2 квітня у Харкові відкрили два рекрутингових центри, де охочим допомагатимуть долучитися до Сил оборони та безпеки України відповідно до їхніх побажань та вмінь. Ґвара Медіа поспілкувалася з уповноваженим представником Міністерства оборони України з питань рекрутингу Олексієм Бежевцем про те, які є варіанти стати на захист України, а також які очікування від нових центрів у Харкові.
Як працює рекрутинг
Розкажіть про алгоритм рекрутингу: як він працює та скільки часу займає?
Це максимально гнучкий механізм. Алгоритм виглядає наступним чином: людина приходить або дзвонить, дізнається які є вакансії, у які підрозділи тощо. Якщо відразу знаходить собі вакансію — рекрутери контактують з частиною. Після цього вже претендент спілкується з керівництвом підрозділу.
Далі, якщо фахівець отримав рекомендаційний лист від частини на конкретну посаду, то він вирішує — йти на контрактну службу або призиватися за мобілізацією до тих підрозділів, де це можливо, бо не всюди такий варіант доступний.
Після цього оформлення в ТЦК і якщо людина не служила — підготовка мінімум місяць. Якщо ж служила — відразу в частину.
У разі ситуації, коли, наприклад, зараз немає вакансій, які підходять, то людина залишає свої дані рекрутеру і він вже підбирає інші варіанти.
Кожний випадок індивідуальний, тому що це залежить від того, чи служила людина, чи згодна укласти контракт або наполягає тільки на мобілізації. Це впливає на строки. З досвіду Львова можу сказати, що з людиною працюють до місяця.
Якщо людина шукає вакансію в армії, але за місяць їй нічого не підходить — що далі?
Які є варіанти у пересічного українця зараз? Отримати повістку та мобілізуватися, отримати підстави для відстрочки, мати непридатність до військової служби. Або якщо він придатний до служби та свідомий громадянин і розуміє, що без його участі держава не протягне, — долучитися нарешті до війська, бо вже йде третій рік інтенсивної війни, не кажучи вже про 11 рік загалом.
Тож, якщо за місяць нічого не знайшов, шукаємо далі або людина чекатиме на мобілізацію. Ми не заганяємо людину в якийсь жорсткий алгоритм, який треба пройти від «а» до «я».
Чекають на жінок
Скільки людей вже вдалося мобілізувати через рекрутинговий центр?
За півтора місяця існування проєкту понад 500 людей звернулися до центрів. З них до 200 осіб перебувають на різних етапах оформлення: від отримання рекомендаційного листа до проходження підготовки. Левова частка претендентів — це Львів, тому що там центр запрацював першим, а решту ми почали активно відкривати приблизно з минулого тижня.
Яке зараз відсоткове співвідношення чоловіків та жінок, які звертаються до рекрутингових центрів?
У кожному регіоні по-різному. Говорити про якийсь глобальний тренд зарано, але цікава статистика по Дніпру: 20% людей, які зверталися — жінки. Це класно, тому що цей відсоток більший, ніж відсоток військових, які служать зараз.
Зараз будемо запускати інформаційну кампанію, присвячену жінкам. Вони можуть знайти себе на масі посад, в першу чергу, небойових, хоча обмежень немає. Закликаю жінок приходити, цікавитися. В армії зараз достойне грошове та матеріальне забезпечення, пільги й все, що з цим пов’язано. Багато жінок можуть себе тут знайти та реалізуватися як особистості та професіоналки.
Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій
Що треба війську
Які військові спеціальності зараз мають найбільший попит?
Не помилюся, якщо скажу — водії. Тому що вся техніка їх потребує. Далі вони можуть отримати додаткову спеціальність. Наприклад, механіка, навідника, стрільця чи просто керувати специфічною технікою: тягачем, танком, вантажівкою, чим завгодно.
Великий попит також на бойових медиків. Міністерство оборони впроваджує ініціативу, за якою люди, які мають хоча б базову медичну освіту, отримують можливість не просто займатися якоюсь іншою справою в армії, але використовувати свій медичний фах.
Потрібні люди на посади для частин, які беруть активну участь у бойових діях. Це стосується не тільки тих, хто перебуває безпосередньо на полі бою, адже армія — великий механізм, який складається з багатьох частин: забезпечення, логістики, ремонту. Це все треба комусь робити й робити фахово для того, щоб ті, хто перебувають на вістрі нашого захисту, були всім забезпечені та могли приділяти увагу безпосередньо бойовим діям.
Взагалі вакансій багато, вони різноманітні та щотижня заміняються. Уже сотні підрозділів залучені до цієї активності: спочатку розміщували свої вакансії на сайтах пошуку роботи, зараз у них є можливість працювати із рекрутерами. Це ефективніше, тому що є люди, які цьому постійно приділяють час.
Чи можна зараз вже говорити, яка модель мобілізації ефективніша: рекрутингова чи класична?
Ці моделі не порівнюються в принципі. Це як відповідь на питання: чи можна вертольотами замінити літаки? Перші — для вертикального зльоту і посадки, другі літають швидше, але не всюди можуть сісти.
Так і мобілізація та рекрутинг. Вони з різних систем інструментарію держави для залучення людей. Тому що рекрутинг — це про добровільність та певний ексклюзив — можна вибрати, куди піти служити. Мобілізація — про обов’язок. Держава визначає де, як і з ким буде служити мобілізований.
Відповідно, якщо ти свідома людина і підходиш проактивно до свого життя — не чекай, хоч поцікався! Це як в тому анекдоті про чоловіка, який мріяв виграти в лотерею і кожного дня приходив у храм, ставав на коліна та просив Бога допомогти виграти в лотерею. В один момент Бог не витримав і сказав «Та купи вже нарешті лотерейний білет!». У нашому випадку — прийди, постав питання та отримай відповіді.
Рекрутинг на Харківщині
Відтепер в Україні працюють 7 рекрутингових центрів. Скільки ще плануєте відкрити?
Рекрутинговий центр буде у кожному обласному центрі та великих містах. Зараз ми динамічно розвиваємо цей процес. До кінця першого півріччя плануємо створити кілька десятків таких центрів по Україні, а до кінця року — у всіх великих містах.
Які очікування від відкриття центрів саме в Харкові? Чи є прогноз мобілізації за рекрутинговою системою на Харківщині?
У нас стоїть задача в три рази збільшити кількість залучених добровольців у порівнянні з кінцем минулого року. Точну кількість розголошувати ми не можемо, але до кінця першого півріччя хочемо збільшити це число в три рази.
Динаміка, яку показують ці центри, зокрема Львівський, за нашими розрахунками буде не гіршою, а можливо навіть кращою. Оскільки Харківщина — прифронтовий регіон, люди чудово розуміють і бачать що відбувається. Відповідно є можливість не чекати, а йти захищати свою домівку, бо куди вже ближче, ніж до Харкова?
Чи буде у рекрутинговому центрі пріоритет у добровольцях саме для харківських бригад?
Так, у першу чергу добровольцям будуть пропонувати якраз харківські бригади і ті, що розташовані в регіоні та воюють. Навіть логістично простіше залучити людей з Харкова до бригад, які поруч. Якщо ж не знайшли вакансії серед частин Харківщини, то рекрутери дивляться далі. Буває, що люди приходять з нестандартними запитами. Наприклад, звертався лікар-анестезіолог, але у харківському регіоні таких вакансій немає, тому людині будуть шукати посаду в інших частинах, навіть якщо вони будуть дислоковані у Львові.
Читайте також
- Декілька тижнів тому 92-га окрема штурмова бригада імені кошового отамана Івана Сірка відкрила перший рекрутинговий центр у Харкові. Там можна отримати інформацію про поточні вакансії та деталі проходження військової служби в лавах 92 ОШБр. Щоб потрапити до рекрутингового центру, необхідно зателефонувати за номером +38 095 468 07 90 або заповнюйте анкету.