26 січня 2024 року на позачерговій сесії Харківської міської ради депутати ухвалили рішення створити Департамент надзвичайних ситуацій. Це сталося на 702-й день від початку повномасштабного вторгнення, коли місто вже пережило бойові дії та масовані обстріли. Ґвара Медіа розбиралася, для чого створили підрозділ, чим він займається та хто ним керує.
Диференційована система оповіщення
Разом зі створенням Департаменту надзвичайних ситуацій на сесії міськради прийняли «Програму реагування на надзвичайні ситуації міста Харкова на 2024-2027 роки». Нею передбачено створення та роботу диференційованої системи оповіщення про повітряну загрозу. У відповідь на запит Ґвара Медіа у Харківській міській раді відповіли, що це і є основною задачею новоствореного підрозділу.
«Уже з цього року сирена вмикатиметься тільки у випадку небезпеки безпосередньо для міста, а не для всієї області. Це не лише полегшить роботу всім службам, а й дозволить набагато ефективніше працювати нашому бізнесу», — пояснив майбутнє впровадження харківській міський голова Ігор Терехов.
Директор департаменту надзвичайних ситуацій міськради Богдан Гладких 22 лютого розповів, що до 80% тривог у місті не пов’язані із безпосередньою загрозою Харкову:
«Автоматизована система оповіщення дозволить децентралізовано оповіщати місце, в якому наявна загроза. Наша мета — це значне зменшення кількості тривог у Харкові».
У період з 1 по 22 лютого, додає Гладких, загальна кількість тривог по Харкову сягає 123 години або 5 днів. Крім того, більша частина старих сирен не охоплює все місто, тому Харкову необхідне оновлення системи.
У листопаді 2022 року Міжнародний Комітет Червоного Хреста передав на Харківщину 50 нових систем. За інформацією Суспільного, 40 з них згодом були встановлені у Харкові.
Директор Департаменту надзвичайних ситуацій додав, що у Харкові планують створити ситуаційний центр, у якому працюватиме система відеоспостереження. Це рішення має пришвидшити пошук місць влучання ракет та дронів-камікадзе.
Як пізніше пояснив Ігор Терехов, проєкт ситуаційного центру буде розроблено спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
«Проєкт буде глобальним для всього міста. Ми вдосконалимо роботу систем відеоспостереження, оповіщення. Для цього був створений Департамент надзвичайних ситуацій, роботою якого я дуже задоволений, бо ми просуваємося по всіх напрямках, які я окреслив. Тому ставимо за мету створення ситуаційного центру, над розробкою якого працюємо з нашими партнерами», — зазначив міський голова.
Крім того, як розповів Ґвара Медіа речник міськради Юрій Сидоренко, під час блекауту, що стався внаслідок російської атаки на енергетику Харківської області 22 березня, Департамент надзвичайних ситуацій:
- організовує зв’язок для екстрених та комунальних служб;
- здійснює організацію комунальних служб для допомоги ДСНС;
- узагальнює інформацію про хід ліквідації наслідків атаки.
За словами Сидоренка, підрозділ забезпечував роботу міської диспетчерської служби 1562, яка приймала звернення людей замість ліній 101, 103, 104 та 112, що не працювали на початку аварійного відключення світла.
Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій
Витік нафтопродуктів
До завдань департаменту належить цілодобовий контроль ситуації та аналіз інформації про надзвичайні ситуації на території міста.
«Зокрема, вони виїжджатимуть на місця виникнення таких ситуацій із залученням аварійних бригад комунальних підприємств для оперативного усунення наслідків і взаємодії з підрозділами Національної поліції, Центру екстреної медичної допомоги та іншими службами», — пояснили у міськраді одну із задач новоствореного департаменту.
Однією з таких ситуацій після створення департаменту стало влучання російських БпЛА «Шахед» у нафтобазу в Немишлянському районі Харкова 9 лютого. Тоді стався витік палива у річку Немишля і далі за течією — у Харків, Уди та Лопань. Усунення наслідків удару 13 лютого коментував директор Департамент надзвичайних ситуацій. Тоді він розповів про процес очищення річок від нафтопродуктів. Крім цього, анонсував роботу комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка перевіряла хімічно- та вибухонебезпечні об’єкти у межах Харкова.
21 лютого комісія, у складі якої був зокрема департамент надзвичайних ситуацій, обстежила 36 об’єктів. Заступник міського голови Андрій Руденко розповів: 6 із цих об’єктів не мають на території небезпечних речовин, а 3 підприємства — не виробляють продукцію. До того ж, згідно з доповіддю комісії, з 17 пожежонебезпечних об’єктів 12 не працюють, а на всіх інших — дотримані вимоги законодавства.
У міськраді додали, що Департамент надзвичайних ситуацій, разом з іншими структурами, надалі контролюватиме об’єкти, які використовують хімічно- та вибухонебезпечні речовини.
Хто керуватиме департаментом
Директором нового департаменту став Богдан Гладких, а його заступником — Клим Ляпін.
За даними ресурсу YouControl Гладких 13 березня 2023 року подав декларацію перед звільненням з посади заступника директора Департаменту цифрової трансформації Харківської міської ради. До того ж 27 січня 2024 року він опублікував річну декларацію як директор комунального підприємства «Щасливе місто», яке займається організацією весіль, концертів, корпоративів, а також шлюбу за добу. В останній декларації він зазначив, що є керівником громадських організацій «Інститут дослідження місцевого самоврядування» та «Молодий Харків».
Декларацію як директор Департаменту надзвичайних ситуацій Богдан Гладких станом на 25 березня ще не подавав.
Його заступник Клим Ляпін 29 жовтня 2023 року подав дві декларації перед звільненням з посад заступника директора КП «Щасливе місто», а також начальника відділу цифрової взаємодії Управління електронного урядування Департаменту цифрової трансформації Харківської міської ради.
Вже 29 січня 2024 року він опублікував декларацію як кандидат у заступники директора Департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради. Як і Гладких, Ляпін має частку корпоративних прав у ГО «Інститут дослідження місцевого самоврядування».
Організацію створили 5 квітня 2023 року, однак згадок про її діяльність знайти не вдалося. Проте представницею компанії є Тетяна Цуркан, у якої відкрито ФОП за діяльністю у сфері архітектури.
Згідно з інформацією Опендатабот, з 23 жовтня 2019 року Гладких був керівником політичної партії «Молодий Харків», замінивши Сергія Стеча, однак з 7 вересня 2021 року він залишив свою посаду та передав повноваження Марині Єрохіній.
Згадки про цю політичну партію є у матеріалі руху «Чесно» про довибори народних депутатів на Херсонщині та Черкащині, які відбувалися 31 жовтня 2021 року. Тоді кандидатка від партії «Молодий Харків» Олена Козачук балотувалася в депутати на 197 виборчому окрузі, який покриває міста Золотоноша і Канів, а також частину Черкас. Як також додали в русі «Чесно», партія була зареєстрована у 2016 році під назвою «Соціальна альтернатива», а у жовтні 2019 року отримала поточну назву з прив’язкою до регіону.
«У межах моніторингу в цьому окрузі “Чесно” не виявив жодних ознак того, що Козачук і “Молодий Харків” ведуть кампанію».
Ані сайту партії, ані сторінок у соцмережах знайти не вдалося.
Що далі
Ґвара Медіа надіслала запит до міськради стосовно двох питань:
- чому підрозділ було утворено тільки через 2 роки після початку повномасштабного вторгнення;
- чи доцільне його створення, коли у міськраді вже є департамент по взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту, який має схожі функції.
Проте поки що редакція не отримала відповідь.
Читайте також
- У Харкові неможливо повністю відновити енергопостачання за вихідні — Терехов.
- Як Харків живе під час блекауту – фоторепортаж.
- «Оскільки у нас такий сусід — ми повинні бути готові до всього»: інтерв’ю з очільницею Краснокутської громади.