28 квітня у месенджері Telegram заблокували офіційний бот Головного управління Розвідки Міністерства оборони України «Головний бот розвідки» та низку інших офіційних українських ботів.

Про це повідомила пресслужба ГУР.

Оновлення (10:13, 29.04.2024) Станом на 10:00 29 квітня офіційні українські боти, що допомагали у боротьбі з агресією рф, відновили роботу, повідомили в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Йдеться про боти Головного управління розвідки та Служби безпеки, а також про бот Мінцифри «єВорог».

«Сьогодні керівництво платформи Telegram необгрунтовано заблокувало низку офіційних ботів, які протидіяли військовій агресії росії проти України, в тому числі, заблоковано “Головний бот розвідки”. Це відбулось в супереч правил та публічних заяв, які керівництво Telegram публічно декларувало», — йдеться у повідомленні.

ГУР МО повідомляє, що персональні дані користувачів заблокованого бота в безпеці, але попереджає про можливість створення російських ботів з подібними назвами.

«Втім, попереджаємо, що ворог створює боти зі схожими назвами. Не надсилайте на них жодних персональних даних», — йдеться у заяві.

Наразі Головне управління Розвідки відновлює роботу бота на інших платформах. Для зв’язку залишаються доступними офіційна електронна пошта [email protected], месенджери Signal та WhatsApp за номером +38 096 945 53 41.

Крім цього, Telegram заблокував офіційний бот російського добровольчого підрозділу, що воює на боці України, Легіону «Свобода Росії», повідомили в угруповуванні. Там зазначили, що заблоковано не лише їхній бот, а й низку інших офіційних чат-ботів збройних підрозділів та держструктур України.

Раніше начальник ГУР Кирило Буданов казав, що месенджер Telegram становить загрозу для національної безпеки через відсутність регулювання телеграм-каналів. Водночас, на його думку, месенджер є зручним інструментом для збору розвідданих як для України, так і для Росії. Буданов визнав, що Telegram є «палкою з двома кінцями» — він шкодить інформаційній безпеці всередині країни, але дозволяє доносити інформацію на окуповані території.

В Україні можуть заблокувати Telegram у разі серйозної критичної ситуації із витоком інформації, заявив голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Він зазначив, що для блокування потрібно рішення РНБО щодо санкцій у відповідь на витік інформації. Юрчишин припускає, що російська влада зберігає певний контроль над Telegram, а отже, немає гарантії, що інформація користувачів захищена від секретних служб РФ. Він навів приклад блокування Telegram боту Навального для збору інформації про вибори в Росії. Юрчишин вважає, що такі дії показують збереження комунікації Дурова з путінським режимом. Він також зазначив, що для запровадження санкцій щодо Telegram потрібна фіксація проблем, рішення РНБО, указ президента. Блокування залишається можливим, якщо буде серйозна загроза інформаційній безпеці України.

25 березня у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №11115, який передбачає регулювання роботи платформ спільного доступу до інформації, зокрема Telegram.

Telegram — це багатоплатформовий месенджер, запущений у 2013 році. Засновником і керівником сервісу є Павло Дуров. Сервери сервісу розподілені по всьому світу з п’ятьма дата-центрами у різних частинах світу, а операційний центр знаходиться в Дубаї. Згідно з розслідуванням, опублікованим у Wired, вбудовані інструменти Telegram можуть дозволяти стежити за діями користувачів, і російські спецслужби ймовірно можуть мати доступ навіть до закритих чатів.