Цієї зими основною причиною відключення світла у Харкові та області є обстріли. Однак такі проблеми з електроенергією локальні та швидко розв’язуються. Першу половину опалювального сезону Харківщина та вся Україна пройшли без блекаутів та масованих ракетних ударів по енергосистемі.Чого варто очікувати від наступних двох місяців та куди звертатися в Харкові у разі знеструмлень — читайте в матеріалі.
Ми оперативно повідомляємо про нові графіки відключення світла. Шукайте новини за тегом Графік відключення світла.
Удари по критичній інфраструктурі Харківщини
Внаслідок обстрілу Харкова 10 січня було зруйновано трансформаторну підстанцію та лінії електропередач у середмісті, через що було знеструмлено 46 будинків та 9 установ.
Пізніше, 16 січня, руйнувань внаслідок ракетного удару зазнали два вузлових пункти «Харківобленерго» у Холодногірському районі. Це призвело до знеструмлення 93 побутових та 12 юридичних споживачів.
17 січня у Чугуєві та 18 січня у селі Веселе Липецької громади внаслідок ракетних ударів було пошкоджено повітряну лінію та лінії електропередач.
21 січня, армія РФ завдала удару двома авіабомбами по селу Вільхуватка на Харківщині. Внаслідок цього постраждав виробничий об’єкт «Харківобленерго». Під час пожежі було знищено обладнання та зруйнована будівля.
Також під обстріл росіян двічі за останній місяць потрапляла бригада Липецького району електричних мереж «Харківобленерго».
«Погода зараз така, що швидко залишити небезпечну зону надзвичайно важко – дорога покрита кригою», — зазначив інженер Роман Ганган.
Ніхто з працівників не постраждав, каже Ганган. Проте були пошкоджені електромережі.
Чи будуть нові графіки відключення світла в Харкові
Усі наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури вдавалося швидко усувати та оперативно відновлювати електропостачання споживачам. Однак з похолоданнями та збільшенням російських обстрілів по Харкову та області виникає ризик тимчасових планових або аварійних відключень.
В Україні спостерігається тепла зима, а тому споживання електроенергії відносно менше, ніж зазвичай у холодний період. У разі різкого похолодання, дефіцит електроенергії може виникнути по всій країні. Тоді в пікові години, наприклад, з п’ятої до восьмої вечора, можливі введення планових відключень на кілька годин, прогнозує директор енергетичних програм «Разумков Центру» Володимир Омельченко. Проте він допускає, що відключень упродовж зими взагалі може не бути.
«Експериментальним шляхом було доведено, що -1 градус на дворі дорівнює додатковому споживанню 200-250 мегават за потужністю. Тому дійсно, якщо температура буде нижча 7-8 градусів впродовж 3-4 днів, то може виявитися ситуація, коли в нас виникне дефіцит електричної енергії. Але не впродовж всього дня, а лише в окремі пікові години — зранку, коли люди збираються на роботу, і ввечері, коли вони приходять з роботи, особливо це з 5 по 8 години вечора», — розповів він.
За інформацією голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова Росія планує обстріли критичної інфраструктури Харкова та області до кінця зимового періоду. Про це, як він каже, свідчать дані української розвідки.
«Зараз, коли настало похолодання, є інформація від нашої розвідки, що ворог битиме по критичній та енергетичній інфраструктурі Харківщини. Ми розглядаємо питання готовності “Пунктів незламності”, координації всіх служб, які й так у нас працюють в посиленому режимі кожного дня», – заявив начальник ХОВА.
Аби уникнути ускладнень, адміністрація перевіряє готовність населених пунктів області до можливих аварійних відключень чи блекаутів.
«У разі нетривалих відключень (від 2 до 4 годин) більшість магазинів і аптек продовжуватимуть обслуговувати покупців протягом світлового дня навіть без генераторів. Крім того, у світлий час доби в місті працюють усі 48 ринків і торговельних майданчиків», — повідомили в Харківській міськраді.
До початку опалювального сезону більшість експертів прогнозувала планові відключення електроенергії через брак потужностей та російські атаки. Станом на 29 січня таких знеструмлень не спостерігається. Однак, враховуючи усі ризики, харків’ян закликають бути обачними та звертатися до Пунктів незламності у разі аварійних ситуацій або довгих відключень світла.
Що робити коли немає світла: пункти незламності в Харкові
З початку опалювального сезону на Харківщині було розгорнуто майже 930 Пунктів незламності на випадок довготривалих блекаутів, з яких функціонує 897. Ще готується до відкриття 26.
149 Пунктів незламності у Харківській області працюють цілодобово. 748 – за графіками. Усі вони обладнані генераторами, інтернетом, опаленням та місцем для відпочинку. Найближчий Пункт можна знайти на сайті або за допомогою мобільного застосунку «Дія».
Однак, згідно з опитуванням, проведеним соціологічною групою Рейтинг, минулого року під час блекаутів та планових відключень електроенергії Пунктами незламності користувалося лише 13% респондентів.
Таку статистику одна з чергових Пункту незламності у Харкові пов’язує з недостатньою проінформованістю населення щодо функціонування та розташування таких місць у районах їх проживання та самостійним забезпеченням містян усім необхідним для себе.
«Минулого року під час довгих відключень у нас було багато людей. Усіх приходили підзарядитися, погрітися та і просто поспілкуватися, почитати новини. Однак пізніше люди все більше почали купляти власні генератори, станції заряду, встановлювати інтернет, який працює під час відключення. Це був прямо “бум”. Молодих людей стало менше і минулого, і цього року більшість відвідувачів — це люди похилого віку», — розповіла чергова Пункту незламності.
За її словами, Пункти здатні вмістити багато людей, тому проблем з місцями у разі вимкнень світла не буде. Усіх, хто звертається за допомогою тут радо приймають.
«Але звичайно хочеться, щоб наші послуги людям були не потрібні. Щоб у всіх було світло, тепло вдома і ми не потерпали від ракетних ударів», – ділиться жінка.
На сьогодні в Харківській області без світла залишаються 15,6 тисячі споживачів. За словами Олега Синєгубова щоденно вдається відновлювати від 100 до 1000 точок електропостачання. Однак, приблизно стільки ж росіяни й знеструмлюють щодобово.
Читайте також:
- Російські удари по Харкову на новорічні свята: як це було — ВІДЕО.
- Хронологія обстрілів Харкова: тактика залякування, корейські ракети та понад 130 постраждалих.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!