Ізюм та Куп’янськ на Харківщині звільнили від російських загарбників 10 вересня 2022 року.

Рівно рік тому українські воїни пішли у контрнаступ на Харківщині, тоді за кілька днів вони звільнили понад 300 населених пунктів. У цей день стало відомо про звільнення одразу двох великих міст області. Ізюм перебував у окупації 162 дні – від початку квітня 2022 року, тоді як Куп’янськ з 27 лютого.

Багатоквартирний будинок по вулиці Хлібозаводській, зруйнований російськими обстрілами під час захоплення Ізюма окупантами на початку березня 2022 року / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Одразу після відвоювання стало, що окупанти знищили чи пошкодили більшість житлових будинків у Ізюмі, а Куп’янськ армія РФ обстрілює з усіх видів озброєння і сьогодні.

Дорога у Куп’янську / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

Коли Збройні Сили України звільнили Ізюм, тут знайшли масові поховання місцевих жителів і чисельні катівні, які облаштували окупанти. За даними Ради Нацбезпеки, за час вторгнення Росії в Україну Ізюм зазнав найбільше авіаударів — 476. Відомо, що близько 80 % житла в місті зруйновано.

Ізюмське масове поховання / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Прифронтовий Куп’янськ розташований за 10 км від фронту. Місто серйозно постраждало від руйнувань на початку повномасштабного вторгнення, а також під час боїв за його звільнення у вересні 2022 року. Центр міста виглядає безлюдним: зруйновані супермаркети, аптеки, житлові будинки, у руїнах ринок. Росіяни не полишають ідею щодо окупації Куп’янська, тому продовжують наступ біля Синьківки на північному сході від міста.

Зруйнований завод у Куп’янську / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

Читайте також

«Є необхідність стерти все з мапи міста, що пов’язано з тоталітаризмом та радянщиною»: віцемер Ізюма Володимир Мацокін. Про повернення людей, відновлення міста та його культурного життя журналісти Ґвара Медіа поговорили із заступником Ізюмського міського голови.

В Ізюмі попрощалися з родиною, яка загинула внаслідок авіаудару по будинку. Сім’ю Столпакових та Жихарєвих, які загинули від російського авіанальоту, поховали на міському цвинтарі в Ізюмі.

«Окупація у дітей асоціюється з підвалами»: керівниця танцювального колективу про окупований Ізюм. Олеся Біляга — керівниця танцювального колективу. Раніше жінка викладала у Палаці культури «Залізничник» в Ізюмі, але у 2022 році будівля була пошкоджена внаслідок російського вторгнення. Тепер Олеся повернулася до уроків танців.