біорозкладних капсулах-мішках. Мовляв, згодом вони розкладуться на корисні речовини та сприятимуть родючості ґрунту. Унаслідок на місці поховань можуть з’явитися лісопарки та сільськогосподарські угіддя.

Також цю новину поширили низка інших пропагандистських Telegram-каналів, як-то: «Приднестровец», «Шейх Тамир», «Украина.ру», «VOBLYA», «Запрещённая Украина», «🇷🇺⚡️Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)», «Урал VZ Дейли», «UKR LEAKS», «Первый Харьковский» та «Lomovka».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми дослідили, що прототипом для сюжету є відеоролик 2016 року від тайванської компанії «Next Animation Studio», що спеціалізується на створенні CGI-анімацій для новин та спортивних подій.

У сюжеті відео зазначається, що двоє дизайнерів з Італії розробили проєкт під назвою Capsula Mundi. Ідея полягає у новому способі поховання людей, що перетворює померлих на дерева. Для цього тіло у позі ембріона поміщають у контейнер з біорозкладаних матеріалів.

Саме це відео демонструють у ролику з нібито телесюжетом від «1+1». Пост-обробка оригінального матеріалу була мінімальною. До анімацій додали синьо-жовтих кольорів та збільшили загальну забарвленість.

Для решти хронометражу фейкового відеосюжету пропагандисти взяли фрагменти з непов’язаних між собою відео.

Наприклад, момент, де людина тримає овочі, насправді належить рекламному ролику нідерландської компанії Royal Eijkelkamp, що розробляє технології для фермерських господарств.

Іншу частину з пропагандистського сюжету, де чоловік з жінкою зайняті спортивним бігом, був взятий з головної сторінки сайту американської компанії Zirie, яка виготовляє медичний канабіс.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. Папу Римського внесли до «Миротворця»;
  • Фейк. Графіті з Зеленським-канібалом з’явилося у Парижі;
  • Фейк. З Ірландії екстрадують військовозобов’язаних українців. 

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!