В Естонії ухвалили закон про одностатеві шлюби, пише ERR. Їх дозволять з 1 січня 2024 року. Закон підтримали 55 членів парламенту, проте 34 були проти.
Тепер одностатеві пари мають право на усиновлення. Також один із партнерів у такій парі може всиновити дитину свого партнера за згодою біологічного батька. Разом із тим, усі права та обов’язки, що пов’язані з дитиною залишаються на її біологічних батьках.
Також одностатеві пари зможуть укласти договір про спільне проживання, який гарантує співмешканцям право ухвалювати рішення щодо іншого партнера та за необхідності отримувати допомогу та компенсації.
Який шлях пройшла країна до легалізації одностатевих шлюбів?
Естонія — перша пострадянська країна, яка легалізувала одностатеві стосунки. Перші спроби легалізації були ще 2006 року, проте тоді законопроєкт відхилили депутати.
У липні 2009 року міністерство юстиції підготувало аналіз правового регулювання позашлюбного різностатевого та одностатевого співжиття, запропонованого естонським ЛГБТ-організаціям для ознайомлення та внесення пропозицій щодо покращення.
Новий проєкт закону про співжиття був анонсований у 2011 році. Його ініціаторами виступили 40 депутатів естонського парламенту. Осторонь залишилися лише представники двох партій — Союзу Вітчизни та Res Publica. Передбачалося, що законопроєкт має розглядатися на осінній сесії парламенту.
Міністерство соціальних справ Естонії також підтримало цю ініціативу, але разом з міністерством фінансів наполягли на уточненнях деяких положень документа.
У підсумку, перше читання законопроєкту відбулося 17 червня 2014 року. Партія Союз Вітчизни та Res Publica запропонувала відхилити під час першого читання цей законопроєкт, проте лише 32 депутати підтримали це, тоді як 45 висловилися проти.
8 жовтня 2014 року в другому читанні законопроєкт ухвалили та ніяких пропозицій від партій Союз Вітчизни та Res Publica не внесли. Наступного дня відбулося третє читання та ухвалення закону про співжиття, де 40 членів парламенту проголосували за ухвалення закону, 38 — проти.
У цей же день, 9 жовтня, Президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес, підписав закон, який набув чинності в січні 2016 року.
Ситуація з одностатевими шлюбами в Україні
- Улітку 2022 року опублікували петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. У відповіді президент зазначив, що уряд працює над варіантами рішень щодо легалізації таких союзів. Втім, неможливо внести зміни до Конституції під час війни. Тоді Зеленський доручив розробити законопроєкт про цивільні партнерства.
- 13 березня 2023 у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств» для забезпечення можливості створення в України союзів, які будуть доступними як для одностатевих, так і для різностатевих пар.
- 10 квітня законопроєкт про цивільні партнерства підтримали в першому комітеті Верховної Ради.
- Однак Міністерство оборони України не підтримало його. Обґрунтовуючи це тим, що документ прирівнює реєстроване партнерство до шлюбу всупереч Конституції.
- 28 березня Петро Жерух створив петицію на підтримку законопроєкту № 9103. Потрібну кількість голосів вона зібрала 26 квітня.
- 2 травня Комітет із питань євроінтеграції одноголосно підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств».
- 26 травня Володимир Зеленський відповів на петицію про підтримку законопроєкту. Він зазначив, що над законопроєктом про цивільні партнерства працює Мін’юст, однак документ ще в процесі. Щодо проєкту № 9103 Інни Совсун, є зауваження та пропозиції, що потребують доопрацювання.
Ситуація щодо цивільних партнерств має кілька думок: одні активісти їх підтримують, інші вважають, що потрібно одразу ухвалювати одностатеві шлюби, оскільки цивільні партнерства майже не гарантують жодних прав. Водночас народна депутатка Інна Совсун, яка є однією з авторок законопроєкту № 9103 зазначає, що цей перехідний етап проходять майже всі країни. У нашому випадку, воєнний стан може тривати ще довго, тому легалізація цивільних партнерств залишається зараз перспективним варіантом.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.