Контррозвідка СБУ затримала місцеву жительку з Харківської області, яку підозрюють у «зливі» інформації про контрнаступ. Їй загрожує до 12 років позбавлення волі.

Про це повідомив речник СБУ Владислав Абдула.

Слідством встановлено, що із червня по вересень 2022 року підозрювана передавала окупантам геолокації підрозділів ЗСУ, які були зосереджені на Куп’янському напрямку та звітувала про важке озброєння та орієнтовну кількість особового складу українських військ.

Як зазначив представник СБУ, для збору інформації жителька обходила прифронтову місцевість та приховано фотографувала місця тимчасового базування Сил оборони, а потім відправляла «зв’язковому» російської розвідки.

«Зв’язковим» виявився її знайомий, який, за словами Абдули, колаборант та перебував на той час у складі окупаційного «МВС РФ» у Балаклії. Отримані відомості він передавав кадровим співробітникам спецслужби країни-агресора.

Дані, які надсилали мешканці, росіяни хотіли використати для стримування контрнаступальних дій підрозділів ЗСУ, однак не вдалося, зазначив речник СБУ.

Після звільнення Харківщини підозрювана знаходилася в деокупованій Балаклії та намагалася знищити докази своєї співпраці з росіянами, втім співробітники СБУ затримали її та задокументували докази. Під час обшуку жінки, знайшли та вилучили телефон із листуванням із росіянами.

Наразі слідчі Служби безпеки повідомили їй про підозру за ч. 3 ст. 114–2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про розміщення ЗСУ з метою надання її незаконним збройним формуванням). Жінка перебуває під вартою. Їй загрожує до 12 років тюрми.

Станом на 23 лютого 2024 року слідчі проводять досудове розслідування в 483 кримінальних провадженнях про зникнення безвісти за особливих обставин 566 цивільних осіб, з яких 343 чоловіки, 135 жінок, 88 дітей.

За цей час поліція розпочала 16855 кримінальних проваджень щодо злочинів, пов’язаних із війною, серед них:

  • 16614 — за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України;
  • 213 — за ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • 23 — за ст. 260 (створення незаконних воєнізованих або збройних формувань).

Також за два роки слідчі відкрили 1532 кримінальні провадження щодо злочинів, пов’язаних із колабораціонізмом, з яких:

  • 1230 — за ст. 111–1 (колабораційна діяльність);
  • 188 — за ст. 436–2 (виправдування збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників);
  • 56 — за ст. 111–2 (пособництво державі-агресору);
  • 21 — за ст. 111 (державна зрада).

Крім того, за даними поліції, 639 осіб на Харківщині отримали підозру в колабораціонізмі та державній зраді. До суду з обвинувальними актами направлені 387 кримінальних проваджень.З 7 вересня 2022 року на деокупованих територіях слідчі розпочали 8931 кримінальне провадження щодо злочинів, пов’язаних із вторгненням РФ. За фактами колабораційної діяльності відкриті 905 кримінальних проваджень.

Читайте також