Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Український альманах російських фейкових обкладинок

Підбірка. У 2022-му ми зіткнулися з такою кількістю фейкових обкладинок, що вирішили — їх вистачить на цілий альманах. Презентуємо вам перший український альманах безглуздої «творчості» російських фейкоробів.

Ми знайшли 10 фейкових обкладинок, які поширювала російська пропаганда. Всі вони дискредитували Україну та її партнерів. Проте ми успішно знаходили цю брехню й тепер пропонуємо вашій увазі альманах із фейкових обкладинок.

Вибух на дитячому святі в Макіївці

Фейк. У @perevir_bot надійшов запит з проханням перевірити відео, на якому відзнято «святковий ранок» у невідомому освітньому дитячому закладі. Під час святкування вибухає піротехніка. При цьому вказують, що сталося це саме в Макіївці.

Скриншоти з відео

Утім, ця інформація не відповідає дійсності.

Це відео поширювали ще у 2018 році. Тоді в Казахстані стався цей жахливий інцидент. З’ясувалось, що вихователі хотіли використати безпечні феєрверки для приміщень, проте помилково придбали вуличну піротехніку. Що й призвело до жахливого фіналу. Та на щастя, постраждалих немає. 

Тож це відео не має нічого спільного з Макіївкою.

На жителів звільненої Харківщини чекають репресії

Маніпуляція. Після звільнення Балаклії від російської окупації мережею почали просувати новий наратив: «Ніхто не планує відновлювати деокуповані території, вони не потрібні Україні, на мешканців чекають лише жорстокі репресії». Фактчекери Gwara Media дослідили справжнє становище у деокупованій Балаклії.

13 вересня, прокремлівські медіа стали повідомляти про початок репресій цивільного населення у щойно звільненій Балаклії.

Того ж дня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков висловився на цю тему: 

«Що стосується жителів Харківської області, то дійсно, за інформацією, що надходить зараз, там багато каральних дій, які не вкладаються в жодні рамки, людей катують, над людьми знущаються…»

Ми перевірили цю інформацію та з’ясували, що випадки, які російські ЗМІ та влада намагались видати за репресії не мали нічого спільного з жорстокістю та були обґрунтовані юридично.

Нам не вдалося знайти жодного обґрунтованого доказу терору української влади на деокупованих територіях. У своїх «історіях репресій» російські ЗМІ або використовують безпідставні звинувачення, або просто відображають події реальних арештів, підтверджуючи таким чином наявний склад злочину.

Спростувати подібні повідомлення не важко, але якщо людина знаходиться в інформаційній бульбашці, вона може бути вразливою до «вкидів». Тим більше вразливим є населення РФ, що перебуває під впливом потужної пропаганди роками. Ми ж продовжуємо аналізувати випадки, що можуть потенційно вражати місцеве населення, аби показати, як саме, за допомогою маніпуляцій у РФ намагаються відвернути увагу від власних воєнних злочинів.

Детальніше читайте у нашому матеріалі. Закликаємо вас, не піддаватися паніці та довіряти лише перевіреній інформації. 

Смерть пропагандистки Чичеріної під час обстрілу Донецька

Фейк. Проросійські джерела повідомляють про те, що місцеположення Юлії Чичеріної накрили вогнем і невідомо чи залишилась вона живою.

https://twitter.com/Galina14783027/status/1611059978210578444?s=20&t=IOkdK-XLOf9MoE0Ue9rV-Q

Повідомляється, що обстріл застав співачку в покинутому Будинку Культури, що знаходиться в південно-східній частині Донецька. Ймовірно, це має підтвердити факт обстрілу українською армією «мирного» міста.

Проте, ми з’ясували, що ця інформація є фейком.

Перевіривши зображення з допомогою ресурсу Fotoforensics, знайшли ознаки редагування — текст накладений поверх зображення, не відповідає дійсності.

Подібні «вкиди» щодо саме загибелі Чичеріної вже були у березні цього року та, як бачимо, Чичеріна жива й продовжує генерувати пропагандистський контент. Останнє її звернення до українців не будемо публікувати з етичних міркувань, однак дозволимо собі використати карикатуру на нього з твіттер-акаунту Петренка Андрія.

Наразі жодних повідомлень навіть в неофіційних джерелах з приводу загибелі Чичеріної не було. Також перевірили соціальні мережі «співачки». З’ясувалось, що вона публікувала дописи у своїх соцмережах вже після появи інформації про її загибель. Наприклад остання публікація в її телеграм каналі https://t.me/julia_chicherina зроблена 06.01.2022 о 13:03. Отже, наразі інформація щодо її загибелі не підтверджена.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.