Харківський журналіст, режисер і автор стрічки «20 днів у Маріуполі» Мстислав Чернов під час презентації стрічки в Харкові 31 серпня в коментарі для журналістів Ґвара Медіа поділився своєю думкою про фільм «Юрик», який викликав критику в соцмережах.

«Я дивився фільм, мені він не сподобався. Але я вважаю, що намагатися робити художні фільми на тему російсько-української війни потрібно вже зараз. Бо якщо ми цього не робитимемо, особливо про Маріуполь, цей вакуум заповнюватиметься пропагандою. Тому нам важливо працювати. Якраз міжнародна перспектива важлива в цій роботі, нам потрібно шукати правильний тон в художності. Якщо його втратити, не буде вже ні реалізму, ні актуальності. Це може образити когось, хто там був. Тому обережно, з повагою», — зазначив він.

Мстислав Чернов разом з колегами з видання Associated Press прибули до Маріуполя вночі 24 лютого за кілька годин до перших звуків повномасштабної війни. Вибратися з міста медійникам вдалося на 20 день, коли російським військам вдалося увійти в місто після облоги. На той момент, у Маріуполі більше не залишилося журналістів, підкреслив Чернов.

Фільм «Юрик»

24 серпня телеканал СТБ випустив воєнну драму «Юрик» про хлопчика, який врятувався з Маріуполя. За інформацією телеканалу, прем’єра стрічки стала кращою програмою дня, а СТБ — лідером дня.

Цей фільм, який за словами авторів заснований на реальних подіях, розповідає про 11-річного Юрика, який самостійно покидає окупований Маріуполь. Його мати залишається в місті, щоб доглядати за бабусею. Юрик вирушає з волонтерами в евакуацію до польського кордону, де його мають зустріти родичі з Естонії. На спині хлопчика записані номери телефонів родичів.

Маріупольці, які стали свідками подій в місті, розкритикували фільм за неточність. Зокрема, депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін, який перебував у місті на початку вторгнення, вказав на фактичні помилки у стрічці. Він також звернувся до Міністерства культури та інформаційної політики із закликом прибрати напис «Засновано на реальних подіях» та Ради національної безпеки та оборони із запитом перевірити кіно на загрозу для національної безпеки.

Реакція авторів фільму

Продюсерка стрічки Тетяна Куц звинуватила мешканців Маріуполя у тому, що, на її думку, їхні дії спричинили вторгнення та облогу міста: «Маріупольці пішли на референдум і голосували за РФ. Тепер РФ убиває не лише маріупольців, але ми за вас б’ємося теж», що викликало ще більше обурення щодо фільму та його авторів.

Пізніше вона опублікувала пост на своїй інстаграм-сторінці, в якому перепросила та пояснила свою позицію. Тетяна наголосила, що фільм не є документальним, а художнім на документальній основі. Куц також зазначила, що їхнім бажанням було уникнути ретравматизації глядачів та поглиблення травм після пережитих подій.

Читайте також

«Усе, що ви бачили у фільмі — реальність кожного дня». Прем’єра стрічки «20 днів у Маріуполі» в Харкові.