Окрім дня вишиванки, сьогодні, 18 травня відзначають Міжнародний день музеїв. Його започаткували в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums — Міжнародна рада музеїв) прийняли пропозицію радянської організації про встановлення свята. З 1978 року цей день відзначають у 150 країнах.
Президент ICOM Жак Перо вважає, що музеї мають зайняти місце в серці суспільства й бути відкритими громадськості: «Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь у нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, у дусі творчості та інновацій».
Саме музеї суспільство може висловити своє ставлення до історико-культурної спадщини. Збираючи та зберігаючи пам’ятки матеріальної і духовної культури, заклади ведуть освітньо-виховну роботу.
У цей день музеї по всьому світу безплатно працюють для відвідувачів, проводять незвичайні виставки та культурні заходи, показують нові експонати. Однак унаслідок повномасштабного вторгнення багато музеїв не зможуть відкрити свої двері. Українські музейники були вимушені евакуювати свої колекції, убезпечувати будівлі музеїв та дбати про безпеку співробітників.
Нагадаємо, що внаслідок ракетного удару 24 квітня постраждав краєзнавчий музей Куп’янську. Росіяни двічі влучили по будівлі. У той день там знаходилися працівниці, вони загинули.
7 травня 2022 року росіяни знищили Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди, тепер потрібні кошти на його відновлення. Для цього необхідно понад 112 мільйонів гривень.
І хоча зараз майже не працюють музеї в Харкові та оминути цей день неможливо. Саме тому Харківський ЛітМузей влаштовує 20 травня Ніч музеїв. Так, цей захід буде відрізнятися від минулорічних та все ж відвідувачі зможуть побачити нові експозиції, побувати майстер-класах та послухати лекції.
Варто зазначити, що Харківський ЛітМузей наразі розташований у двох містах: Харків та Львів. Проводити заходи в харківському приміщенні заборонено, але працівники знайшли вихід — люди можуть прийти у їх сад насолодитися виставками просто неба та відвідати заходи, які проводять музейники.
Крім того, сьогодні, 18 травня відкрита виставка одразу п’ятьох музеїв:
- Національного літературно-меморіального музею Г.С. Сковороди;
- Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова;
- Харківського художнього музею;
- Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна;
- Національного меморіального комплексу «Висота маршала І.С. Конєва».
Про музеї
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди
Присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, а також показує життя в селі Сковородинівка від XVIII століття. Заснований 1972 року. Музейне зібрання налічувало кілька тисяч експонатів. На території комплексу були розміщені пам’ятки історії, архітектури, монументального та садово-паркового мистецтва XVIII століття національного значення.
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова
Один із найбільших музеїв України про культурний центр Слобожанщини та Східної України.
Заклад починає свою історію від Музею Слобідської України імені Григорія Савича Сковороди, заснованого 21 січня 1920 року піклуванням видатного вченого і громадського діяча, академіка Української академії наук Миколи Федоровича Сумцова.
Харківський художній музей
Має одну з найбільш давніх та цінних за складом мистецьких зібрань України. Веде свій початок з 1805 року, коли Харківський університет придбав 2477 графічних аркушів західноєвропейських майстрів. У цю колекцію входили твори відомих художників XVI–XVIII століття. Відтоді продовжував збирати роботи майстрів різних європейських шкіл.
Історико-меморіальний музей Іллі Рєпіна
Це історико-меморіальний та художній музей Іллі Юхимовича Рєпіна, створений у Чугуєві — батьківщині художника. Заклад об’єднує Меморіальний музей, Краєзнавчий музей і Картинну галерею «Лауреати премії І.Ю. Рєпіна».
Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С. Конєва»
Це провідний воєнно-історичний музей Слобожанщини, який різноманітними музейними засобами висвітлює події періоду Другої світової війни, локальні війни і збройні конфлікти ХХ століття та сучасну воєнну історію.
Меморіальний комплекс розповідає про успішне проведення операції звільнення Харкова від нацистських загарбників. До комплексу входять виставка бойової техніки, каплиця Іоана-воїна та музей.