11 липня у Вашингтоні завершився 3-денний саміт НАТО. Питання стримування агресії Росії і підтримки України стали одними із головних на ювілейному зібранні, яке Альянс проводить у 75-й рік від свого створення. Ґвара Медіа зібрала основні меседжі лідерів країн-членів Альянсу і «найголовніше» — зʼясували, чи став цей саміт «платформою Patriot», як казав напередодні Президент України.
За день до саміту
Росія завдає масованих ударів по території України. Стає відомо про 38 загиблих, серед них четверо дітей. Усього 190 людей отримали поранення. У лікарнях Києва перебувають 64 людини, 28 госпіталізовано в Кривому Розі, 6 людей – у Дніпрі. Крім того, головною ціллю для російських ракет став найбільший дитячий медзаклад України «Охматдит» у столиці. Міжнародна спільнота одразу засудила такі дії РФ. Одним з перших став міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.
«Російський терор не має меж: тепер боягузливий напад на дитячу лікарню. Зараз, коли я щойно повернувся з Києва, бачити це боляче. Це посилює мою мотивацію швидко доставити запчастини Patriot i F16. І далі з партнерами робити все для доставки ППО», — сказав він.
Паралельно з цим Президент України Володимир Зеленський скликає надзвичайне засідання Ради Безпеки ООН. Акцентуючи, «просто стурбованість не зупиняє терору. Співчуття – це не зброя. Потрібно збивати російські ракети. Потрібно знищувати російську бойову авіацію там, де вона базується».
Радбез ООН у день саміту
Країни-члени ООН зібралися на зустрічі, аби обговорити «неприпустимі» дії РФ, щоправда, сама Росія головує на засіданні. Оскільки взяла на себе одномісячну можливість для цього з 1 липня. Україна закликала позбавити Москву цього місця, а сама Організація Об’єднаних Націй визнала, існує «висока ймовірність» того, що дитяча лікарня в Києві зазнала «прямого влучання» російської ракети. Про це раніше заявляла голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белл на пресбрифінгу в Женеві. Свою місію зустріч виконала — Україна наголосила, Росія продовжує чинити злочини проти мирного населення, потрібен ресурс для захисту.
9-11 липня — дні саміту
Перед початком пленарної зустрічі Північноатлантичної ради прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас розповіла про пріоритети цього зібрання. Мова йде, зокрема, про надання допомоги Україні для «перемоги над агресивними діями Росії», колективний захист країн НАТО та наповнення оборонних планів конкретними можливостями союзників.
Попри всі перешкоди та намагання Росії «сигналізувати», як сказав Зеленський, про небезпеку для всього Альянсу. Попри присутність Китаю на зібранні та відстоювання ним позиції «потрібен компроміс». Врешті, попри «вагання» Америки надати дозвіл Україні для нанесення ударів зброєю по території РФ. Саміт відбувся і його позитивні зрушення для України — важко заперечити.
Стисло про основні результати для України
- Америка ще з самого початку говорила про «міст для України» в Альянс. Власне, як і казав Президент України, запрошення у НАТО Україна не отримала, однак почула про «конкретний прогрес у реформах» та обіцянку неодмінного приєднання до блоку у майбутньому.
- Країни Альянсу узгодили план допомоги Україні на 40 млрд євро у 2025 році. Половина цієї суми — від США, інша — союзники. Мова йде про військову допомогу, супутні замовлення і товари, а також навчання.
- Україна отримає додаткову ППО: дві батареї Patriot передадуть Німеччина й Румунія, одну — Нідерланди разом з партнерами, ще одну — США. Італія також надасть систему для захисту від літаків чи крилатих ракет SAMP-T. Загалом, понад 1 мільярд доларів в рамках ініціативи негайних дій щодо протиповітряної оборони.
- В Україні зʼявиться старший постійний представник НАТО. Він допоможе в роботі над реформами й необхідними для вступу змінами.
- Навчання українських військових країнами-партнерами.
- США й союзники передадуть у найближчі місяці NASAMS, HAWK, IRIS-T та Gepard.
- Нарощення закупівель зброї, виробленої українськими компаніями, за рахунок коштів союзників (зокрема, Уряд Данії профінансує виготовлення 18 САУ «Богдана».
- Норвегія цьогоріч відправить Україні шість винищувачів F-16. А перші F-16 від Данії та Нідерландів готують до передачі вже цього літа.
- Ряд безпекових угод, які гарантуватимуть підтримку України на найближчі 10 років. Мова йде про Польщу, Люксембург та Румунію. Детальніше про значення таких документів для України, на прикладі співпраці з Польщею.
- Далі — артилерійські боєприпаси від Чехії, 500 млн канадських доларів для підсилення «поля бою» від Канади, спільні проєкти в енергетиці та підсилення гуманітарних місій від Словаччини, найбільший пакет військової допомоги в 250 млн доларів від Австралії.
- Додатково — 20 млн на коаліцію дронів від Нідерландів, а також снаряди, антидрони та розкладні ліжка від Литви.
«Ще більше допомоги для України» — США
Ввечері 11 липня, після завершення самого саміту, Президент США Джо Байден та Володимир Зеленський привели додаткову зустріч. Тоді, Америка оголосила про ще один пакет допомоги Україні.
У Пентагоні пояснили, допомога виділена за президентськими повноваженнями (PDA) на суму близько $225 мільйонів, надасть Україні додаткові можливості для найбільш нагальних потреб.
Таким чином, у новому пакеті від Америки Україна отримає додаткову батарею Patriot, ракети до NASAMS, боєприпаси до HIMARS і артилерії, протитанкову зброю, набої та боєприпаси, а також ресурс для технічного обслуговування.
Сам Байден прокоментував, за останні кілька місяців ситуація для України змінилася: Україна зупинила наступ Росії на Харків. Це коштувало РФ значних витрат.
«Україна переможе. І я хочу, щоб ви знали, що ми будемо з вами на кожному кроці цього шляху», – наголосив він.
Зазначимо, питання пріоритетного використання отриманої допомоги для регіонів на саміті не обговорювалося. Тому, на яку кількість цієї підтримки варто очікувати Харківщині, інформації нема. Проте, враховуючи нещодавній виступ Президента в Інституті Рональда Рейгана в Америці. А також звернення ним уваги американців на зупинений російський наступ у регіоні, про що свідчить і сама згадка Байдена про Харків. У висновку — без допомоги Харківщина навряд лишиться. Інші деталі — згодом.
Читайте також
- «Дратує, коли кажуть, що підтримка України – це благодійний жест» — МЗС Німеччини. На саміті у США НАТО має чітко назвати Росію загрозою безпеці та відповідно адаптувати свою політику – включно з посиленням допомоги Україні.
- Наслідки атаки на найбільшу дитячу клініку України та інші райони столиці. Як майже одразу росіяни намагалися заперечити влучання в цю лікарню або звинувтити українське ППО. Однак кияни попередили це. Розповідаємо що відомо.