Попит на онлайн трафік породив цілу індустрію бот-трафіку. І найкращий спосіб генерувати бот-трафік у великій кількості — це використовувати ферми ботів.

Але звідки такий попит на фейкові акаунти? Що таке ботоферма і навіщо вона потрібна? Як ботоферми впливають на бізнес? І чи можемо ми щось із ними зробити? Так багато питань — і Gwara Media спробує відповісти на усі.

Ботоферма — це…

…компанія, яка масово створює несправжніх користувачів соцмереж і від їхнього імені пише тисячі коментарів. Тобто, за екранами буквально сидять звичайні люди й працюють на фейкових сторінках від імені вигаданих «персонажів».

Одна з найголовніших навичок працівника ботоферми — вміння швидко перебирати пальцями по клавіатурі. Уявіть, що у ботофермі працюють півсотні людей. У кожного працівника є близько 20 фейкових сторінок. З цих сторінок бот пише коментарі та ставить реакції, щоб певна публікація краще просувалась у стрічці. Серед своїх це називають «набіг». Він зазвичай дорівнює цифрі у 200-300 коментарів на день — і це тільки для одного працівника.

ботоферма
Фото: anura.io

Когось боти підтримують, на когось зливають купу бруду. Зазвичай дезінформують, адже їхня головна ціль — виконати завдання куратора/ замовника. В основному боти працюють на знищення бізнесу та репутації. Тому бізнесмени та політики — основні замовники таких «компаній». 

Оборот однієї ботоферми може сягати мільйонів доларів на рік, тому не сумнівайтесь, гроші — основна річ, яка мотивує «працівників». Такі люди нерідко долучені до роботи в рамках ІПСО.

Gwara Media вже розповідала, що таке інформаційно-психологічна операція та чому шкідливо бездумно використовувати цей термін.

Яскравий приклад роботи ботоферми…

…це проміжні вибори в Конгрес США. Журналісти The New York Times оприлюднили матеріал, у якому стверджували, що ботоферми Кремля працюють на перемогу республіканців, аби ті мали перевагу в Палаті представників. 

Мета — сподівання Росії, що підтримка Україні зменшиться.

Скрін The New York Times

Які бувають майданчики для ботоферм?

 1. Соцмережі. Фоловери у соцмережах, лайки та коментарі — це величезний ринок, де щорічно люди витрачають шести- та семизначні суми на придбання кліків ботів. Боти лайкають облікові записи та підписуються на них, аби підвищити довіру до певних облікових записів, брендів, бізнесу та зробити їх популярнішими. 
 2. Twitch/ YouTube потоки. Прибуток блогерів залежить від кількості переглядів, які збирає їхній контент. Звичайно, блогери купують трафік-ботів, щоб збільшити кількість переглядів та залучити більше рекламодавців. Ця накрутка відома як накрутка за допомогою «переглядових ботів».
 3. Рекламні банери. Кліки PPC — натискання на рекламу з оплатою принесе рекламній платформі більше грошей. Шахрайські кліки у деяких кампаніях PPC сягають 60%.
 4. Сайти. Вебмайстри можуть купувати трафік-ботів, щоб збільшити відвідуваність сайту та отримувати більше грошей за рекламу. Вони також можуть монетизувати кліки у інший спосіб. Наприклад, стягуючи плату за «якісні зворотні посилання».

Боротьба з ботофермами

Чистки Instagram

Платформа Instagram постійно намагається позбутись фейкових фоловерів та акаунтів-роботів. За минулі роки вони провели кілька «чисток», у ході яких алгоритм за певними ознаками автоматично виявляв та видаляв такі сторінки. Стратегії виявлення ботів на платформах стали більш витонченими, ніж будь-коли: тепер коментарі та лайки цих підроблених облікових записів також видаляються.

Утім, це не означає, що Instagram не має великої проблеми з бот-трафіком. Насправді, досі вважається, що близько 10% акаунтів у соцмережі є автоматизованими (тобто ботами).

Боротьба з ботами в Україні

У березні СБУ ліквідувала 5 ворожих ботоферм потужністю понад 100 тисяч фейкових акаунтів. За завданням спецслужб РФ, інтернет-агенти проводили масштабні інформаційні диверсії для розхитування внутрішньої обстановки в країні та сприяння окупантам.

Ботоферми були зосереджені на території Харкова, Черкас, Тернополя і Закарпатської областей. Для підривної роботи використовували соцмережі, у тому числі, заблоковані провайдерами в Україні. 

Боти поширювали дезінформацію щодо повномасштабного російського вторгнення в Україну та розповсюджували фейкові «новини з фронту».

сбу боти
сбу
сбу ботоферма

Чому ботоферма — це погане рішення для бізнесу?

 • Важко інтерпретувати дані аналітики. Щоб прийняти обґрунтоване рішення для підвищення ефективності, маркетологи покладаються на дані. Але коли половину вашого трафіку складають боти, розібратися у звітах важко, а покращити робочу стратегію — ще важче. 
 • Навантаження на сайт. Збільшення трафіку означає, що тепер ваш сайт повинен обробляти більше запитів у будь-який момент часу. Це створює проблеми, оскільки збільшення трафіку не призводить до збільшення доходів. Зловмисники використовують таку ж стратегію під час DDoS-атаки 7-го рівня, коли намагаються перевантажити ресурси сайту.
 • Збільшення витрат. Придбані кліки Google Ads означають, що ваші відвідувачі ніколи не дійдуть до купівлі товару. Оскільки ви платите за клік, витрати на рекламу зростатимуть, а кількість конверсій залишиться на такому ж рівні. Повірте, ніщо так не розчаровує маркетолога, як неефективна реклама. 
 • Невірний вибір платформи для реклами. Ті, хто купує ботів для своїх сайтів та платформ, ускладнюють маркетологам вибір по-справжньому ефективних місць для реклами. Ви ніколи не дізнаєтесь, чи йде трафік від реальних користувачів, зацікавлених у вашому продукті, чи від ботів, які все одно «відскочать».
боти
Фото: odessa-journal.com

Як точно зрозуміти, що діє ботоферма?

 1. Варто подивитись, що відбувається з вашими даними. До ознак роботи ботоферми належать: несподіваний ріст рейтингу кліків, високі показники відмов або ж сплески відвідуваності веб-сайту, які ви не можете пояснити поведінкою вашої аудиторії або змінами у контенті.
 2. Покинуті корзини. Користувачі часто залишають свої корзини. Саме тому ретаргетинг має вирішальне значення для успіху бізнесу. Але якщо ви спостерігаєте високий показник відмов, скоріш за все, працюють боти.
 3. Багато кліків, мало конверсій. Підвищення кількості кліків може означати, що ваша кампанія працює. Але якщо показник конверсії залишається тим самим (або зменшується), замішані боти.
 4. Нові та незнайомі джерела трафіку. Якщо більшість трафіку виходить за межі вашої цільової аудиторії — це привід замислитись.
 5. Спам. Ще однією поширеною ознакою бот-трафіку є велика кількість спам-коментарів або підроблених реєстрацій. Спам-боти — один із багатьох способів монетизації ботоферми, але вони можуть не тільки дратувати. Спам-боти можуть проводити серйозні атаки, як-от DDoS-та спам-атаки SEO.
ботоферма

Як себе захистити?

У найпростіших випадках можна заблокувати трафік, що надходить з однієї IP-адреси. Існують також інструменти, за допомогою яких можна виявити шахрайство з кліками — вони дозволять заблокувати трафік ботів. Користувача буде позначено та, наприклад, заблоковано, якщо його діяльність є підозрілою, коли він лише натискає на рекламу веб-сторінки.

Важливо розуміти: компаніям не вигідно брати участь у шахрайстві з кліками. Навіть якщо на перший погляд здається, що це допоможе пошуковій системі чи маркетингом цілям у соцмережах.

Читайте також наш матеріал про фейки, ботоферми та джинсу на ринку медіа в Україні.